Рішення від 11.08.2015 по справі 910/14673/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.08.2015Справа №910/14673/15

За позовомПриватного акціонерного товариства «БРВ Київ»

до Торгово-промислової палати України

прозобов'язання вчинити дії

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивачаСолтис Т.П. - представник

від відповідачаРомановська Л.А. - представник

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «БРВ Київ» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Торгово-промислової палати України, в якому просить суд визнати порушеним право позивача на отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин та зобов'язати відповідача видати позивачеві сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин згідно договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2012 із змінами та доповненнями.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звертався до відповідача із заявами про видачу сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин щодо виконання податкових зобов'язань по податку на землю за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: вул. Петровського, 272 «к» в Петровському районі м. Донецька, однак, відповідачем безпідставно було відмовлено у видачі таких сертифікатів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.06.2015 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/14673/15 та призначено розгляд справи на 02.07.2015.

В судовому засіданні 02.07.2015, 14.07.2015, 03.08.2015 оголошувалась перерва до 14.07.2015, 03.08.2015 та 11.08.2015 відповідно.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позов підтримав.

Відповідач проти позову заперечує. У поданому суду відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що від обов'язку плати за користування земельною ділянкою позивач звільнений в силу ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», а тому підстави для видачі відповідного сертифікату відсутні.

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2014 в редакції Договору про внесення змін і доповнень №10/1082 від 30.01.2014 Приватне акціонерне товариство «БРВ Київ» є користувачем земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: вул. Петровського, 272 «к» в Петровському районі м. Донецька.

09.02.2015 Приватне акціонерне товариство «БРВ Київ» звернулось до Торгово-промислової палати України із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.

В пункті 6 вказаної заяви «Найменування, розмір та терміни настання невиконаного податкового зобов'язання у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин» позивачем зазначено: «орендна плата за землю за період проведення антитерористичної операції з 14.04.2014; розмір: 189600,47 грн; термін: 14.04.2014 - 31.12.2014».

Листом №768/05-5.4 від 18.02.2015 Торгово-промисловою палатою України було відмовлено у задоволенні вказаної заяви з посиланням на ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

26.02.2015 позивачем було подано до відповідача скаргу на відмову у видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин.

Листом №1717/05-5.4 від 10.03.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволенні скарги позивача відмовлено. У наведеному листі відповідач стверджував про правомірність відмови у видачі сертифікату, оскільки вказані позивачем обставини свідчать про відсутність необхідності засвідчення форс-мажорних обставин, так як звільнення від сплати платежів за Договором оренди землі прямо передбачено законодавчими нормами.

Не погоджуючись із доводами відповідача, позивач звернувся до відповідача зі скаргою на вказані вище відмови у видачі сертифікатів про засвідчення форс-мажорних обставин, в задоволенні якої відповідачем було відмовлено листом від 31.03.2015 №2429/05-5.4.

16.04.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за договірними зобов'язаннями.

У п. 5 «Найменування, обсяг та терміни настання невиконаних зобов'язань за договором/контрактом, угодою у зв'язку з настанням форс-мажорної обставини/обставин» позивачем було визначено: «Несплата податкових зобов'язань по податку на землю починаючи з 01.01.2015».

Листом №1783/05.0-5.4 від 23.04.2015 Торгово-промисловою палатою України у задоволенні вказаного звернення позивача було також відмовлено.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на безпідставність відмови у видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин за вказаними заявами, а тому просить зобов'язати відповідача видати позивачеві сертифікат в судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлено Регламентом (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженим Рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5) (далі - Регламент).

Згідно з п. 6.3 Регламенту заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин.

За визначенням, наведеним в п. 3.3 Регламенту, сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Підпунктом 3.3.1 п. 3.1 Регламенту визначено, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (Force Majeure) - це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно впливають на виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків за законодавчими і іншими нормативними актами, дію яких неможливо було передбачити та дія яких унеможливлює їх виконання протягом певного періоду часу.

Згідно з п. 6.2 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

За вимогами п. 6.4 Регламенту до заяви про на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають додаватись, зокрема, дані заявника про невиконані зобов'язання за договором, контрактом, угодою тощо або відповідно до акта органів державної влади, які неможливо виконати через настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З аналізу положень ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», п.п. 3.1, 6.2, 6.4 Регламенту слідує, що форс-мажорними обставинами в розумінні наведених положень законодавства є обставини, які унеможливлюють виконання певного зобов'язання, на підтвердження чого видається відповідний сертифікат.

Заяви від 09.02.2015 та від 16.04.2015 подавались позивачем до Торгово-промислової палати України з метою отримання сертифікату про форс-мажорні обставини щодо неможливості виконання податкових зобов'язань по податку на землю за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: вул. Петровського, 272 «к» в Петровському районі м. Донецька (користувачем якої позивач є на підставі договору користування земельною ділянкою №10/3714 від 27.02.2014 в редакції Договору про внесення змін і доповнень №10/1082 від 30.01.2014).

Водночас, за змістом ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Таким чином, від сплати за користування відповідною земельною ділянкою позивач звільнений в силу закону (ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»), що означає відсутність зобов'язання позивача сплачувати такі платежі.

Отже, з огляду на те, що сертифікат Торгово-промислової палати України засвідчує існування форс-мажорних обставин, якими в розумінні ст.ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», п.п. 3.1, 6.2, 6.4 Регламенту є обставини, що унеможливлюють виконання певного зобов'язання, а в силу ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у позивача зобов'язання зі сплати за користування земельною ділянкою як таке відсутнє, підстави для видачі сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин в даному випадку також відсутні.

Таким чином, немає підстав вважати, що права позивача були порушені відповідачем.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 20.08.2015

Суддя Ю.М. Смирнова