Справа № 2-а-877/ 2011 p.
7 лютого 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії та доплати, -
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. У позовній заяві зазначав, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, має другу інвалідності, перебуває на обліку у відповідача, де отримує нараховану ним пенсію. Проживаючи на радіоактивно забрудненій території, як непрацюючий пенсіонер, отримує доплату за проживання у цій зоні.
Відмову відповідача у проведенні перерахунку йому основної пенсії та доплати позивачі вважають неправомірною, оскільки вона суперечить вимогам ст. 39, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як її розмір має бути не меншим 8 мінімальних пенсій за віком щомісяця, а доплати , як непрацюючому пенсіонеру - двох мінімальних заробітних плат.
Тому позивач просив визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати зробити відповідний перерахунок з 01.01.2011 року з подальшим перерахунком відповідно до зміни мінімальної пенсії за віком та мінімальної заробітної плати, стягнути перераховану суму, у позові просив справу розглядати без його участі.
Представник відповідача подав суду заперечення, де зазначено що управління діяло в межах законодавства та чинних постанов КМ України.
Дослідивши докази, що є у справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідами - 2 групи довічно, що підтверджено відповідними посвідченням та довідкою МСЕК.
Згідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна державна пенсія, інвалідам 2 групи не менше 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідач у запереченні посилається на те, що при нарахуванні і виплаті пенсії вони керуються чинними постановами КМ України та законодавством.
Розмір основної пенсії, визначений постановами КМ України суперечить вимогам ст. 54 Закону та іншим нормативним актам, оскільки на момент звернення згідно наданих відповідачем довідок її розмір становить з 24.01.2011 року 655 грн.
Позиція відповідача ґрунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України -є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 19 ч. 2 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 України та Законами України.
Статтю 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, за необхідне застосувати саме норму Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 46 ОСОБА_2 України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, для позивача, який є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом відповідно 2 групи розмір додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи з прожиткового мінімуму, які втратили працездатність з 24.01.2011 року.
Тому дії відповідача є незаконними у призначенні, перерахунку, сплаті пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом.
Щодо позовних вимог, що ґрунтуються на ст. 39 Закону, доплата позивачу за проживання на радіоактивно забрудненій території -в смт. Іванків Київської області, яке відноситься до зони добровільного гарантованого відселення, має становити дві мінімальні заробітні плати. Проте, відповідач, як зазначалося вище з моменту набуття позивачем статусу непрацюючого пенсіонера її не нараховує і не виплачує, що є неправомірним, оскільки стаття не містить обмежень її застосування, в т.ч. і щодо редакції, що діяла до 01.01.2008 року, тим більше, що зміни внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» до цієї статті 22.05.2008 року визнані неконституційними, а отже втратили силу. Отже відповідач зобов'язаний призначити, нарахувати та виплатити позивачу ці кошти з моменту набуття ним статусу непрацюючого пенсіонера.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача у майбутньому сплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до наведених норм Закону, суд вважає, безпідставними, оскільки такий спосіб захисту порушеного права, як зобов'язання вчинити певні юридичні дії у майбутньому не передбачений чинним законодавством України, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі ст. 8, 19, 22, 46, 48, 152 ОСОБА_2 України, ст. 14, 49, 39, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 79, 122, 161-163, 183-2 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії і доплати, у розмірах менших, ніж передбачено Законом, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок та стягнути перераховані суми основної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 24.01.2011 року з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 нарахування та стягнути перераховану суму доплати відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі двох мінімальних заробітних плат з дня набуття ним статусу непрацюючого пенсіонера з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Допустити у справі негайне виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного Адміністративного суду через Іванківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: