Справа № 3-106/11
23.02.2011
іменем України
10 березня 2011 року Іванівський районний суд Херсонської області
Суддя Іванівського районного суду Херсонської області Ковальчук Т.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, не працюючого, одруженого, маючого на утриманні двох неповнолітніх дітей, не судимого, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КпАП України,
На ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, за те, що він 18 лютого 2011 року о 08 год. 30 хв. в селі Воскресенка, Іванівського району, Херсонської області, керував мопедом «Карпати» без номерного знаку, з явними ознаками сп'яніння (почервоніння очей, запах з порожнини рота), відмовився від проходження медичного огляду в установленому законом порядку, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.
ОСОБА_1 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та при розгляді справи в суді пояснив, що вживав лікарську настоянку, після чого керував мопедом, в лікарню їхати відмовився.
Частиною 1 ст. 130 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних та токсичних речовин.
Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Постанова КМУ від 17.12.2008 р. № 1103) та Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09 вересня 2009 року N 400/666 (далі - Інструкція від 09.09.2009 р. № 440/666).
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 17.12.2009 р. № 1103 та п. 1.2 Інструкції від 09.09.2009 р. № 440/666 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції МВС є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначені пунктами 1.3, 1.4 Інструкції від 09.09.2009 р.№ 440/666.
Пунктом 3 Постанови КМУ від 17.12.2009 р. № ПОЗ та п. 1.6 Інструкції від 09.09.2009 р. № 400/666 визначено, що огляд проводиться: уповноваженою особою Державтоінспекції на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря-фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 2.7 Інструкції від 09.09.2009 р. № 400/666 визначено, що установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами Державтоінспекції МВС з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до п 2.10 Інструкції від 09.09.2009 р. № 400/666 результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу зазначаються у відповідних графах протоколу про адміністративне правопорушення. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Пунктом 6 Постанови КМУ від 17.12.2009 р. № 1103 та п. 1.7 Інструкції від 09.09.2009 р. № 400/666 встановлено, що якщо водій транспортного засобу відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, то він направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
У відповідності до п.8 Постанови КМУ від 17.12.2009 р. № 1103 у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Таким чином, аналіз діючого законодавства, що регулює діяльність працівників Державтоінспекції МВС при притягненні водіїв транспортних засобів до адміністративної відповідальності за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), дає підстави для висновку, що підставою для притягнення водія транспортного засобу за відмову від огляду відповідно до п.2.5 Правил та ч.1 ст.130 КпАП України є відмова водія транспортного засобу від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або його незгода з результатами такого огляду, наступне після цих дій направлення водія для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я (Додаток 1 до Інструкції від 09.09.2009 р. № 440/666), відмова водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я в присутності двох свідків і дії водія щодо ухилення.
В порушення вказаних вимог Постанови КМУ від 17.12.2009 р. № 1103 та Інструкції від 09.09.2009 р. № 400/666 в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відсутні наступні дані: вид сп'яніння у відповідності з виявленими ознаками; огляд уповноваженою особою Державтоінспекції на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом в присутності двох свідків; результати огляду на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, оформлення результатів огляду в протоколі про адміністративне правопорушення; направлення водія транспортного засобу для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я (додаток 1 Інструкції від 09.09.2009 р. № 440/666); дії водія транспортного засобу щодо ухилення від огляду в закладі охорони здоров'я.
Оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відсутні відомості щодо виду сп'яніння, відомості огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та зазначення результатів огляду в протоколі про адміністративне правопорушення, висловлена ним незгода з результатами такого огляду, направлення водія для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я (Додаток 1 до Інструкції від 09.09.2009 р. № 440/666), дії водія транспортного засобу щодо ухилення від огляду в закладі охорони здоров'я, то є підстави для повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
Керуючись ст. 221 КпАП України, суддя
Повернути відділу ДАІ з обслуговування адміністративної території Іванівського району (підпорядковане) УДАІ УМВС України в Херсонській області протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КпАП України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_2