Постанова від 16.05.2011 по справі 2-а-972/11

Справа № 2-а-972/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2011 року м. Маріуполь

Суддя Приморського районного суду Сараєв І.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя (далі по тексту - УПФУ) про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2011 року позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік (далі -Показник № 1); зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058), із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік (далі -Показник № 2).

В обґрунтування позовних вимог позивачем визначено про незаконність дій Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області щодо застосування при перерахунку пенсії у 2010 році показника № 1, що обумовлює наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням, показника № 2, про що вона дізналась у липні 2010 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

Від Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області надійшли заперечення проти позову, в яких він посилався на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №20\9\18-09\4096-102-01 від 11.03.2009 року, яким встановлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника № 2, відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі -Постанова № 530) перерахунок пенсії у 2010 році проводиться із застосуванням показника № 1.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги не обґрунтованими та у задоволенні позову відмовляє з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області. Крім того, після призначення пенсії вона продовжує працювати та отримує заробітну платню. У 2010 році у неї виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та по заробітній платі, у зв'язку із чим вона у липні 2010 року звернувся із відповідною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006 р. № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік»дію частини 4 ст. 42 Закону № 1058 зупинено на 2007 рік.

Згідно підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(далі -Закон №107-VI) частина 4 статті 42 Закону № 1058 була викладена в новій наступній редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рн/2008 зміни, внесені до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії не були чинними, а діяла редакція Закону № 1058, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача показника № 2.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника № 2.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першої статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата.

Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії. Разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 ст. 42 Закону № 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно -правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. За частиною 2 тої ж статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно підпункту 3 пункту 11 постанови № 530 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника № 2. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частині першої ст. 40 цього Закону.

Тобто, фактично в Постанові № 530 відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п.11 Постанови № 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції від 07.12.2006 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова № 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 07.12.2006 року № 1058.

Таким чином, на час звернення позивача до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу, діяла редакція Закону № 1058 від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимог про застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (Показник № 2).

За таких обставин підстав для задоволенні позовних вимог не має, а тому суд відмовляє у його задоволенні.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 88, 159, 116, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік та зобов'язання його здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 01 липня 2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік -відмовити.

На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: