Постанова від 22.09.2009 по справі АС14/595-08/5021

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2009 р. Справа № АС 14/595-08/5021

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області на постанову Господарський суд Сумської областi від 29.01.2009р. по справі № АС 14/595-08/5021

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс"

до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ТОВ "Сумикомунтранс", звернувся до суду з позовом, в якому згідно уточнених позовних вимог просив суд скасувати висновки відповідача по справі - Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №№ 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 від 20.08.2008р. щодо економічно необґрунтованих розрахунків планових витрат на виробництво житлового-комунальних послуг: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 20 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в розмірі 32 грн. 75 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 30 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 46 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в розмірі 64 гри. 66 коп. за один кубічний метр рідких відходів (нечистот), крім того зобов'язати Державну інспекцію з контролю за цінами в Сумській області надати ТОВ "Сумикомунтрапс" висновки про економічно обґрунтовані розрахунки планових витрат на виробництво житлового-комунальних послуг: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 20 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в розмірі 32 грн. 75 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 30 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 46 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в розмірі 64 гри. 66 коп. за один кубічний метр рідких відходів (нечистот), судові витрати покласти на відповідача.

Постановою Господарського суду Сумської областi від 29 січня 2009 року позов ТОВ "Сумикомунтранс" задоволено частково: скасовано висновки відповідача по справі - Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області (40011, м. Суми, пр. Шевченка, 15, код 14024530) №№ 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 від 20.08.2008р. щодо економічно необґрунтованих розрахунків планових витрат на виробництво житлового-комунальних послуг: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 20 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 30 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 46 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зобов'язано Державну інспекцію з контролю за цінами в Сумській області (40011, м. Суми. пр. Шевченка, 15, код 14024530) надати товариству з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс" (40007, м. Суми, вул. Менжинського, 3, код 05514620) висновки про економічно обґрунтовані розрахунки планових витрат на виробництво житлового-комунальних послуг: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 20 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 30 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 46 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів.

Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області не погоджуючись з вказаною постановою, подала апеляційну скаргу, вважає, що судом першої інстанції при винесенні постанови порушено норми матеріального та процесуального права, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Господарського суду Сумської областi від 29 січня 2009 року та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "Сумикомунтранс".

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції, при прийнятті рішення виходив з наступного.

Згідно п. 1 рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 101 від 21.02.2006р. ТОВ "Сумикомунтрапс" визначено надавачем послуг та виконавцем робіт по наданню послуг зі збирання, вивезення та утилізації твердих і рідких побутових відходів від населення, підприємств, установ, організацій міста Суми.

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 245 від 03.06.2008р. "Про затвердження результатів проведеного конкурсу на визначення виробника послуг зі збирання та перевезення твердих побутових відходів, рідких та негабаритних відходів в м. Суми", ТОВ "Сумикомунтранс" визнано переможцем конкурсу та виробником з надання комунальних послуг зі збирання та перевезення твердих, рідких побутових та негабаритних відходів в Зарічному районі м. Суми. Дане рішення набуло чинності з 15.08.2008р. у зв'язку з чим рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 101 від 21.02.2006р. втратило чинність з 15.08.2008р.

Механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів визначає Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1010 від 26.07.2006р.

14 липня 2008р. за вих. № 617 ТОВ "Сумикомунтранс", як суб'єкт господарювання, що надає житлово-комунальні послуги з вивезення побутових відходів надало до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області (надалі відповідач) письмове звернення про отримання висновків щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 20 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 35 грн. 76 коп. за один кубічний метр побутових відходів; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в розмірі 32 грн. 75 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 30 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 46 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів; з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в розмірі 64 грн. 66 коп. за один кубічний метр рідких відходів (нечистот).

До звернення, був доданий пакет документів, передбачених п. 4 Наказу Міністерства економіки України від 07.03.2007р. № 67 "Про затвердження Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів" (надалі - Порядок надання висновків.)

Подання вищезазначеного письмового звернення було обумовлено: зміною місцезнаходження міського сміттєзвалища та збільшення загальної відстані по маршрутах по вивезенню ТПВ; введенням в експлуатацію нових автомобілів КАМАЗ у кількості 13 одиниць, які працюють на дизельному паливі; збільшенням обсягів вивезення ТПВ для підприємств міста; зміною вартості паливно-мастильних матеріалів; зміною мінімальної заробітної плати; збільшенням цін на автомобільні шини, акумулятори, сировину та матеріали; збільшенням цін на електроенергію, газ, опалення, воду та стоки; зміною витрат по сплаті податку за розміщення відходів відповідно до інструкції на сплату зборів за забруднення навколишнього середовища; та іншим.

