Постанова від 17.08.2015 по справі 804/8498/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2015 р. Справа № 804/8498/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Юхно І.В.

при секретарі - Гончаровій В.Г

за участі:

представника відповідача - ОСОБА_1В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» про стягнення коштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

Криворізька північна об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» про стягнення коштів за податковим боргом.

В обґрунтування позову зазначено, що ДП «Кривбасшахтозакриття» зареєстровано як суб'єкт господарювання з 06.08.2004 року та перебуває на обліку в Криворізькій північній ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області як платник податків. Станом на 08.06.2015 року по підприємству обліковується податковій борг на загальну суму 1200481,16 грн, який виник внаслідок несплати самостійно нарахованих податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб. В порушення вимог ст. 67 Конституції України, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, Податкового кодексу України, відповідачем податкове зобов'язання у встановлені законом строки не сплачено, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з адміністративним позовом.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням, яке міститься в матеріалах справи. 05.08.2015 та 17.08.2015 року надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Криворізької північної ОДПІ.

07.08.2015 року представник відповідача подав до суду клопотання про визначення порядку виконання погашення заборгованості з плати за землю в порядку ст.. 257 КАС України.

В судовому засіданні 17.08.2015 року представник відповідача позов визнав в повному обсязі, а також надав до суду уточнене клопотання про визначення порядку виконання погашення заборгованості з плати за землю в порядку ст.. 257 КАС України та докази його надання позивачеві, в якому просив відстрочити початок виконання погашення заборгованості з плати за землю за податкові періоди березень-квітень 2015 року до червня 2017 року, розстрочити виконання погашення заборгованості з плати за землю за податкові періоди березень-квітень 2015 року на 7 місяців, а саме з червня 2017 року по грудень 2017 року включно, а також зобов'язати Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Дніпропетровській області відобразити відстрочення виконання погашення заборгованості в картці особового рахунку Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» шляхом винесення суми боргу з плати за землю за податкові періоди березень 2015 року, квітень 2015 року у розмірі 1 200 481,16 грн за карту особового рахунку. В обґрунтування клопотання, відповідач зазначив, що ДП «Кривбасшахтозакриття», як одержувач бюджетних коштів, не має можливості здійснювати погашення податкового боргу та сплату поточних податкових зобов'язань вчасно та в повному обсязі до вирішення питання фінансування за бюджетною програмою «Реструктуризація та ліквідація об'єктів підприємств гірничої хімії і здійснення невідкладних природоохоронних заходів в зоні їх діяльності, а також реструктуризація підприємств з підземного видобутку залізної руди» у 2015 році. Фінансування за проектами ліквідаційних робіт за бюджетною програмою в період з 1998 року по 2014 рік, здійснювалось виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, Законом «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. № 80-УІІІ фінансування бюджетної програми «Реструктуризація та ліквідація об'єктів підприємств гірничої хімії і здійснення невідкладних природоохоронних заходів в зоні їх діяльності, а також реструктуризація підприємств з підземного видобутку залізної руди», в тому числі витрати по земельному податку згідно робочих проектів, у 2015 році не передбачено.

Представник позивача в поданому до суду клопотанні від 17.08.2015 року зазначив, що проти клопотання відповідача про відстрочку та розстрочку сплати податкового боргу при виконанні рішення у даній справі не заперечує.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1,3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне прийняти визнання адміністративного позову з огляду на наступне.

Правовідносини щодо нарахування та сплати земельного податку регулюються положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VI.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач - державне підприємство «Кривбасшахтозакриття» (код ЄДРПОУ 32975178) перебуває на обліку в Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області, як платник податків за неосновним місцем обліку. Цей факт підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що якщо платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, така сума грошового зобов'язання є узгодженою.

Відповідно до ст. 269.1 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Відповідно до п. 286.1. ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 286.2. ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідачем була подана до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкову декларацію по земельному податку з юридичних осіб № НОМЕР_1 від 17.02.2015 року, в якій самостійно визначено до сплати податкове зобов'язання за 2015 рік на загальну суму 7201794,26 грн (копія міститься в матеріалах справи).

