Справа № 2-а-747/11
28 березня 2011 року м. Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1 розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про спонукання виконати певні дії, -
У лютому 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області (далі - Фонд) провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з урахуванням індексації в період з 01 січня 2004 року по березень 2007 року та з 01 травня 2010 року по 28 лютого 2011 року, провести перерахунок пенсії з урахуванням коеффіцієнта (далі - коефіцієнт), який відповідає не менше ніж 20% темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім періодом за 2005 - 2010 роки, провести розрахунок та виплату компенсації у зв'зку з порушенням строків виплати частини песнії за 01 січня 2004 року по 28 лютого 2011 року, негайно виплатити заборгованість по індексації пенсії за період з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року, а також суму підвищення пенсії з урахуванням коефіцієнта який відповідає не менше ніж 20% темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім періодом за 2005 - 2010 роки, а також суму компенсації за затримку виплати частини пенсії. В обґрунтування позову зазначив, що оскаржує дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 1,2,4,5,6 Закону України "Про інедксацію грошових доходів населення", ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає невиплату в повній мірі зазначених підвищень протиправним, просить відновити пропущений строк для звернення до суду та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату вищевказаних нарахувань.
Ухвалою суду від 18 березня 2011 р. позовні вимоги в частині поновлення строку для звернення до суду та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Маріуполя зробити перерахунок пенсії з урахуванням індексації в період з 01 січня 2004 року по березень 2007 року та за 01 травня 2010 року по 28 лютого 2011 року, перерахунок пенсії з урахвуванням коефіцієнта за період 2005 - 2010 роки, розрахунок та виплату крмпенсації за 01 січсня 2004 року по 28 лютого 2011 року, виплату заборгованості по індексації пенсії з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року, негайну виплату заборгованості по індексації з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року, а також суму коменсації за затримку виплати частині пенсії за 2005 - 2010 рік, за період з 01 січня 2004 року по 20 вересня 2010 року, включно залишені без розгляду, щодо вимог за період з 21 серпня 2010 року по 28 лютого 2011 року відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України відкрите скорочене провадження.
Від відповідача надійшло заперечення проти задоволення позову у повному обсязі з посиланням на те, що в 2004 -2011 роках відповідно до Закону України "Про інедксацію грошових доходів населення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законів України "Про державний бюджет України" за вищевказані роки були визначені та виконувались Фондом всі зобов'язання по нарахуванню та виплаті пенсійних нарахувань позивачці, також зазначено, що пропущено передбачений ст. 100 КАС України строк для звернення до суду.
Оцінивши обставини, повідомлені позивачем та відповідачем, суд, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка у 2007-2010 роках не була проіндексована.
За ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»від 03.07.1991 року та п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривні на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Згідно ст..4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексація здійснюється у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку із індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних та демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Згідно п.5 того ж Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, визначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 та 4 цього Порядку.
У період з 21 серпня 2010 року по 28 лютого 2011 року розмір пенсії позивачки збільшувався майже щоквартально, у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб. Враховуючи, що ці підвищення не супроводжувались зростанням грошових доходів позивачки, відповідач повинен був проводити індексацію пенсії позивачки на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 та 4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Суд вважає незаконною відмову відповідача здійснити індексацію пенсії позивачки. При цьому суд ствердження відповідача про те, що індексації підлягає лише така пенсія, яка менша за прожитковий мінімум, вважає хибним та помилковим, оскільки законодавством це не передбачено та передбачена індексація пенсії в межах прожиткового мінімуму, а решта доходів, яка перевищує цей мінімуму, індексації не підлягає.
Вимога позивачки зобов'язати Фонд негайно виплатити заборгованість по індексації пенсії за період з 01 січня 2010 року по 28 лютого 2011 року та суму підвищення пенсії з урахуванням коефіцієнта за 2005 -2010 роки, а також суми компенсації за затримку пенсії не підлягають задоволенню оскільки позивачем хибно застосовуються положення статті ЦК України, які не можуть регулювати зазначені в позові правовідносини та відносяться до іншої галузі права, тому в цій частині позову слід відмовити повністю.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, однак задовольняє їх частково -в межах піврічного строку позовної давності (з серпня 2010 року). При цьому суд не приймає до уваги доводи позивачки про те, що про порушення свого права вона дізналась лише в травні 2010 року, оскільки пенсійні виплати мають регулярний щомісячний характер і про порушення свого права вона мала дізнатись набагато раніше, отримуючи щомісячно пенсію, а також вона була ознайомлена з рішенням суду про стягнення на її користь суми індексації за період з червня 2007 року по травень 2010 року.
Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 16 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове деравне пенсійне страхування», ст. 183-2 КАС України, -
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням індексації за період з 21 серпня 2010 року по 28 лютого 2011 року та доплатити невиплачену різницю.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.