Постанова від 01.10.2009 по справі 13/2-09-111

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2009 р.

Справа № 13/2-09-111

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

на підставі розпорядження Голови суду № 178 від 30.09.2009р.

головуючого судді: Л.В. Поліщук,

суддів: А.М. Жукової, В.Б. Туренко,

при секретарі судового засідання -О.О. Соломахіній,

за участю представників сторін:

від позивача -В.М. Соболевський,

від відповідача -О.А. Молнар,

прокурор -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Кредитної спілки „Перше кредитне товариство”

на рішення господарського суду Одеської області від 02.03.2009р.

у справі № 13/2-09-111

за позовом Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради

до Кредитної спілки „Перше кредитне товариство”

про стягнення 2510,20грн. та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Заступник прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області із позовом та уточненнями до нього про стягнення з Кредитної спілки „Перше кредитне товариство” на користь Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради плату за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у розмірі 2510,20грн. та зобов'язання відповідача демонтувати рекламну конструкцію - рекламний засіб арочного типу, яка розміщена за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 92

Рішенням господарського суду Одеської області від 02.03.2009р. (суддя Панченко О.Л.) позов задоволено з посиланням на те, що відповідач без відповідних дозвільних документів та правових підстав розмістив рекламні носії, внаслідок чого порушив вимоги чинного законодавства, оплату за тимчасове користування місцем розташування реклами за період з 01.07.2008р. по 11.12.2008р. не здійснював, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача 2510,20грн. та зобов'язання відповідача демонтувати рекламну конструкцію є обґрунтованими.

Кредитна спілка „Перше кредитне товариство”, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, звернулося із апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, а також на те, що судом неповно з'ясовані обставини, які мають значення для справи, і зроблені невірні висновки. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що арка, яка розміщена за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 92, не є об'єктом зовнішньої реклами, оскільки є інформацією про особу біля входу в приміщення, яке займає ця особа, і розміщення такої інформації здійснюється без отримання спеціального дозволу на розміщення реклами. Крім того скаржник послався на те, що він не укладав з позивачем договору на право тимчасового користування місцем для розміщення зовнішньої реклами, отже відсутні підстави для нарахування йому плати за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу у розмірі 2510,20грн.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 01.04.2009р. Кредитній спілці „Перше кредитне товариство” відмовлено у відновленні пропущеного процесуального строку на подачу апеляційної скарги на рішення господарського суду Одеської області від 02.03.2009р.

Постановою Вищого господарського суду України від 10.06.2009р. ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 01.04.2009р. скасовано, справу передано на розгляд суду апеляційної інстанції.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи і перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія встановила наступне.

За результатами перевірки Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконкому Одеської міської ради (далі - Бюро) встановлено, що Кредитна спілка „Перше кредитне товариство” без відповідного дозволу розмістило об'єкт зовнішньої реклами у вигляді арки розміром 3,4м. х 3м. на зеленій зоні за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, 92, про що складено акт № 1030 від 20.06.2008р.(а.с. 22).

На підставі зазначеного акту перевірки Бюро винесено припис № 1088 від 20.06.2008р., яким відповідачу запропоновано в строк до 25.06.2008р. демонтувати рекламну конструкцію своїми силами та роз'яснено наслідки невиконання вищезазначених заходів. Одночасно, відповідачу запропоновано прибути до Бюро для отримання належним чином оформленого дозволу на розміщення реклами (а.с.24).

Однак зазначений припис відповідачем не виконаний.

11.12.2008р. інспектором Бюро проведено повторну перевірку Кредитної спілки „Перше кредитне товариство”, за результатами якої встановлено, що Кредитна спілка „Перше кредитне товариство” продовжує розміщувати без відповідного дозволу об'єкт зовнішньої реклами у вигляді арки розміром 3,4м. х 3м. на зеленій зоні за вищевказаною адресою, про що складено акт № 2650 (а.с. 26).

На підставі зазначеного акту перевірки Бюро винесено припис № 2594 від 11.06.2008р., яким відповідачу запропоновано, в строк до 15.12.2008р., демонтувати конструкцію своїми силами та роз'яснено наслідки невиконання вищезазначених заходів. (а.с.27), однак відповідач вказаний припис також не виконав.

Згідно із п.11 ст.1 Закону України „Про рекламу” реклама -інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-якій спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

У пункті 1 ст.16 вказаного Закону зазначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003р. (далі -Типові правила) передбачають, що користування місцями, які перебувають у комунальній власності та використовуються суб'єктами господарювання для розташування рекламних засобів, є платним.

Відповідно п. 5 Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільською, селищною, міською радою може утворюватися відділ, управління або уповноважуватися установа, організація.

Рішенням Одеської міської ради від 04.02.2004р. № 2234-ХХ1V „Про уповноваження органу з діяльності, пов'язаної з розміщенням зовнішньої реклами в м. Одесі” Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами уповноважене регулювати діяльність, пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Згідно із ст. 16 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торгівельні лотки, павільйони, кіоски, тощо.

Відповідно до п. 45 Типових правил, контроль за їх додержанням здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.

Пунктом 3.1.3. Положення „Про Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконкому Одеської міської ради” затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 305 від 29.05.2000р. Додаток № 6, передбачено, що Бюро відповідно до покладених на нього завдань зокрема, має право відвідувати всі об'єкти, пов'язанні з виконанням функцій Бюро; здійснювати перевірки місць розміщення зовнішньої реклами, складати акти та приписи про усунення порушень законодавства про рекламу.

Згідно із п. 32 Типових правил плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою).

Порядок та розміри плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами визначаються Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 434 від 22.04.2008р. за тарифами, визначеними у додатку № 2 до вказаного рішення.

При цьому, Положенням, на підставі якого діє позивач, передбачено, що саме на нього покладаються функції щодо отримання плати за користуванням місцями, які перебувають у комунальній власності.

Відповідач незаконно розміщував вищевказаний рекламний засіб без будь-яких дозвільних документів, що в свою чергу порушує вимоги п.1 ст. 16 Закону України „Про рекламу”, п. 4.1. Правил розміщення зовнішньої реклами па території м. Одеси у новій редакції затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008р. № 434. та ч. 1 п. 3 Постанови КМ України „Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами” № 2067 від 29.12.2003р.

У відповідності з п. 1 ст. 27 Закону України „Про рекламу” особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Згідно із ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Пунктами 2 та 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що засобами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема припинення дії, яка порушує право, а також відновлення становища яке існувало до порушення.

Відповідно до п. 6.10.33. Рішення виконкому Одеської міської ради №2153-V від 22.01.2008р. „Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси”, підлягають демонтажу засоби зовнішньої реклами, розташовані з порушенням Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, цих Правил, а саме без дозволів, у тому числі у разі закінчення терміну дії дозволів, у разі скасування дозволу, у разі використання конструкції, що відрізняється від визначеної у дозволі, у випадку відхилення місця розташування рекламного засобу від встановленого.

Позивач надав обґрунтований розрахунок суми позову проведений згідно з тарифами, затвердженими у додатку №2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 434 від 22.04.2008р. „Про затвердження правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі у новій редакції”.

Нарахування здійснено за весь період розміщення рекламної конструкції, виходячи з площі місця розташування рекламного засобу, що визначається відповідно до п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Кабінетом міністрів України № 2067 від 29.12.2003р. та п. 12.7 вищезазначеного Рішення.

Відповідно до положень наведених нормативно-правових актів, площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для не наземного та не дахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього рекламного засобу на уявну паралельну їй площину.

Позивач надав обґрунтований розрахунок суми позову.

Заперечення скаржника стосовно того, що конструкція арочного типу є вивіскою інформаційного характеру, а не рекламою, з посиланням на п. 7 ст.8 Закону України „Про рекламу”, та для її розміщення не потрібно отримувати дозвіл, апеляційна інстанція відхиляє з огляду на наступне.

Згідно із п. 7 ст. 8 Закону України „Про рекламу” розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, в тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

Відповідно до ст. 15 Закону України „Про захист прав споживачів” споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого та компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення робот (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою і доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі).

Згідно із п. 1.2 ч. 1. рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 178 від 14.02.2008р. (далі - Рішення № 178) вивіска - це елемент оформлення фасаду, що містить інформацію про зареєстроване найменування особи, включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг. До вказаної інформації належать також дані про чає роботи, повне найменування юридичної або фізичної особи - підприємця, а також профіль діяльності, якщо це не випливає з назви.

Площа вивіски повинна бути не більше мінімального розміру необхідного для отримання необхідної інформації.

У відповідності з ч.2. п.2.1.2. Рішення № 178, вивіска розташовується на фасаді будинку (споруди) над входом (в'їздом), біля входу (в'їзду) або в межах приміщення, яке займає юридична або фізична особа, між віконними прорізами першого поверху, між віконними прорізами першого та другого поверхів, але не вище нижчого краю вікон другого поверху двох - чи багатоповерхового будинку або споруди, або на поверсі, де знаходиться власне чи орендоване особою приміщення. Якщо неможливо розмістити вивіску на фасаді приміщення, суб'єкт господарювання може її розмістити на огороджувальній конструкції навколо своєї території безпосередньо біля входу (в'їзду).

Згідно п. 2.4.7. Рішення № 178 не вважаються вивісками конструкції, виконані у вигляді декількох окремих елементів, що містять інформацію, яка повторюється (за виключенням вивісок, що розміщуються біля декількох входів до приміщення (території), де здійснюється господарська діяльність).

Отже, як вбачається із вищевикладеного та матеріалів справи, зазначена конструкція не відповідає ознакам вивіски та місця її розташування. Дана конструкція класифікується як, рекламний засіб арочного типу складної конфігурації, який використовується як вхідний елемент, розташований відповідачем на відстані напроти входу до відділення КС.

Також не заслуговує на увагу посилання апелянта на Закон України „Про систему оподаткування”, яким не передбачена плата за користування місцем для розміщення зовнішньої реклами, оскільки даний спір не стосується податкових правовідносин.

З урахуванням викладеного, рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 ГПК України суд -

постановив:

Рішення господарського суду Одеської області від 02.03.2009р. у справі № 13/2-09-111 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня набрання постанови законної сили.

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя А.М. Жукова

Суддя В.Б. Туренко