Підпунктом 14.1.156. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

На теперішній час, внаслідок часткової несплати самостійно визначеного податкового зобов'язання ДП «Кривбасшахтозакриття» має податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в сумі 1200481,16 грн, що підтвержується довідкою-розрахунком про податковий борг станом на 08.06.2015 року (копія міститься в матеріалах справи).

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем була сформована податкова вимога форми «Ю» за №40-25 від 03.02.2015 року, яка була отримана представником відповідача (копія з підписом міститься в матеріалах справи). Доказів щодо оскарження вимоги чи скасування суду не надано.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 95.4 та 95.5 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.

Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, до юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Щодо клопотання відповідача про визначення порядку виконання погашення заборгованості з плати за землю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забеспечення виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд при вирішенні клопотання врахував те, що Державне підприємство «Кривбасшахтозакриття» є юридичною особою, засноване на державній власності та входить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Метою діяльності підприємства є здійснення господарської діяльності щодо зниження витрат, передбачених на виконання покладених на нього функцій та не спрямованої на отримання прибутку. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Основними джерелами фінансування є кошти Державного бюджету України, визначені для закриття та реструктуризації гірничодобувних підприємств Криворізького басейну та кошти підприємств, які здійснюють видобуток залізорудної сировини, на фінансування заходів системи гідротехнічного захисту підземних виробок Криворізького залізорудного басейну.

Судом встановлено, що ДП «КШЗ» є платником земельного податку за фактичне користування земельними ділянками загальною площею 206,5401га в межах м. Кривого Рогу. На зазначених ділянках розташовані об'єкти шахт «Гігант», «Саксагань» і «Першотравнева», що перебувають на балансі підприємства. Виконавцем проектних ліквідаційних робіт за бюджетною програмою є Державне підприємство «Кривбасшахтозакриття».

Фінансування робіт за даними проектами, в період з 1998 року по 2014 рік, здійснювалось виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, Законом «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. № 80-УІІІ фінансування бюджетної програми «Реструктуризація та ліквідація об'єктів підприємств гірничої хімії і здійснення невідкладних природоохоронних заходів в зоні їх діяльності, а також реструктуризація підприємств з підземного видобутку залізної руди», в тому числі витрати по земельному податку згідно робочих проектів, у 2015 році не передбачено.

Позивач проти клопотання про відстрочення та розстрочення судового рішення не заперечував. Тому суд, з огляду на наведене, приходить до висновку, що в цій частині клопотання обґрунтоване та підлягає задоволенню.

Проте, щодо частини клопотання про зобов'язання позивача вчинити певні дії, суд зазначає, що в ст 263 КАС України не передбачено такого способу розсточення або відстрочення виконання рішення суду, як зовоб'язання позивача вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Враховуючи вищевикладені норми, вбачається, що відповідач в клопотанні про визначення порядку виконання погашення заборгованості з плати за землю в частині зобов'язання Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області відобразити відстрочення виконання погашення заборгованості в картці особового рахунку Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» шляхом винесення суми боргу з плати за землю за податкові періоди березень 2015 року, квітень 2015 року у розмірі 1 200 481,16 грн за карту особового рахунку зазначив самостійну вимогу, яка повинна розглядається, як адміністративний позов.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що в цій частині клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 69, 71, 158-163, 263, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» (ЄДРПОУ 32975178) на користь місцевого бюджету (р/р 33217811700025, код платежу18010500, одержувач УДКС у Тернівському районі м. Кривого Рогу, код ОКПО 38031648, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012) 1 200 481 (один мільйон двісті тисяч чотириста вісімдесят одна) грн. 16 копійок по земельному податку з юридичних осіб.

Відстрочити початок виконання погашення заборгованості з плати за землю за податкові періоди березень-квітень 2015 року у розмірі 1 200 481,16 грн. до червня 2017 року.

Розстрочити виконання погашення заборгованості .з плати за землю за податкові періоди березень-квітень 2015 року у розмірі 1 200 481,16 грн. на 7 місяців, а саме з червня 2017 року по грудень 2017 року включно, шляхом здійснення ДП «Кривбасшахтозакриття» шомісячних платежів у розмірі 171 497,31 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 17 серпня 2015 року

Суддя ОСОБА_2