"17" червня 2011 р. Справа № 5019/792/11
За позовом Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ОСОБА_1 в особі Комунального підприємства «Теплотранссервіс» Рівненської міської ради
до відповідача ОСОБА_2 особи - підприємця ОСОБА_3
про стягнення в сумі 6365 грн. 00 коп.
Суддя Мамченко Ю.А.
Представники:
від прокуратури: помічник прокурора Данилюк Т.М. (посвідчення №52 від 08.09.2010 року);
від Рівненської міської ОСОБА_1: представник не з'явився;
від Комунального підприємства «Теплотранссервіс»: представник ОСОБА_4 (довіреність №01-10/24.20 від 14.06.2011 року); представник ОСОБА_1 (довіреність №01-10/7 від 04.01.2011 року);
від ОСОБА_2 особи - підприємця ОСОБА_3: представник не з'явився.
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
Заступник прокурора м.Рівне звернувся з позовом в інтересах держави в особі Рівненської міської ОСОБА_1 в особі Комунального підприємства «Теплотранссервіс»Рівненської міської ради до господарського суду Рівненської області про стягнення з ОСОБА_2 особи - підприємця ОСОБА_3 заборгованості по розрахунках за послуги теплопостачання в розмірі 6131 грн. 92 коп., 134 грн. 38 коп. пені, 26 грн. 01 коп. 3% річних, 72 грн. 70 коп. збитків від інфляції.
07.06.2011 року через канцелярію суду від ОСОБА_2 особи - підприємця ОСОБА_3 надійшов відзив на позов від 21.04.2011 року, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог. Заперечення відповідач мотивує наступним: послуги теплопостачання відповідачу надані не були, що на думку відповідача стверджується копією постанови Рівненського міського суду від 30.11.2009 року про зобов'язання Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання належного на праві приватної власності ОСОБА_5 та влаштуванні індивідуальної (автономної) системи теплопостачання. Відповідач стверджує, що рішення на користь ОСОБА_5В, як попереднього власника, було винесено саме на об'єкт нерухомості перукарня «Браво», яка розташована за адресою: м.Рівне, Соборна, 15. Враховуючи ту обставину, що ОСОБА_5 відчужила на користь підприємця ОСОБА_3 даний об'єкт нерухомості, то таке право, згідно рішення Рівненського міського суду щодо автономного опалення, на думку відповідача перейшло на його користь.
Крім того відповідач зазначає, що Довідкою ЖКП «Паркове»від 23.07.2010 року, виданою ОСОБА_6, перукарня «Браво»м.Рівне, Соборна, 15 стверджується відсутність радіаторів опалення та наявність транзитного проходження стояка опалення у зазначеному вище приміщення.
Відповідач стверджує, що позивачем не було додано до позовної заяви жодного доказу того факту, що ним дійсно здійснювалась подача теплопостачання в приміщення перукарні „Браво»в м. Рівне, вул. Соборна, 15, в той час як відповідачем до даного відзиву подається ряд доказів того факту, що послуги позивачем не надавались та не могли бути наданими.
15.06.2011 року через канцелярію суду від прокуратури м.Рівне надійшли додаткові письмові пояснення №792-204 від 14.06.2011 року, в яких заступник прокурора зазначає наступне: 17.06.2010 року між сторонами укладено договір №1218 «На відпуск теплової енергії». П.8.4. вказаного договору визначає, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін. Відповідно до 8.3 договору, припинення дії договору не звільняє Споживача від обов'язку сплати за спожиту теплову енергію в повному обсязі. Прокурор стверджує, що таким чином на даний час вказаний договір є чинним, а тому його умови, у тому числі ті, що визначають порядок розрахунків між сторонами є обов'язковими для сторін.
У судове засідання відповідач надав довідку, видану ЖКП «Паркове»про відсутність в приміщенні перукарні радіаторів опалення. Проте, вказана довідка не є доказом відключення від мережі централізованого опалення та ненадання теплопостачаючим підприємством теплової енергії згідно умов договору. Разом з тим, відповідно до норм чинного законодавства, самовільне від'єднання споживача є правопорушенням та не звільняє його від сплати коштів згідно умов договору.
