Постанова від 01.06.2011 по справі 22-а-12227/11

Апеляційний суд Київської області

м. Київ, вул. Володимирська, 15, 1025, (044) 278-46-20

ПОСТАНОВА

іменем України

01 червня 2011 року м. Київ

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

Головуючого судді: Яворського М.А,

суддів: Ігнатченко Н.В., Коцюрби О.П..,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду Київської області адміністративної справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Березань на постанову Березанського міського суду Київської області від 11 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Березань про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії , -

ВСТАНОВИЛА:

28 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Березанського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Березань про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Березань Київської області щодо відмови у перерахуванні та виплаті йому основної та додаткової пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити йому основну та додаткову пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 54 , ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в подальшому проводити нарахування та виплату основної та додаткової пенсії згідно вимог ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постановою Березанського міського суду Київської області від 11 листопада 2009 року позовні вимоги задоволено частково .

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України м. Березань Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Березань Київської області провести ОСОБА_1. перерахунок та виплату пенсії по інвалідності за 2005 рік, 2006 рік, 2007 рік та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року у відповідності до вимог ст. 50 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до набрання рішення законної сили

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Березань подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в позові в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення Березанським міським судом Київської області норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків на аварії на ЧАЕС 1 категорії, йому встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

В ч. 4 ст. 54 цього Закону передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по другій групі інвалідності ніж 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі інвалідам другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Ця додаткова пенсія відповідно до положень ст. 53 цього Закону виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

ОСОБА_1 оспорюючи дії відповідача вважав, що він отримував пенсію та додаткову пенсію значно нищу, ніж це передбачено ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Судом встановлено, що відповідачем виплачувалась пенсія відповідно до вимог постанови КМ України № 654 від 16.07.2008 року.

Вирішуючи вказаний спір та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України (ст. 113 Конституції України).

При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, правомірно прийшов до висновку, що постанова КМ України № 654 від 16.07.2008 року, суперечить вимогам ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Також суд першої інстанції правильно не взяв до уваги посилання представника відповідача на ч. 5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМ України, оскільки надання законодавцем такого права КМ України не означає, що останній встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановленого цим же Законом.

Тобто, КМ України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розмір мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається лише за правилами , передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо наявності у позивача права на перерахунок доплати до пенсії в розмірі, передбаченому Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",

Разом з тим, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги не врахував, що рішення Конституційного суду України № 10 - рп було постановлено 22 травня 2008 року, а тому проводити розрахунок та доплату до пенсії позивачу слід з 22 травня 2008 року.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.

Колегія суддів вважає, що оскільки рішення Конституційного суду України № 10 - рп було постановлено 22 травня 2008 року, тому у позивачі право на доплату до пенсії виникло з 22 травня 2008 року.

Однак відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно з ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Оскільки позивач ОСОБА_1 звернувся до суду 28 серпня 2009 року, тому позов підлягає задоволенню в межах річного строку на звернення до суду з 28 серпня 2008 року.

З урахуванням наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку про скасування постанови суду від 11 листопада 2009 року та ухвалення нового рішення.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 198,201,202,207 КАС України , колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Березань задовольнити частково.

Постанову Березанського міського суду Київської області від 11 листопада 2009 року в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Березань провести перерахунок та доплату до пенсії ОСОБА_1 за 2005 рік, 2006 рік, 2007 рік та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року як особі, яка відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленої Законами України про Державний бюджет на відповідний рік, скасувати та прийняти нову постанову .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Березань провести перерахунок та доплату до пенсії ОСОБА_1 як особі, яка відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановленої Законами України про Державний бюджет на відповідний рік за період з 28 серпня 2008 року.

Постанова набирає законної сили відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили

Головуючий:

Судді: