вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
11.06.09Справа №2а-4611/09/10/0170
14:14 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Устюжанінова О.В., представник по довіреності від 21.04.2008 р. №62/05-5;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АРК
до Поштовського житлово-комунального підприємства
про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафним санкціям та пені в сумі 202782грн.06коп
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 24 березня 2009 року звернулось з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим та просить стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства на користь позивача суму заборгованості за період з 27.11.2007 року по 30.12.2008 року: зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 101713грн.22коп. та з фінансових санкцій у розмірі 101068грн.84коп. (у тому числі зі штрафних санкцій у розмірі 27026грн.55коп. і пені у розмірі 74042грн.29коп.), а взагалі - 202782грн.06коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим самостійно надані розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за листопад 2007 року - листопад 2008 року, однак сума зазначених в них страхових внесків у встановленому порядку не сплачена. Також, за затримку сплати страхових внесків, невчасну сплату авансових платежів і недостовірність відомостей, що використовується в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, на підставі рішень до відповідача застосовані фінансові санкції (штраф та пеня), зазначені рішення вручені відповідачу у встановленому порядку, однак до часу подання позову сума фінансових санкцій відповідачем також не сплачена. Крім того, за результатами проведеної перевірки позивачу нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які також не сплачені у встановленому діючим законодавством порядку.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштове повідомлення - а.с.57), заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, заслухавши думку представника позивача, який наполягав на розгляді справи, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Поштовське житлово-комунальне підприємство (код ЄДРПОУ 32468507, юридична адреса: 98400, АР Крим, Бахчисарайський район, смт. Поштове, вул. Чкаловська, буд.11) зареєстровано Бахчисарайською районною адміністрацією АР Крим 18 грудня 1997 року (рішення №660/2р - а.с.8, 10).
Судом встановлено, що Поштовське ЖКП зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в Бахчисарайському районі АР Крим, у зв'язку з чим Поштовське ЖКП є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9).
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за листопад 2007 року відповідач зобов'язався сплатити 10105грн.69коп. (а.с.49-50), за грудень 2007 року - 6982грн.52коп. (а.с.48), за січень 2008 року - 7885грн.30коп. (а.с.47), за лютий 2008 року - 8467грн.81коп. (а.с.46), за березень 2008 року - 5964грн.53коп. (а.с.45), за квітень 2008 року - 7376грн.03коп. (а.с.44), за травень 2008 року - 5824грн.72коп. (а.с.43), за червень 2008 року - 5749грн.51коп. (а.с.42), за липень 2008 року - 5510грн.69коп. (а.с.41), за серпень 2008 року - 6080грн.66коп. (а.с.40), за вересень 2008 року - 5102грн.11коп. (а.с.39), за жовтень 2008 року - 5247грн.03коп. (а.с.37-38), за листопад 2008 року - 6530грн.42коп. (а.с.35-36), а взагалі - 86827грн.02коп.
Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.5-6), витягів з реєстру банківських платежів відповідача (а.с.7, 63), копій особових рахунків відповідача станом на 10.06.2009 р. (а.с.64-80) сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2007 року - листопад 2008 року станом на зазначену дату в розмірі 86827грн.02коп. не сплачена.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за листопад 2007 року в сумі 10105грн.69коп. - до 20.12.2007 року, за грудень 2007 року в сумі 6982грн.52коп. - до 20.01.2008 року, за січень 2008 року в сумі 7885грн.30коп. - до 20.02.2008 року, за лютий 2008 року в сумі 8467грн.81коп. - до 20.03.2008 року, за березень 2008 року в сумі 5964грн.53коп. - до 20.04.2008 року, за квітень 2008 року в сумі 7376грн.03коп. - до 20.05.2008 року, за травень 2008 року в сумі 5824грн.72коп. - до 20.06.2008 року, за червень 2008 року в сумі 5749грн.51коп. - до 20.07.2008 року, за липень 2008 року в сумі 5510грн.69коп. - до 20.08.2008 року, за серпень 2008 року в сумі 6080грн.66коп. - до 20.09.2008 року, за вересень 2008 року в сумі 5102грн.11коп. - до 20.10.2008 року, за жовтень 2008 року в сумі 5247грн.03коп. - до 20.11.2008 року, за листопад 2008 року в сумі 6530грн.42коп. - до 20.12.2008 року, а взагалі - 86827грн.02коп., що зазначена ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 01.12.2008 року в розмірі 214412грн.22коп. (зокрема, недоїмка по страховим внескам - 171900грн.72коп., по фінансовим санкціям (штрафам) - 19263грн.80коп., по пені - 23247грн.70коп.) Управлінням Пенсійного фонду в Бахчисарайському районі АРК виставлена вимога від 01.12.2008 року №Ю-3003 (а.с.34), яка 09.12.2008 року була вручена відповідачу, що підтверджено підписом уповноваженої особи на корінці вимоги (а.с.34, зворотній бік).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суму недоїмки за сплати страхових внесків, встановлену в вимозі від 01.12.2008 року №Ю-3003, не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.12.2007 року, до 20.01.2008 року, до 20.02.2008 року, до 20.03.2008 року, до 20.04.2008 року, до 20.05.2008 року, до 20.06.2008 року, до 20.07.2008 року, до 20.08.2008 року, до 20.09.2008 року, до 20.10.2008 року, до 20.11.2008 року, до 20.12.2008 року відповідно - не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі, що підтверджується також копіями особових рахунків відповідача станом на 10.06.2009 р. (а.с.64-80).
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Рішенням №548 від 13.12.2007 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до Поштовоського ЖКП застосовано стягнення штрафу у розмірі 8489грн.19коп. за затримку сплати страхових внесків та нарахована пеня у розмірі 15524грн.43коп. (а.с.20).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 18 грудня 2007 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.20, зворотній бік).
Рішенням №363 від 07 травня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Поштовоського ЖКП застосовано стягнення штрафу у розмірі 1345грн.02коп. за затримку сплати страхових внесків понад 90 календарних днів та нарахована пеня у розмірі 2119грн.30коп. за період з 20.02.2006 року по 25.04.2008 року (а.с.23).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 16 травня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.24).
Рішенням №971 від 31 липня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Поштовського ЖКП застосовано стягнення штрафу у розмірі 218грн.36коп. за затримку сплати страхових внесків у строк понад 90 календарних днів та нарахована пеня у розмірі 566грн.59коп. за період з 21.08.2001 року по 02.07.2008 року (а.с.25).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 05 серпня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.26).
Рішенням №1246 від 10 вересня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Поштовського ЖКП застосовано стягнення штрафу у розмірі 5грн.50коп. за затримку сплати понад 90 календарних днів та нарахована пеня у розмірі 9грн.88коп. за період з 04.08.2008 року по 28.08.2008 року (а.с.27).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 16 вересня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.28, зворотній бік).
Рішенням №1247 від 10 вересня 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Поштовського ЖКП нарахована пеня у розмірі 7грн.60коп. за період з 04.08.2008 року по 28.08.2008 року (а.с.29).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 16 вересня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.30).
Рішенням №1452 від 17 листопада 2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Поштовського ЖКП застосовано стягнення штрафу у розмірі 15968грн.32коп. та нарахована пеня у розмірі 55814грн.49коп. за період з 21.08.2001 року по 14.11.2008 року (а.с.31).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 09 грудня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.31, зворотній бік).
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум -у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений відповідно до діючого законодавства, що підтверджується розрахунками фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача (а.с.32-33) та актом перевірки (а.с.11-19).
Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає 26026грн.39коп.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунками фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача (а.с.32-33) та актом перевірки (а.с.11-19).
Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період складає 74042грн.29коп.
Також суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України «Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування» №700-XIV від 21.05.1999 року органи Пенсійного фонду України стосовно сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування мають право проводити планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 2 п. 12.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663 (далі - Інструкція) органи Пенсійного фонду України мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Відповідно до статті 2 Указу Президента «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» №817/98 від 23.07.1998 року плановою виїзною перевіркою вважається перевірка фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, яка передбачена у плані роботи контролюючого органу і проводиться за місцезнаходженням такого суб'єкта чи за місцем розташування об'єкта власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органу не частіше одного разу на календарний рік у межах компетенції відповідного контролюючого органу.
В пункті «в» статті 3 Указу Президента «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності» зазначено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться якщо виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності.
Судом встановлено, що 26.12.2007 року головним спеціалістом відділу контрольно-економічної роботи УПФУ в Бахчисарайському районі АРК Іваненко Л.П. проведено перевірку Поштовського ЖКП з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за період з 20.10.2005 року по 18.12.2007 року та достовірності відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2005-2006 роки.
За результатами перевірки складено Акт №74 від 26.12.2008 року (а.с.11-19). Зазначений Акт був підписаний відповідачем без заперечень.
Відповідно до результатів проведеної перевірки окрім іншого Поштовському ЖКП донараховані страхові внески в розмірі 14924грн.33коп., зменшені страхові внески в сумі 38грн.13коп.
Крім того, відповідно до результатів проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем повноти та своєчасності перерахування авансових платежів на суму 544грн.79коп.
До того ж перевіркою виявлено недостовірність відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку відомостей за перевірений період.
Один екземпляр акту перевірки вручено посадовій особі відповідача 26.12.2007 року.
Як зазначалося раніше, згідно з п.п.6 частини 2 статті 17 Закону №1058- IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини 3 статті 20 Закону №1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону №1058-IV, п.5.1.6. Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки №74 від 26.12.2008 року Поштовському ЖКП донараховані страхові внески в загальному розмірі 14924грн.33коп., зменшені страхові внески на суму 38грн.13коп.
Відповідно до абз.5 ч.6 статті 20 Закону №1058- IV в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду (абз.6 ч.6 статті 20 Закону №1058-IV).
Згідно з абз.7 ч.6 статті 20 Закону №1058-IV у разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до п.7 частини 9 статті 106 Закону №1058-IV за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Судом встановлено, що згідно з актом перевірки №74 від 26.12.2008 року Поштовським ЖКП порушена повнота та своєчасність перерахування авансових платежів на суму 544грн.79коп.
Судом встановлено, що Управління ПФУ в Бахчисарайському районі АР Крим рішенням №46 від 17.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків до Поштовського ЖКП застосовані фінансові санкції у розмірі 272грн.41коп. (а.с.22).
Зазначене рішення було вручено відповідачу 22 січня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с.22, зворотній бік).
Розрахунок фінансових санкцій здійснений з урахуванням суми авансових платежів, що підлягали сплаті відповідачем у розмірі 50% сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції у розмірі 272грн.42коп., розрахунок здійснено вірно.
Виходячи з зазначеного, суд прийшов до висновку про правомірність задоволення позовних вимог частині стягнення зазначених сум.
Суд також зазначає, що відповідно до частини 1 статті 21 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік страхових внесків.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року №7-6 затверджено Порядок формування та надання органам Пенсійного фонду України відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 року №1000/9599 (далі - Порядок).
Цей Порядок, відповідно до п.1.1 Порядку, у відповідності до Закону №1058-ІV врегулював правила формування та надання до органів Пенсійного фонду відомостей про застрахованих осіб, які використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Пунктом 1.3. Прядку передбачено обов'язок страхувальників один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подавати до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.
Судом встановлено, що за актом перевірки №74 від 26.12.2008 року Поштовського ЖКП виявлено недостовірність відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2005-2006 роки.
Відповідно до п.5 ч.9.статті 106 Закону №1058-IV та п.1.5 Порядку за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою, або подання недостовірних відомостей, що використовується в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - 20 відсотків зазначених сум та не менше двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що Управління ПФУ в Бахчисарайському районі АРК рішенням №44 від 17.01.2008 року про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовується в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності до Поштовського ЖКП застосовані фінансові санкції у розмірі 727грн.75коп.
Зазначене рішення було вручено відповідачу 22 січня 2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с.21, зворотній бік).
Розрахунок фінансових санкцій здійснений у мінімальному розмірі за кожен рік, у якому виявлено порушення.
Тому суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції у розмірі 727грн.75коп., розрахунок здійснено вірно.
Виходячи з зазначеного, суд прийшов до висновку про правомірність задоволення позовних вимог частині стягнення зазначених сум.
Заборгованість відповідача також підтверджується розрахунком суми позовних вимог до Поштовського ЖКП (а.с.5-6), актом звірки на узгоджені суми заборгованості №351 від 25.03.2008 року (а.с.51) та копіями особових рахунків відповідача станом на 10.06.2009 року (а.с.64-80), відповідно до яких відповідач має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за листопад 2008 року - листопад 2008 року включно в загальній сумі 86827грн.02коп., по фінансовим санкціям за рішеннями №548 від 13.12.2007 р., №44 від 17.01.2008 р., №46 від 17.01.2008 р., №363 від 07.05.2008 р., №971 від 31.07.2008 року, №1246 від 10.09.2008 р., №1247 від 10.09.2008 р., №1452 від 17.11.2008 року на загальну суму 101068грн.84коп., сумам страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що донараховані по акту перевірки від 26.12.2007 року №74, - 14886грн.20коп., а взагалі - на суму 202782грн.06коп.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішень і вимоги у встановленому діючим законодавством порядку, уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 202782 гривні 06 копійок.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663), перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Бахчисарайському районі АРК є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 11 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 16 червня 2009 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (код ЄДРПОУ 32468507, юридична адреса: 98400, АР Крим, Бахчисарайський район, смт. Поштове, вул. Чкаловська, буд.11) на користь Управління Пенсійного фонду в Бахчисарайському районі АР Крим заборгованість зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій (штрафу та пені) в загальній сумі 202782 (двісті дві тисячі сімсот вісімдесят дві) гривень 06 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.