Позивачем було здійснено розрахунок економічного обґрунтування планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006р. № 1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів", з урахуванням економічно обґрунтованих планованих витрат, повної планованої собівартості послуг, тарифів на послуги, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін підприємства.

28 липня 2008р. відповідач, на адресу позивача, направив лист вих. № 2226/4/6, який позивач отримав 31 липня 2008р., з зазначенням усунення ряду виявлених ним недоліків. Не погодившись з вимогами, які були зазначені у листі відповідача, позивач 06 серпня 2008р. надав відповідачу лист за вих. № 689 з зазначенням своїх міркувань щодо незаконності дій відповідача та додаткові документи.

22 серпня 2008р. позивач отримав від відповідача лист від 20.08.2008р. № 2610/4/6 та 8 висновків щодо визнання розрахунків планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг економічно не обґрунтованими.

З висновками відповідача по справі №№ 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 від 20 серпня 2008р. позивач не згоден виходячи з наступного: ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, згідно якої порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Постанова Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006р. № 1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів" визначає механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів.

На виконання вищезазначеної Постанови КМУ, наказом Міністерства економіки України № 67 від 07.03.2007р. затверджений Порядок надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів.

Таким чином, тільки вищезазначені нормативно-правові акти регулюють питання формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги та надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з вивезення побутових відходів.

Пунктом 3 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою КМУ від 26 липня 2006 р. № 1010, передбачено, що формування тарифів на послуги підприємством здійснюється відповідно до річних планів надання послуг і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін підприємства.

Планування витрат здійснювалося позивачем із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм і розцінок з оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва.

Перелік і склад статей витрат з надання послуг визначалися позивачем залежно від виду операції поводження з побутовими відходами і особливостей технологічного процесу.

Тарифи на послуги визначаються окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами.

Всі статті витрат на подані послуги відповідають діючого законодавству України взагалі та нормативно-правовим актам, які зазначені у висновках зокрема.

Висновок Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області відноситься до правового акту індивідуальної дії.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративного суду поширюється на спори юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії).

Таким чином, суд першої інстанції вважає, що висновок, як правовий акт індивідуальної дії, підлягає скасуванню, як такий, що порушує права та інтереси позивача та винесений без урахування норм діючого законодавства України.

Підтвердженням того, що висновки відповідача по справі №№ 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 від 20.08.2008р. незаконні та підлягають скасуванню є висновок судово-економічної експертизи № 533/08 від 11.12.2008р., згідно якої планові витрати підприємства ТОВ "Сумикомунтранс" на виробництво житлово-комунальних послуг нормативно та документально обґрунтовані в наступних розмірах за 1 куб.м.: зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в розмірі 37 грн. 27 коп. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 35 грн. 76 коп., що на 1 грн. 51 коп. нижче ніж зазначено у висновку експертизи; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в розмірі 36 грн. 94 кой. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 36 грн. 20 коп., що на 0 грн.74 коп. нижче ніж зазначено у висновку експертизи; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в розмірі 37 грн. 27 коп. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 35 грн. 76 коп., що на 1 грн. 51 коп. нижче ніж зазначено у висновку експертизи; зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в розмірі 32 грн. 64 коп. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 32 грн. 75 коп., що лише на 0 грн. 11 коп. більше ніж зазначено у висновку експертизи, але така різниця в тарифі є незначною; з видалення та перевезення відходів густих нечистот в розмірі 137 грн. 42 коп. за один кубічний метр відходів густих нечистот, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 137 грн. 30 коп., що на 0 грн. 12 коп. нижче ніж зазначено у висновку експертизи; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для підприємств в розмірі 6 грн. 47 коп. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 6 грн. 46 коп., що на 0 грн. 01 коп. нижче ніж зазначено у висновку експертизи; з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі для населення в розмірі 4 грн. 92 коп. за один кубічний метр побутових відходів, в той час як позивач надавав аналогічний тариф на таку послугу в розмірі 4 грн. 92 коп., що підтверджує правильний та точний розрахунок вищезазначеного тарифу позивачем; з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в розмірі 64 грн. 60 коп. за один кубічний метр рідких відходів (нечистот), в той час як позивач надавав тариф на таку послугу в розмірі 64 грн. 66 коп., що лише на 0 грн. 06 коп. більш ніж зазначено у висновку експертизи, але така різниця в тарифі є незначною.

Таким чином, виходячи з висновку експертизи позивач не тільки економічно обґрунтував всі розрахунки планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, але й частково занизив деякі тарифи.

За таких обставин, суд першої інстанції вважає, що відповідач, всупереч вимогам діючого законодавства, надав висновки, які суттєво порушують права позивача.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи та помилково застосував норми матеріального права.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

14.07.2008 ТОВ «Сумикомунтранс» звернулося до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області за висновком щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з вивезення побутових відходів, сформованих станом на 01.07.2008:

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в сумі 35,76 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в сумі 36,20 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в сумі 35,76 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в сумі 32,75 грн.;

послуги з видалення та перевезення відходів густих нечистот в сумі 137,30 грн.;

послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для підприємств в сумі 6,46 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в сумі 64,66 грн.

Листом від 06.08.2008 № 689 позивач надав відповідачу на висновок додаткові матеріали.

Вивчивши подані для висновку документи, відповідач встановив, що розрахунки ТОВ «Сумикомунтранс» тарифів на послуги з вивезення побутових відходів не є економічно обґрунтованими.

Проведена у справі судово-економічна експертиза (сторони не оспорюють її даних) підтвердила правильність наданих інспекцією висновків про економічну необґрунтованість поданих 14.07.2008 розрахунків позивача.

Так, як вбачається з висновку експерта від 11.12.2008 №533/08 (арк. 99-100) планові витрати позивача на виробництво житлово-комунальних послуг обґрунтовані в наступних розмірах за 1 куб. м:

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в сумі 37,27 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в сумі 36,94 грн.

послуги зі збирання та перевезення: твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в сумі 37,27 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в сумі 32,64 грн.;

послуги з видалення та перевезення відходів густих нечистот в сумі 137,42 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в сумі 64,60 грн.;

послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для підприємств в сумі 6,47 грн.;

послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для населення в сумі 4,92 грн.

Тобто, всі тарифи крім тарифу на послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для населення в сумі 4,92 грн., розрахований позивачем не співпав з розрахунком експерта.

Крім того, згідно з уточненими позовними вимогами від 15.01.2009 та від 23.01.2009 № 93 ТОВ «Сумикомунтранс» фактично визнало, що розрахунки планових витрат з вивезення побутових відходів наданих для висновку Державній інспекції з контролю за цінами в Сумській області 14.07.2008 є економічно необґрунтованими, і попросило суд зобов'язати інспекцію надати висновки про економічну обґрунтованість тарифів на вивезення побутових відходів, розрахованих в ході проведення судово-економічної експертизи.

Відповідно до частини 2, 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Органи місцевого самоврядування затверджують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

За пунктом 41 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Згідно з п.2 Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затвердженого наказом Мінекономіки України від 07.03.2007 №67 зареєстрованому в Мінюсті України 14.03.2007 за №222/13489 для отримання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на житло-комунальні послуги суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, які виконують (виробляють) житлово-комунальні послуги проводять економічний аналіз фактичних витрат на виробництво житлово-комунальних послуг щодо їх відповідності економічно обґрунтованому рівню витрат та розміру тарифів, що діють.

За п.4 зазначеного Порядку для надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг виконавці (виробники) подають до Державної інспекції з контролю за цінами або територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами письмове звернення та документи за таким переліком:

лист щодо обґрунтування необхідності зміни тарифів разом з економічним аналізом фактичних витрат на житлово-комунальні послуги;

річний план виробництва житлово-комунальних послуг на підставі фактичного та прогнозованого обсягу надання послуг з урахуванням техніко-економічних факторів;

стандарти, нормативи, норми, технологічні регламенти щодо виробництва житлово-комунальних послуг;

розрахунок планових витрат з операційної діяльності виробництва житлово-комунальних послуг з техніко-економічним обґрунтуванням статей витрат;

розрахунок планових адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат з техніко-економічним обґрунтуванням статей витрат;

розрахунок планових фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю;

копії договорів із організаціями, підприємствами, іншими суб'єктами господарювання, укладених для забезпечення основної діяльності;

розрахунок витрат, пов'язаних зі сплатою податку на прибуток.

