Суддя Шевченко С. В.
03.10.2011
Справа № 2029/2-а-7491/11
03 жовтня 2011 року м.Харків
Суддя Орджонікідзевського районного суду м.Харкова - Шевченко С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення певних дій, -
встановив:
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача виконувати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року “Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановити підвищення основної щомісячної пенсії позивача, як інваліда 2 групи ЧАЕС, збільшивши її розмір на 12% з 31.01.2011 року, здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії та зобов'язати відповідача виконувати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України № 1293 від 27.12.2005 року “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в відношенні обчислення належної до сплати основної пенсії інваліда ЧАЕС 2 групи з 31.01.2011 року встановити підвищення, здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії, збільшивши її розмір у 2,5 рази відповідно до Постанови, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році. При цьому посилається на те, що відповідач всупереч діючому законодавству не здійснив йому збільшення розміру основної пенсії на 12 % та у 2,5 рази, як цього вимагають зазначені Постанови КМУ. Крім того, позивач просить зобов'язати відповідача виплачувати йому в подальшому вказані виплати в збільшеному розмірі і довічно.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м.Харкова від 30.08.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії було залишено без розгляду в частині позовних вимог за період з 31.01.2011 року по 25.02.2011 року включно.
Представник відповідача заперечень проти позову у встановлений судом строк до суду не надав, а тому у відповідності до п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України суд розглядає справу в порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
ОСОБА_1 є громадянином, який є постраждалим 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія А №069492, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується вкладкою до посвідчення, а також є інвалідом 2-ї групи відповідно до довідки МСЕК.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, отримує пенсію як інвалід другої групи, оскільки інвалідність настала внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 № 1293 (надалі - постанова КМУ № 1293) передбачено збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: у 3,5 рази -пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; у 2,5 рази -пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 -1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Однак цією ж постановою установлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи -540 гривень, II групи -500 гривень, III групи -467 гривень.
Таким чином, положення цієї постанови про збільшення пенсії у 2,5 та 3,5 рази стосуються мінімальної пенсії, установленої цією ж постановою на час її видання - 27.12.2005 р., з урахуванням індексу вартості життя та рівня мінімальної заробітної плати в Україні у 2005 році.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 № 894 (надалі - постанова КМУ № 894) передбачено збільшення з 01.09.2004 р. на 12% пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та зобов'язано Міністерство фінансів при формуванні Державного бюджету на 2005 рік передбачити кошти для підвищення пенсій інвалідам. Коефіцієнти, передбачені постановою КМУ № 1293 та постановою КМУ № 894, не можуть застосовуватись до розміру пенсії, обчисленої відповідно до ч.4 ст.54 Закону виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно чинного законодавства розмір пенсії обчислюється від заробітку у відсотках, встановлених органами МСЕК ступеню втрати працездатності з послідуючим підвищенням на всі коефіцієнти поетапного збільшення її розміру, передбачені Урядовими рішеннями.
Таким чином, Постанова КМУ № 1293 та Постанова № 894 застосовуються до пенсій, призначених згідно з ч. 1 ст. 54 Закону, та не мають жодного відношення до мінімального розміру пенсії по інвалідності, передбаченого ч. 4 ст. 54 даного Закону.
Так, згідно з ч. 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: з розрахунку 6;8;10 мінімальних пенсій за віком.
Отже, з аналізу вказаної статті слід визначити, що нормами ст. 54 даного Закону передбачено не розмір пенсії, що призначається громадянам, а лише передбачену Законом соціальну гарантію, згідно якої пенсія не може бути нижчою від встановленої Законом норми. Сам же розмір пенсії громадянина визначається із розміру його заробітку в зоні відчуження, а тому безпідставним є застосування згаданих постанов КМУ до розміру, що передбачено як мінімальна гарантія, нижче якої пенсія встановлена бути не може та яка є доплатою до основного розміру пенсії, що належить громадянину.
Окрім зазначеного, відповідно до Постанови КМУ № 894 постановлено збільшити з 01.09.2004 року на 12% пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та зобов'язано Міністерство фінансів при формуванні Державного бюджету на 2005 рік передбачити кошти для підвищення пенсій інвалідам. Отже, Постановою КМУ № 894 чітко визначено дату проведення підвищення - 01.09.2004 року.
Пенсійним законодавством передбачено декілька додаткових видів виплат, що застосовуються з метою збільшення розміру пенсії: надбавки, доплати та підвищення, які за своїм змістом є не рівнозначними поняттями.
Слід зазначити, що поняття “надбавки”та “підвищення”носять різний юридичний зміст.
Так, “підвищення”застосовується станом на певну дату та полягає у простому збільшенні пенсії і застосовується КМУ як захід щодо підвищення рівня соціального забезпечення певної категорії громадян, яка потребує станом на певний період часу підвищення рівня пенсії. “Підвищення”, як правило, носить разовий характер та застосовується станом на певну дату, на відміну від “надбавки”, що носить періодичний характер і розмір якої змінюється разом зі зміною розміру пенсії. Але при перерахунку пенсії “підвищення”не тотожне “надбавці”, яка є постійно діючою величиною, а тому обраховується постійно у відсотковому співвідношенні, щоразу при зміні певної складової пенсії громадянина (наприклад, мінімального розміру пенсії). Постанови КМУ № 1293 та № 894 за своїм змістом передбачають саме підвищення пенсії, а не надбавку, що застосовується при кожному з перерахунків пенсії.
Також слід звернути особливу увагу на те, що названі постанови КМУ передбачали підвищення пенсій з певного періоду.
Так, постанова КМУ № 894 передбачала підвищення пенсії станом на 01.09.2004 року, а постанова КМУ № 1293 - станом на 01.01.2006 року.
Позивач вже скористався правом поетапного підвищення пенсії 12% та 2,5 або 3,5 разів, передбачених відповідно постановою КМУ № 894 та постановою КМУ № 1293 у відповідні періоди, а тому законних підстав повторно застосовувати ці коефіцієнти немає.
01.08.2011 року позивач звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії в розмірі, встановленому ст. 50, ч. 4 ст. 54 Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підвищенням її у 2,5 рази у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 № 1293, на яку отримав відмову.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Саме такий розмір пенсії був встановлений та виплачувався позивачу ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 27 грудня 2005 р. № 1293 збільшено у 2,5 рази розмір пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей та встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 для інвалідів 2 групи, до яких відноситься позивач, не може бути нижчим ніж 500 грн.
За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою встановлений мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи не нижчий ніж 8 мінімальних пенсій за віком, а не Постанова Кабінету Міністрів України “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 27 грудня 2005 р. № 1293, яка встановлює мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи не нижчий ніж 500 грн., що істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
При цьому суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 р. № 1293 не може застосовуватись лише в частині збільшення розміру пенсії по інвалідності у 2,5 рази та не застосовуватись в частині встановлення мінімального розміру пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, для інвалідів 2 групи в сумі 500 грн.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо покладення на відповідача обов'язку при нарахуванні йому пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовувати постанову Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 про підвищення пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 2,5 рази, є безпідставними, оскільки зазначеним нормативним актом передбачено збільшення пенсії, призначеної з дотриманням постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Як вбачається з матеріалів справи позивачу здійснено нарахування пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, що значно перевищує розмір пенсії, який встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293, а тому суд не вбачає в діях відповідача порушення прав позивача.
Судові витрати по справі суд вважає за можливе віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С.В.Шевченко