Постанова від 17.08.2015 по справі 804/9449/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2015 р. Справа № 804/9449/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовомКременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-М» про стягненнякоштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-М»про стягненнякоштів за податковим боргом.

В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ «Амстор-М» зареєстровано як суб'єкт господарювання з 30.06.2005 року та перебуває на обліку в Кременчуцькій ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області як платник податків. Станом на 30.06.2015 року по підприємству обліковується податковій борг на загальну суму 38 200,50 грн, який виник згідно податкових декларацій з плати за землю за 2014 - 2015 рр. В порушення вимог ст. 67 Конституції України, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, Податкового кодексу України, відповідачем податкове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у встановлені законом строкине сплачено, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з адміністративним позовом.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується телефонограмою, яка міститься в матеріалах справи. 10.08.2015 року надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника КОДПІ.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.Про причини неявки не повідомив, запереченьпроти позову та доказів по справі до суду не надав.

Суд вважає,щовживусізалежнівіднього заходи для повідомленняпозивача та відповідачаналежним чином про розглядданоїадміністративноїсправиізїхучастю та реалізації ними права судового захистусвоїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розглядусправи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Правовідносини щодо нарахування та сплати орендної плати з юридичних осіб регулюються положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755-VI.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Амстор-М» (код ЄДРПОУ 33589085) перебуває на обліку в Кременчуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, як платник податків за неосновним місцем обліку. Цей факт підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями ст. 5 Закону України № 161-XIV встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 21 Закону України № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що якщо платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, така сума грошового зобов'язання є узгодженою.

Відповідно до ст. 269.1 розділу ХІІ Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Положеннями п. 288.2. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Підпунктом п. 288.3. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з п. 288.1. ст. 288 розділу ХІІ Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 286.2. ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідачембули подані до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській областіподаткові декларації орендної плати за землю з юридичних осіб в якіх самостійно визначено до сплати податкове зобов'язання з орендної плати за землю за 2014-2015 роки:

- № НОМЕР_1 від 23.01.2014 року на сумму 10 672,02 грн, з гранічним терміном сплати 31.01.2015 року, (копія міститься в матеріалах справи);

- №9061125122 від 07.04.2015 року на сумму 54 885,12 (копія міститься в матеріалах справи).

Крім того, 18.05.15 року відповідно до ст.ст. 75,76,86 Податкового Кодексу України, на підставі аналізу поданоїзвітності, посадовими особами Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області було проведено перевірку своєчасності сплати плати за землю(орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності). За результатами перевіркискладено акт № 1194/16-03-15-04від18.05.2015 року, в якомузафіксовано порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а сааме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податку зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

За результатами перевірки,податковим органом були винесені податкові повідомлення - рішення:

- № 0013031504/1411 від 28.05.2015 року, якимзастосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землюу розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 2 195,40грн;

- № 0013021504/1412 від 28.05.2015 року, яким застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землюу розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою в сумі 2 134,40 грн.

Зазначені податкові повідомлення - рішення були направлені засобами поштового зв'язку, та отримані представником відповідача (копія рекомендованого повідомлення міститься в матеріалах справи).

Відповідно до п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

На підставі вищевказаного акту та на виконання вищенаведених норм податковим органом винесене податкове повідомлення - рішення №0013051504 від 28.05.2015 року на суму 170 грн, яке було направлено засобами поштового зв'язку, та отримано представником відповідача (копія міститься в матеріалах справи).

Відповідно до п.п.116.1 ст. 116 Податкового кодексу України у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

В добровільному порядку заборгованістьпогашена не була, відповіднихдоказів суду не надано. Докази оскарження зазначеної суми боргу в матеріалах справи також відсутні.

Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб набула статусу податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

На теперішній час ТОВ «Амстор-М»має податковий борг на загальну суму 38 200,50грн, про що свідчить розрахунок податкового боргу станом на 30.06.2015 року та витяг з КОР (які містяться в матеріалах справи).

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК Україниуразі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем була сформована податкова вимога форми «Ю» за №1674-25/247 від 27.04.2015 року, якабула направлена засобами поштового зв'язку, та отримано представником відповідача (копія рекомендованого повідомлення з підписом міститься в матеріалах справи).Доказів щодо оскарження вимоги чи скасування суду не надано.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 95.4 та 95.5 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.

Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, до юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69,71, 94, 158-163Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-М» про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Амстор-М» (ЄДРПОУ 33589085) заборгованість по орендній платі з юридичних осіб (р/р 33218812700008, одержувач УК у м. Кременчуці/м.Кременчук/18010600, код одержувача 37965850, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області, МФО831019) в розмірі 38 200 (тридцять вісім тисяч двісті) грн. 50 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Суддя ОСОБА_1