15.06.2011 року через канцелярію суду від Комунального підприємства «Теплотранссервіс»надійшло погоджене з прокуратурою клопотання №2424 від 15.06.2011 року про залучення ЖКП «Паркове»до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Клопотання позивач мотивує тим, що відповідач посилається на довідку видану ЖКП «Паркове», як на доказ відключення від системи теплопостачання та з метою з'ясування підстав та мети видачі даної довідки.
Відповідно до ч.1 ст.27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Вищезгадане клопотання позивача не підлягає задоволенню, оскільки рішення з даного спору не може вплинути на права або обов'язки ЖКП «Паркове»
Представники Комунального підприємства «Теплотранссервіс»та прокуратури у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання не з'явився представник Рівненської міської ради, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення №3300107214750.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Надіслане на адресу відповідача АДРЕСА_1, поштове повідомлення з ухвалою про відкладення розгляду справи повернулось до господарського суду Рівненської області з довідкою відділення підприємства зв'язку: «за закінченням терміну зберігання», конверт №3300107214741.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач значиться за адресою вказаною у позовній заяві а саме: АДРЕСА_1.
За таких обставин, керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу та вирішити спір без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та прокурора, вивчивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При винесенні рішення суд
17.06.2010 року між КП «Теплотранссервіс»Рівненської міської ради (далі - постачальник) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 (далі - Споживач) укладено Договір №1218 на відпуск теплової енергії (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору підприємство зобов'язується надавати Споживачеві теплову енергію в приміщення загальною площею 99,3 кв.м. за адресою: м.Рівне, вул.Соборна, 15, а Споживач, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим Договором, поставлену Споживачу.
Відповідно до п.1.2. відпуск теплової енергії здійснюється після під'єднання і заключення даного Договору між Підприємством і споживачем на підставі проектної, інвентарної та технічної документації.
Відповідно до п.1.4. Договору теплова енергія подається Споживачу за адресою: м.Рівне, вул. Соборна, 15.
Приватний підприємець ОСОБА_3 зазначає, що в належне йому приміщення за адресою: м.Рівне, вул.Соборна, 15 теплова енергія не постачається; як доказ відсутності теплопостачання відповідачем надані наступні документи: копія постанови Рівненського міського суду від 30.11.2009 року, винесена суддею Куцоконь Ю.П., про зобов'язання Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання належного на праві приватної власності ОСОБА_5 (попередня власниця приміщення за адресою м.Рівне, вул. Соборна, 15) та влаштуванні індивідуальної (автономної) системи теплопостачання; довідка з ЖКП «Паркове»від 23.07.2010 року видана ОСОБА_6, якою зафіксовано відсутність радіаторів опалення та транзитного проходження стояка опалення у приміщенні за адресою: м.Рівне, вул. Соборна, 15; заява на ім'я директора КП «Теплокомунсервіс»Рівненської міської ради від 29.12.2010 року, відповідно до якої, відповідач повідомив позивача про факт відсутності опалення.
Надання послуг теплопостачання регулюється Законом України «Про теплопостачання», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року (далі - Правила).
Частиною першою ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»(далі - Закон) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до п.3 частини третьої ст.20 Закону споживач зобов'язаний, зокрема, забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу.
Згідно зі ст.25 Закону України "Про теплопостачання" основними обов'язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.
Порядок відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів врегульовано Правилами надання послуг з води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630.
Відповідно до п.п.24-27 Правил Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання»схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Відповідно до п.34 Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 р. N 1497, споживач не має права самовільно, з порушенням проектних рішень переобладнати і використовувати не за призначенням та псувати санітарно-технічне обладнання житлових будинків і житлових приміщень.
Дозвіл на відключення споживача від користування послугами із централізованого опалення та гарячого водопостачання надається органами місцевого самоврядування.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води, є Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 (далі - Порядок).
Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду вказаних питань (далі -Комісія).
Пунктом 2.1 Порядку визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові (пункт 2.2 Порядку).
Пунктом 2.5 Порядку визначено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконуються у міжопалювальний період.
Відповідно до п. 2.6 Порядку по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Згідно з п. 2.7 Порядку після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідачем у спірних правовідносинах порушено вимоги чинних нормативно-правових актів щодо порядку відключення від системи централізованого опалення, у зв'язку з чим у позивача були відсутні підстави не нараховувати позивачеві плату за централізоване теплопостачання. Внесення змін до договору чи прийняття додатків до нього, як це передбачено чинним законодавством, сторонами суду не подано.
