Постанова від 09.09.2009 по справі 2а-4763/09/1/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.09.09

Справа №2а-4763/09/1/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжової Н.М., за участю

предтавника позивача - ОСОБА_1, довіреність № НОМЕР_1 від 28.10.08;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК

до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК про стягнення з СПД ОСОБА_2 заборгованості по фінансових санкціях у розмірі 337,00 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.05.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.05.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та пояснив, що СПД ОСОБА_2 за І, ІІ квартали 2003 року не були подані розрахунки забов'язання зі сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в результаті чого у неї створилася заборгованість в сумі 340,00 гривень, боржником було погашено заборгованість у сумі 3,00 гривні. Тому надалі, загальна сума боргу складає 337,00 гривень, яка не погашена відповідачем до цього часу.

У судове засідання відповідач не з'явилась, повідомлена належним через засоби масової інформації, клопотання про розгляд справи за її відсутності, заперечення на позов, будь -які докази до суду не надсилала.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Тому суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно - правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в Окружному адміністративному суді АРК.

Згідно з п.1 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками визнаються роботодавці - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до п.5 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками також є застраховані особи, зазначені у п.3 статті 11 Закону № 1058- IV фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.

Відповідно до п.п. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2004 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі, що обрали особливий спосіб оподаткування є платниками страхових внесків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2являється суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрованої Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності 13.04.2001 року (а.с.14).

Судом встановлено, що СПД ОСОБА_2 20.04.2001 року зареєстрована як платник в Управлінні ПФУ в м. Алушта АРК за реєстраційним номером 01113534.

Таким чином, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.До 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності Закону України № 1058- IV, питання щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами регламентувалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» N 2181-III від 21.12.2000 року (далі - Закон № 2181 -III).Відповідно до п.п. 2.1.2) п.2.1 статті 2 Закону № 2181 -III контролюючими органами стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування були органи Пенсійного фонду України

Відповідно до пункту 13 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями і громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів обліку їх надходження до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2001 за № 16-6, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 29.11.2001 за № 998/6189, (далі - Інструкція № 16-6) яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин платники подають до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу розрахунок зобов'язання по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування незалежно від того, виникло в звітному періоді у платника зобов'язання чи ні.

Згідно пункту 12.3.1. Інструкції № 16-6 у разі неподання розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, платник збору сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або його затримку.

З матеріалів справи вбачається, що СПД ОСОБА_2 не надано розрахунок зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за І,II квартали 2003 року, в строки встановлені законодавством.

Рішенням № 551 від 01.11.2003 року Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК до відповідача застосовано штрафну санкцію за ненадання розрахунку зобов'язання по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в строки, встановлені законодавством за І, II квартал 2003 року у розмірі 340,00 гривень. Зазначене рішення є узгодженим, однак не штраф не був сплачений.

Судом встановлено, що при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій позивач безпосередньо посилався на Закон № 2181 -III, по формі рішення прийнято відповідно до додатку 20 до Інструкції 16-6.

На підставі Рішенням № 551 від 01.11.2003 року Управлінням ПФУ в м. Алушта була винесена вимога № Ю- 290 від 01.10.2003 року на суму 340,00 гривень. Зазначена вимога надсилалась на адресу відповідача, але кореспонденція поверталась у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК складено акт № 125 від 07.11.2003 року про неможливість вручення відповідачеві повідомлення про застосування штрафних санкцій, у зв'язку з поверненням поштової кореспонденції, тому рішення було розміщено на дошці оголошень 07.11.2003 року. При цьому день розміщення рішення вважається днем його вручення.

Судом встановлено, що відповідачем частково було погашено заборгованість зі сплати штрафних санкцій за ненадання розрахунку зобов'язання по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в строки, встановлені законодавством за І, II квартал 2003 року у розмірі 3,00 гривні, у в'язку з чим загальну суму заборгованості було зменшено до 337,00 гривень, що підтверджується карткою особового рахунку.

01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) N 1058-IV, 09.07.2003 року. Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів із дня її одержання страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.

Управлінням ПФУ в м. Алушта на адресу відповідача була надіслана вимоги про сплату недоїмки № Ф-607С від 31.10.2008 року, винесена на підставі Рішенням № 551 від 01.11.2003 року, яка була отримана відповідачем про що свідчить відмітка на повідомленні про поштове вручення. Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до картки особового рахунку заборгованість відповідача перед бюджетом становить 337,00 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що штрафні санкції за ненадання розрахунку зобов'язання по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в строки, встановлені законодавством за І, II квартал 2003 року у розмірі 337,00 гривень розраховані позивачем вірно.

Під час розгляду справи сторони не заявляли клопотаня про застосування наслідків пропуску строку звернення до суду, встановлених ст. 99, ст. 100 КАС України, тому суд не перевіряє питання поважності їх пропуску позивачем.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані позивачем докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК заборгованості по фінансових санкціях у розмірі 337,00 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня оголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Трещова О.Р.