про залишення позовної заяви без руху
05 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/6472/2011
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Грицаєнко О.Л., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
В адміністративному позові позивач просить визнати протиправною бездіяльність управління СБУ в Черкаській області в особі ОСОБА_2; зобов'язати ОСОБА_2 вручити відповіді на вказані звернення із зазначенням підстав їх ігнорування; суму стягнення шкоди, завданої внаслідок бездіяльності, визначити на розсуд суду за кожний день бездіяльності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статті106 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно із статтею 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У порушення вимог зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України позивач не виклав обставин, якими він обґрунтовує вимоги до начальника управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 та не вказав нормативно-правових актів, норми яких порушено відповідачем при вчиненні бездіяльності.
Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору -судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита. Розмір судового збору визначається відповідно до підпункту «б»пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито». Розмір судового збору щодо майнових вимог про стягнення грошових коштів становить один відсоток від розміру таких вимог, але не більше 1700 грн.
Позивачем вимоги вищевказаної статті КАСУ не виконані, а саме: не визначено розміру шкоди, яку позивач просить стягнути з відповідача та не сплачено судовий збір щодо майнових вимог.
За таких обставин позовна заява не відповідає вимогам адміністративного процесуального законодавства, а тому, згідно ст. 108 КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку до 22 серпня 2011 року для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.106, ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк до 22 серпня 2011 року для усунення виявлених недоліків при поданні позовної заяви.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст.186 КАС.
Суддя О.Л. Грицаєнко