Справа № 2-а-96/2012 рік
12 листопада 2012 року Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючої судді Слободян Н.П., при секретарі Мартовицькій Н.Є., розглянувши у письмовому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Іванківської РДА, третя особа - Іванківський об'єднаний районний військовий комісаріат про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою вчинити певні дії,
Позивачка звернулася в суд до відповідача з даним позовом посилаючись на те, що вона у 1986-1987 роках брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі військової частини НОМЕР_1 , як особа вільнонайманого складу, цей факт підтверджується довідкою, виданою Іванківським об'єднаним районним військовим комісаріатом та трудовою книжкою ОСОБА_1 . Позивачка є інвалідом 2 групи, причина інвалідності - захворювання пов'язане з ЛНА на ЧАЕС.
У відповідності до п. 1 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вона, як особа, що брала участь в ЛНА на ЧАЕС, як особа вільнонайманого складу, і стала інвалідом, має право отримати статус інваліда війни.
З цього приводу вона звернулася до Іванківського об'єднаного районного військового комісаріату за підтвердженням факту її участі в ЛНА на ЧАЕС у складі військової частини, як особи вільнонайманого складу за наданням відповідної довідки. Її прохання було задоволено, і надано необхідну довідку.
Після звернення до відповідача з документами за видачею посвідчення інваліда війни, їй було відмовлено з посиланням на нові норми з питань встановлення статусу інваліда війни, посилаючись на те, що надані нею документи не підтверджують те, що вона отримала захворювання під час виконання обов'язків військової служби.
Позивачка вважає дії відповідача щодо відмови у видачі їй відповідного посвідчення неправомірними, у зв'язку з тим, що нею було надано відповідачу всі необхідні документи.
У зв'язку з викладеним позивачка просить визнати дії відповідача щодо відмови видачі посвідчення інваліда війни неправомірними, зобов'язати УПСЗН Іванківської РДА видати їй відповідне посвідчення інваліда війни.
Позивач у судове засідання не з'явилась, написала заяву в якій просила справу розглядати без її участі на підставі наданих документів.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день і час слухання справи повідомлено вчасно, надіслали суду письмове заперечення та заяву, в якій просять справу розглянути без їх участі.
Представник третьої особи - Іванківський об'єднаний районний військовий комісаріат - у судове засідання не з'явився, про день і час слухання справи повідомлено вчасно. Надіслали лист у якому просили справу розглядати без їх представника.
Відповідно до п.4 постанови КМ України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», посвідчення учасникам війни та особам, як прирівняні до учасників війни, видаються Міністерством праці та соціальної політики України.
Позивачка ОСОБА_1 надала посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії (учасник ЛНА на ЧАЕС ) та довідку МСЕК про встановлення 2 групи інвалідності довічно ( захворювання пов'язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС).
16.06.1994 року позивачці видане посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та згідно вкладки до зазначеного посвідчення, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 08.02.2008 року їй видана довідка, що підтверджує її участь в ЛНА на ЧАЕС у складі військової частини НОМЕР_1 , що з 16.12.1986 року по 06.03.1987 року дислокувалась у м.Чорнобиль. відповідно до запису в трудовий книжці позивачки вона виконувала роботи по ЛНА на ЧАЕС в 30 кілометровій зоні з 20.12.1986 року по 06.03.1987 рік.
17.10.2012 року ОСОБА_2 (на своє звернення до відповідача щодо видачі їй посвідчення інваліда війни) отримала відмову з посиланням на те, що військовослужбовці відносяться до інвалідів війни, якщо вони стали інвалідами внаслідок виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до постанови КМ України № 302 від 12.05.1994 року визначення причинного зв'язку захворювань… військовослужбовців, військовозобов'язаних і колишніх військовослужбовців покладено на військово-лікарські експертизи. ВЛК приймають рішення про причинний зв'язок інвалідності військовослужбовців. Подані позивачкою документи підтверджують зв'язок захворювання з ЛНА на ЧАЕС, але не підтверджує, що захворювання отримане під час виконання обов'язків військової служби. Тому відповідач не вбачав підстав для надання статусу інваліда війни позивачці.
Суд вважає таке посилання безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно з п. 1 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в ніші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробовувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Як встановлено судом, позивачка працювала бухгалтером у військовій частині НОМЕР_1 у м. Чорнобиль з 20.12.1986 року по 06.03.1987 року, тобто була особою вільнонайманого складу, що підтверджується записом у її трудовій книжці. Стала інвалідом 2 групи, причина інвалідності - профзахворювання пов'язане з ЛНА на ЧАЕС.
У відмові в наданні статусу інваліда війни позивачці відповідач посилається на постанову КМ України № 302 від 12.05.1994 року, де зазначено, що визначення причинного зв'язку захворювань… військовослужбовців, військовозобов'язаних і колишніх військовослужбовців покладено на військово-лікарські експертизи. ВЛК приймають рішення про причинний зв'язок інвалідності військовослужбовців.
В даному випадку позивачка ніяк не відноситься до числа військовослужбовців, оскільки була особою війнонайманого складу військової частини, в якій працювала.
Фактично відповідач, відмовляючи позивачу, намагається здійснити офіційне тлумачення норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що відповідно до ст. 150 Конституції України відноситься до повноважень Конституційного Суду України.
Будучи особою вільнонайманого складу військової частини НОМЕР_1 , яка дислокувалася в м. Чорнобиль, що не оспорюється жодною із сторін, і стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ЛНА на ЧАЕС, а тому відповідно до вищевказаної норми є особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує зазначений статус.
Керуючись ст. 11, 71, 86, 160, 122 ч.4, 158-163 КАС України, ст. 4, 7 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Іванківської РДА Київської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Іванківської РДА Київської області видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни на підставі наданих документів відповідно до п.1 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 30 грн. 19 коп.
Постанова може бути оскаржена в Київський Апеляційний адміністративний суд через Іванківський районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги.