Ухвала від 19.08.2015 по справі 821/1752/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2015 р. Справа № 821/1752/15-а

Категорія: 5.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В.

судді - Потапчук В.О.

судді - Жук С.І.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року по справі за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Явір" до Реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції, Державного реєстратора реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції Карпенко Григорія Миколайовича, Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання дій протиправними, визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції, Державного реєстратора реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції Карпенко Григорія Миколайовича, Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання дій протиправними, визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано противоправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції Херсонської області Карпенка Григорія Миколайовича щодо внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 14951430018000140 від 29.12.2014 р. про відсутність юридичної особи за вказаною адресою, а саме: про відсутність Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір" за адресою: 74220, Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Нововоскресенське, вул. Торгова, 64-а. Визнано недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 14951430018000140 про відсутність Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір" за адресою: 74220, Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Нововоскресенське, вул. Торгова, 64-а. Скасовано рішення Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області № 4 за ф. № 6-РПДВ, яке зареєстровано 05.01.2015 р. за № 1/21-02-17-18-011, про анулювання реєстрації Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір", Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Нововоскресенське, вул. Торгова, 64-а) як платника податку на додану вартість. Зобов'язано Нововоронцовське відділення Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області вирішити питання щодо відновлення Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір" як платника податку на додану вартість у відповідному Реєстрі платників податку на додану вартість.

Новокаховська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, апелянт зазначає, що судом першої інстанції під час розгляду справи було неповно і не всебічно з'ясовані обставини, що мають значення для справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Явір" є суб'єктом підприємницької діяльності, перебуває на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість сільськогосподарських підприємств, є платником фіксованого сільськогосподарського податку.

Місцезнаходження юридичної особи - позивача: 74220, Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Нововоскресенське, вул. Торгова, 64-а.

07 липня 2014 року позивачем подано державному реєстратору реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Держаним реєстратором на підставі наданої СТОВ "Явір" реєстраційної картки внесено до Єдиного державного реєстру запис від 07.07.2014 р. за № 14951060017000140 про підтвердження відомостей про юридичну особу.

09 грудня 2014 року посадовими особами Новокаховської ОДПІ ГУ Міндоходів в Херсонській області з метою проведення позапланової документальної виїзної перевірки здійснено виїзд за юридичною адресою СТОВ "Явір". За результатами виїзду підприємство не встановлено у зв'язку з чим, складено акт від 09.12.2014 №06/220 "Про неможливість розпочати позапланову документальну виїзну перевірку СТОВ "Явір" в зв'язку з незнаходженням за юридичною адресою".

Так, відповідно до п. 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою № 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу.

26 грудня 2014 р. Нововоронцовським відділенням Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області направлено до Реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції повідомлення форми 18-ОПП про відсутність СТОВ "Явір" за місцезнаходженням.

Відповідно до п. 11 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно п. 12 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Судом встановлено, що державним реєстратором 29 грудня 2014 року до Єдиного державного реєстру внесено запис №1495143001800 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, тобто в день отримання від Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області повідомлення про відсутність СТОВ "Явір" за місцезнаходженням.

Відповідно до пп. "ж" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

05 січня 2015 р. Нововоронцовським відділенням Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області прийнято Рішення №1/21-02-17-18-011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість СТОВ "Явір".

16 січня 2015 року Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Явір" надано Реєстраційній службі Нововоронцовського районного управління юстиції реєстраційну картку ф.№ 6 і державним реєстратором проведено реєстраційну дію "Підтвердження відомостей про юридичну особи".

Отже, проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що Державним реєстратором реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції Карпенко Григорієм Миколайовичем не дотримано вимог закону при внесенні до Єдиного державного реєстру внесено запису №1495143001800 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, а саме, не надіслано поштового відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення про відсутність СТОВ "Явір" за місцем реєстрації позивачу повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Як наслідок недотримання процедури, яка передбачена Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо внесення запису до реєстру про відсутність юридичної особи за вказаною адресою позовні вимоги в частині визнання противоправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Нововоронцовського районного управління юстиції Херсонської області Карпенка Г.М. щодо внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 14951430018000140 від 29.12.2014 р. слід задовольнити.

При цьому, суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог в частині скасування рішення Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про анулювання реєстрації Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір" як платника податку на додану вартість.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З метою невтручання в дискреційні повноваження Нововоронцовського відділення Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області в частині задоволення позовних вимог, суд вважає за не обхідне зазначити наступне: зобов'язати Нововоронцовське відділення Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області вирішити питання щодо відновлення Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Явір" як платника податку на додану вартість у відповідному Реєстрі платників податку на додану вартість.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Явір" про визнання дій протиправними, визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги один в один дублюють заперечення на адміністративний позов (а.с. 28) були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року по справі № 821/1752/15-а, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк

суддя В.О. Потапчук

суддя С.І. Жук