Справа № 22ц-10998/10* Головуючий у 1-й інстанції Зємцов В.В. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
20 вересня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Еоловуючого судді: Еальонкіна С.А.
Суддів : Абрамова П.С. Корнієнка В.І.
При секретарі: Амеліній М.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
На постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 18 травня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету автозаводської районної ради у м. Кременчук про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплатити недооплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача Апеляційного суду
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 18 травня 2010 року Визнати неправомірними дії Автозаводського Управління праці та соціального захисту населення м. Кременчука у відмові виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму в період з 01.01.09 року по 29.09.09 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення зробити перерахунок нарахованих ОСОБА_2 сум щомісячного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.01.09 року по 29.09.09
року до рівня прожиткового мінімуму на місяць.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення сплатити донарахованусуму ОСОБА_2.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 прохала постанову суду скасувати в частині відмови в задоволенні її позовних вимог, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість вказаної постанови приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги.
З матеріалів справи вбачається , що 31.01.2007 року позивачка народила доньку.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434 гривні, з 01 квітня - 463 гривні, з 01 жовтня - 470 гривень.
Водночас, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, то пунктом 14 статті 71 Закону України «Про
державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм
законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в тому числі пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином бездіяльність управління праці та соціального захисту населення щодо нарахування та виплати позивачеві державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була протиправною у період з 09 липня по 31 грудня 2007 року. В цій частині позовні вимоги підлягають до задоволенню. А висновки місцевого суду про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині є невірними.
Задовольняючи позовні вимоги в період з 1.01.2009 року місцевий суд прийшов до помилкового висновку щодо протиправності дій відповідача та висновки зроблені всупереч вимог матеріального права.
Пунктом 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
А пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавались.
Таким чином дії управління праці та соціального захисту населення при нарахуванні допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років в період з 1.01.2008 року були правомірними.
Підстави для задоволення позовних вимог цій частині відсутні..
Доводи апеляційної скарги щодо невірного застосування судом норм матеріального права є безпідставними.
Керуючись ст. 303, 309 ч.І п.4, 316,317,319 ЦПК України колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 18 травня 2010 року скаувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Автозаводського Управління праці та соціального захисту населення м. Кременчука у відмові виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року..
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення зробити перерахунок
нарахованих ОСОБА_2 сум щомісячного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09-липня 2007 року по 31 грудня 2007 року до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на місяць.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення сплатити донарахованусуму ОСОБА_2
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти діб.
Судді:
Згідно: