Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
25.09.2009 р. № 2-а- 38256/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л.В.,
при секретарі - Сеник О.С.,
за участі: представників позивача - Кірєєвої І.І., Яценко О.П., Нос Т.І.,
представника відповідача - Мирошниченко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,-
Позивач - Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 19450,00 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 62,24 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно -господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи яка використовує найману працю. Таким чином, за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами, відповідач до 16 04 2009 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 19450 грн. та пеню у сумі 62,24 грн. Таким чином, загальна заборгованість відповідача складає -19512,24 грн.
Представники позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позову не визнала та просила відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Статтею 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до форми 10-ПІ “ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2008 році становила 9 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав одне робоче місце. (а.с 21)
Згідно ст. 18-1 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до листа № 2801 від 22 09 2009 року Харківського міськрайонного центру зайнятості товариство з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" подавало до Московського районного центру зайнятості звіт про наявність вакансій станом на 01.03.2008 року..
Як вбачається із звіту форми №10-ПІ, ОСОБА_5, інвалід ІІ групи, прийнята на посаду прибиральниці службових приміщень 01.06.2007 року та звільнена 08.02.2008 року (а.с 6)
Судом встановлена, та не заперечується сторонами, що відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" надав до Московського центру зайнятості м. Харкова звіти форми №3-ПН про наявність вакансій станом на 01.03.2008 року. (а.с 34)
Таким чином, всупереч викладеним вимогам, відповідач не виконав обов'язок щодо своєчасного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інваліда на певну посаду.
Суд вважає, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомив центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до товариства з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" у 2008 році.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно -господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати нарахованої на повну суму недоїмки за весь період її строк.
Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин суд знаходить позов щодо стягнення з відповідача адміністративно - господарської санкції за незайняте робоче місце, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 19450 грн. 00 коп. та пені в сумі 62 грн. 24 коп. обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. 18-1, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII, ст. ст. 35, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ротофлекс" (р/р 2600101002947, ХФВАТ Кредобанк, МФО 350415, код ЄДРПОУ 32438158) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31219230700003, ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно-господарські санкції в розмірі 19450,00 грн. та пеню у розмірі 62,24 грн., а всього 19512,24 грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот дванадцять грн. 24 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повної постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 30 09 2009 року.
Суддя Курило Л.В.