ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
17 серпня 2015 року №826/13011/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Коровай Л.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Київської міської ради, департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради та департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про:
визнання протиправними дій департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 від 21.04.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
визнання листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 25.05.2015 №057021-08/І-3870-7362 таким, що не є мотивованою відмовою у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розумінні частини 7 статті 118 Земельного кодексу України;
зобов'язання Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) у межах повноважень розглянути клопотання ОСОБА_1 від 21.05.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та підготувати висновок щодо передачі земельної ділянки (відповідно до заяви ОСОБА_1 від 21.04.2015) та відповідний проект рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд чергової або позачергової сесії Київської міської ради, яка відбудеться після набуття чинності рішенням суду по даній справі;
визнання протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо залишення без розгляду клопотання ОСОБА_1 від 21.04.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання Київської міської ради розглянути на найближчому засіданні чергової або позачергової сесії клопотання ОСОБА_1 від 21.04.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовано необґрунтованою відмовою відповідачів у вирішенні у встановленому законом порядку питання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідачі проти позову заперечили із посиланням на подання позивачем неповного пакету документів до своєї заяви, а також на запроваджений законом мораторій щодо вирішення порушеного позивачем питання.
Справу №826/12179/15 розглянуто в письмовому провадженні згідно із приписами частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
22 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернуся до Київської міської ради з клопотанням від 21.04.2015 щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0800га для будівництва та обслуговування індивідуального будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 з подальшою передачею зазначеної земельної ділянки йому у власність.
05.06.2015 в канцелярії департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) позивачу під особистий розпис надано відповідь департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 25.05.2015 №057021-08/І-3870-7362, якою повідомлено, що порушені у звернені питання не можуть бути розглянуті по суті та запропоновано забрати подані документи.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно із приписами статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється на пленарних засіданнях міської ради.
Відповідно до статті 20 Тимчасового порядку передачі земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120, зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається безпосередньо до Київської міської ради з клопотанням про передачу земельної ділянки у власність. У клопотанні зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтований розмір і місце розташування земельної ділянки, а також згода громадянина на обробку персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.
До клопотання додаються:
- графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру;
- нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини при формуванні нової земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) або припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (припинення права користування) земельної ділянки та умов її вилучення - у разі наявності правоустановчих документів на земельну ділянку, оформлених та виданих відповідно до чинного на час їх оформлення та видачі законодавства, а також документи, що посвідчують правонаступництво землекористувача (якщо таке було), або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання. У разі подання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для експлуатації та обслуговування існуючого індивідуального гаража, житлового або дачного будинку та господарських будівель і споруд, відповідно до статті 120 Земельного кодексу України, за рахунок земельної ділянки або частини земельної ділянки, яка була відведена уповноваженим органом до 15.03.91 (до введення в дію Земельного кодексу Української РСР) та на яку на момент подання клопотання документ, що посвідчує право користування, не оформлений та не зареєстрований, нотаріально посвідчена згода не вимагається. У разі подання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою особою, яка набула право власності на індивідуальний гараж, житловий або дачний будинок та господарські будівлі і споруди, на такій земельній ділянці, відповідно до статті 120 Земельного кодексу України, нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини, необхідної для експлуатації та обслуговування набутого у власність індивідуального гаража, житлового або дачного будинку та господарських будівель і споруд, не вимагається. У цьому разі право постійного користування земельною ділянкою попереднього землекористувача або договір оренди земельної ділянки припиняються рішенням Київської міської ради відповідно до статті 141 Земельного кодексу України та статті 31 Закону України "Про оренду землі" у зв'язку із набуттям зацікавленою особою права власності на індивідуальний гараж, житловий або дачний будинок та господарські будівлі і споруди, які розташовані на земельній ділянці;
- нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (гаража, житлового або дачного будинку та інших будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації таких об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці;
- копія паспорта громадянина;
- копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
- довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника (громадянина) представляє уповноважена ним особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Крім того, пунктом 14 статті 2 Тимчасового порядку передачі земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві встановлено, що в разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передача земельних ділянок із земель комунальної власності у власність чи користування фізичним чи юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, якщо інше не передбачено законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, звертаючись до Київської міської ради до свого клопотання надав лише географічний матеріал.
Згідно із пунктом 5 статті 5 Тимчасового порядку передачі земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, у разі надходження до Департаменту земельних ресурсів клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з доданими документами, які не відповідають складу та змісту документів, встановлених цією статтею, або не дають можливості розглядати клопотання по суті (подано недостатньо відомостей та документів щодо правового статусу майна, розташованого на земельній ділянці, графічні матеріали не відповідають вимогам цієї статті), Департамент земельних ресурсів через приймальню Київради з земельних питань повертає їх зацікавленій особі на доопрацювання.
У випадку повернення клопотання Департамент земельних ресурсів письмово зазначає про підстави такого повернення.
Після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.
Позивачем не надано суду доказів щодо усунення недоліків, вказаних у листі департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 25.05.2015 №057021-08/І-3870-7362.
Додатково суд наголошує на тому, що згідно із пунктом 15 рішення Київської міської ради від 04.03.2015 №195/1060 тимчасово до затвердження планів зонування та/або детальних планів територій і визначення у таких планах територій, придатних для вибору і надання земель для проведення містобудівної діяльності (на територіях, де такі плани відсутні), зупинено надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для передачі земельних ділянок у власність гаражно-будівельним кооперативам для будівництва гаражів та громадянам земельних ділянок для ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів в оренду або безоплатно у власність із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, а також передачу земельних ділянок в оренду або у власність для зазначених цілей.
Відтак, позивачем не доведено суду протиправність дій відповідачів, а відтак позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.