Тобто, для падання такого висновку інспекцією, позивач повинен спершу звернутися з відповідними розрахунковими документами до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області у зв'язку з тим, що при попередньому зверненні 14.07.2008р. товариство просило надати йому висновок щодо інших розмірів тарифів, а саме:

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних організацій в сумі 35,76 грн., тоді як згідно уточнень просить надати висновки в розмірі 37,27 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в сумі 36,20 грн., згідно уточнень - 36,94 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для приватних підприємств в сумі 35,76 гри., згідно уточнень - 37,27 грн.;

послуги зі збирання та перевезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в сумі 32,75 грн., згідно уточнень - 32,64 грн.;

послуги з видалення та перевезення відходів густих нечистот в сумі 137,30 грн., згідно уточнень - 137,42 грн.;

послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для підприємств в сумі 6,46 грн., згідно уточнень - 6,47 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) в сумі 64,66 грн., згідно уточнень - 64,60 грн.

Таким чином наведені уточнені вимоги не підлягають задоволенню в зв'язку з відсутністю відповідного звернення позивача.

Крім того, ТОВ „Сумикомунтранс" 31.12.2008р., за його зверненням з розрахунковими матеріалами до відповідача, вже були надані висновки №№ 552-559 про економічну обґрунтованість розрахунків за 1 куб.м в наступних розмірах:

послуги з вивезення твердих побутових відходів в м. Суми для бюджетних установ в сумі 24,81 грн.;

послуги з вивезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення багатоквартирних будинків в сумі 28,40 грн.;

послуги з вивезення твердих побутових відходів в м. Суми для інших споживачів в сумі 24,81 грн.;

послуги з вивезення твердих побутових відходів в м. Суми для населення приватного сектору в сумі 24,54 грн.;

послуги з видалення та перевезення густих нечистот для всіх категорій споживачів в сумі 105,08 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) для інших споживачів в сумі 45,49 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) для бюджетних установ в сумі 45,49 грн.;

послуги з видалення та перевезення рідких відходів (нечистот) для населення в сумі 45,49 грн. Тому зобов'язати додатково надати висновки по цих тарифах буде суперечити зверненням позивача до інспекції по контролю за цінами, крім того не можливо існування щодо обґрунтованості двох різних висновків щодо одного тарифу.

Крім того, Згідно з п.2 рішення виконкому Сумської міської ради від 03.06.2008 № 245 «Про затвердження результатів проведеного конкурсу на визначення виробника послуг зі збирання та перевезення твердих побутових, рідких та негабаритних відходів в м. Суми» ТОВ «Сумикомунтранс» визнано переможцем конкурсу та виробником з надання комунальних послуг зі збирання та перевезення твердих, рідких побутових та негабаритних відходів Зарічного району в місті Суми.

Відповідно до п.4 рішення від 03.06.2008 №245 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.02.2006 №101 «Про визначення надавачем послуг та виконавцем робіт по наданню послуг зі збирання, вивезення та утилізації твердих побутових відходів від населення, підприємств, установ, організацій міста Суми ТОВ «Сумикомунтранс» втратило чинність.

Тобто, зобов'язання надати висновки щодо обґрунтованості висновків про тарифи на утилізацію не відповідає наведеному рішенню виконкому. Також наведене рішення обмежує встановлення тарифу щодо здійснення діяльності в конкретному районі міста.

Враховуючи наведене, підстави для зобов'язання Державну інспекції по контролю за цінами у Сумській області надати висновки відсутні. Також відсутні підстави для скасування висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області від 20.08.2008 № 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207 про економічну необґрунтованість розрахунків на послуги з вивезення побутових відходів.

При цьому, колегія суддів зазначає, що оскаржені висновки про економічну необґрунтованість не стосуються тарифу на послуги з захоронення та знешкодження відходів на міському сміттєзвалищі побутових відходів для населення в сумі 4,92 грн.. Як свідчать надані копії висновків, вони не містять визнання цього тарифу необґрунтованим.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області задовольнити.

Постанову Господарський суд Сумської областi від 29.01.2009р. по справі № АС 14/595-08/5021 скасувати.

Прийняти нову постанову.

якою у позові відмовити в повному обсязі

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяМельнікова Л.В.

Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г.

Повний текст постанови виготовлений 28.09.2009 р.