Україна
06 травня 2009 р. справа № 2а-5309/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі Яковецькій О.В.,
за участі представника позивача Ножки М.С.,
представника відповідача Бульбахи М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування постанови, -
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька звернулось до суду з адміністративним позовом до відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування постанови, мотивуючи свої вимоги тим, що 23.03.2009 року до позивача надійшла постанова державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку Бульбахи М.О. від 16.02.2009 року про зупинення виконавчого провадження. Позивач просив визнати дії державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку щодо зупинення виконавчого провадження по виконанню в примусовому порядку вимоги позивача про сплату боргу від 05.01.2009 року №10 протиправними, скасувати постанову державного виконавця відповідача стосовно зупинення виконавчого провадження та зобов'язати відповідача відновити виконавче провадження.
Представник позивача в судовому засіданні надала суду пояснення аналогічні обставинам, викладеним в матеріалах справи, просила задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надала суду письмові заперечення проти позву, в яких заперечувала проти позовних вимог, посилаючись на той факт, що постанову було винесено у зв'язку з внесеними змінами до Закону України «Про виконавче провадження» та згідно Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Згідно змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 28.11.2005 року - виконавчі дії відносно вказаного боржник ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» були зупинені на строк до 31.12.2006 року. Згідно змін від 11.01.2007 року Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» виконавчі дії відносно ДП ДВЕК були зупинені до 01.01.2008 року. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, строк зупинення виконавчих дій стосовно ДП ДВЕК були подовжені до 1 січня 2009 року. Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 16.12.2008 року, виконавчі дії зупинені на строк до 01.01.2011 року. Таким чином, представник відповідача наполягала на тому, що державним виконавцем на законних підставах було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. Крім того, представник відповідача просила взяти до уваги той факт, що позовна заява подана до суду з пропущенням строку оскарження. Представник відповідача просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування постанови обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач, відділ Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку, в своїй діяльності керується Конституцією, Законом України «Про державну виконавчу службу» та іншими нормативно-правовими актами, здійснює покладені на нього державою обов'язки.
Судом встановлено, що 27 січня 2009 року позивачем направлено для виконання в примусовому порядку до відповідача вимогу про сплату боргу від 05.01.2009 року №Ю-10 на суму 808152 грн. 09 коп., що є виконавчим документом та підлягає виконанню Державною виконавчою службою.
16 лютого 2009 року постановою державного виконавця відповідача Бульбахою М.О. виконавче провадження зупинено на підставі п.15 ч.1 ст.34, ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року, у зв'язку із внесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно п.1.3 ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», учасниками розрахунків є підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарчої діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи, щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованістю є підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та /або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів всіх рівнів.
Даною нормою встановлений перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року, податковим боргом є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Крім цього, відповідно до п.15 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження», внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Таким чином, сума заборгованості ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» перед Управлінням Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька підпадає під Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до п.3.7 ст.3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно Закону України «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 28.07.2006 року, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 31 грудня 2006 року.
Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 22.12.2006 року, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2008 року.
Рішенням Конституційного суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, останні зміни були визнанні неконституційними.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2009 року.
Згідно з Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 16.12.2008 року, слова та цифри «1 січня 2009 року» було замінено словами та цифрами «1 січня 2011 року».
Таким чином, державним виконавцем на законних підставах було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.
Крім того, в своїх запереченнях представник відповідача наполягав на тому, що строк позовної давності сплинув, та на підставі цього просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Судом встановлено, що такі порушення позивачем допущені не були.
Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, в даному випадку відповідача діяв на підставі, в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 104, 106, 107, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позовних вимог за позовом управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування постанови - відмовити в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлений 12 травня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.