Згідно ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Відповідно до положень ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав суду доказів відключення від мережі централізованого опалення з дотримання відповідної процедури, що передбачена чинним законодавством, відтак КП «Теплотранссервіс»правомірно здійснено нарахування за Договором на відпуск теплової енергії №1218 від 17.06.2010 року.
Аналогічної позиції дотримується Вищий господарський суд України у Постанові від 19.04.2011 року по справі №58/5.
Відповідно до п.5.1. Договору розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі, відповідно до встановлених тарифів.
Відповідно до п.5.2. Договору розмір щомісячної плати за опалення та підігрів води на момент укладання даного договору становить: теплоенергія на опалення при відсутності приладів обліку в розмірі 16 грн. 05 коп.в місяць протягом опалювального періоду за 1 м2 загальної площі для інших споживачів.
Постачальник протягом жовтня 2010 року - лютого 2011 року надав Споживачу послуги опалення приміщення по вул.Соборній, 15 у м.Рівне.
Станом на 21.02.2011 року, виставлені Постачальником рахунки Споживач не оплатив в розмірі на загальну суму 6131 грн. 92 коп., що стверджується наявними в матеріалах справи оборотами по платнику (а.с.9).
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Згідно Закону України від 02.06.2005 року «Про теплопостачання» теплопостачальна організація має право укладати договори на відпуск теплової енергії із споживачами. В свою чергу, ч.6 ст.19 даного Закону та п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»зобов'язують споживача послуг щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 21 липня 2005 року №630 та «Правил користування тепловою енергією», затверджених постановою Кабінету міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198, послуги надаються споживачеві тільки на підставі договору, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.(ст.526 ЦК України).
Згідно ч.1 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію. Аналогічні положення щодо договору про надання послуг містять ст.ст. 901, 903 ЦК України.
З огляду на вищевказане позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості за поставлену теплову енергію в розмірі 6131 грн. 92 коп. підлягає задоволенню.
За умовами п.6.3.3 договору сторонами погоджена відповідальність відповідача за несвоєчасну оплату товару у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення, а також 3% річних від простроченої суми та сплата основного боргу з урахуванням індексу інфляції. Оскільки прострочення платежів має місце, є підставною і підлягає задоволенню згідно зі ст.ст.230-232 ГК України та умовами договору вимога позивача про стягнення пені в сумі 26 грн. 01 коп., обрахованій за період з 11.10.2010 року по 21.02.2011 року - за обгрунтованим розрахунком позивача (а.с.7).
Відповідно до ст.625 ЦК України та п.6.3.3 договору заборгованість підлягає сплаті із урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних з простроченої суми за весь час прострочення. З урахуванням вищенаведених обставин позовна вимога про стягнення боргу з урахуванням індексу інфляції 72 грн. 70 коп. обрахованих за період прострочення з 01.10.2010 року по 01.02.2011 року, підлягають задоволенню - за обґрунтованими розрахунками позивача (а.с.7).
З огляду на вищевказане та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не оплачений, його розмір підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат по сплаті держмита та витрат по оплаті інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу.
Керуючись ст.ст.33, 35, 43, 46-49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позововні вимоги задоволити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код. №2813623058, р/р№2620601507881 в ВАТ «МТБанк»відділення №10 МФО 380912) на користь Комунального підприємства «Теплотранссервіс»Рівненської міської ради (33027, м.Рівне, вул.Д.Галицького, 27, код ЄДРПОУ 30841056, р/р 260053018100 в РОУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 33368) 6131 грн. 92 коп. заборгованості по розрахунках за послуги теплопостачання в розмірі 6131 грн. 92 коп., 134 грн. 38 коп. пені, 26 грн. 01 коп. 3% річних, 72 грн. 70 коп. збитків від інфляції.
3. Стягнути з ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код. №2813623058, р/р№2620601507881 в ВАТ «МТБанк»відділення №10 МФО 380912) в дохід Державного Бюджету 102,00 грн. витрат на оплату державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Мамченко Ю. А.
Повний текст рішення суддею підписаний “20”червня 2011 року.