Постанова від 16.03.2010 по справі 2-а-133/10

Ковпаківський районний суд м.Сум

м. Суми, вул. Першотравнева, 12, 40009, (0542) 61-11-63

справа №2А-133/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2010 року місто Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Сум Катрич О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про бездіяльності відповідача, зобов'язання до вчинення дій, стягнення недоплаченої допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом який мотивує тим, що вона має доньку Єлизавету, ІНФОРМАЦІЯ_1, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що вказана допомога їй виплачувалася в розмірах значно менших, ніж визначено законом. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» їй повинна виплачуватись допомога до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до прожиткового мінімуму для дітей до 6-річного віку, який визначений Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» і Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік». Внаслідок чого утворилась заборгованість, а саме: з недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 13 квітня 2007 р. по 21 січня 2009 р. Враховуючи вищевикладене просить суд:

визнати бездіяльність відповідача; стягнути з відповідча на її користь недоплачену щомісячну грошову допомогу за період з 13 квітня 2007 р. по 21 січня 2009 р. грн.; зобов'язати відповідача проводити щомісячні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради заперечувало проти задоволення позову, посилаючись на пропуск позивачем річного строку звернення до суду. В відзиві на позов повідомило, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку застрахованим особам згідно з ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”, де було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку виплачується у розмірі не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. У 2008 році виплати позивачу проводились відповідно до п.п.7,8 п.23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», де було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-р/2008 вищеназвані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не були визнані неконституційними. Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради не має можливості виплатити позивачці допомогу в розмірах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, так як розмір таких коштів не передбачений у державному бюджеті та не виділений управлінню. Управлінням вживались заходи щодо виплати громадянам державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірах, передбачених Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Зокрема, в липні 2008 року до Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації були надані розрахунки потреби в додаткових коштах на виплату допомоги з проханням виділення додаткових асигнувань, але кошти на рахунок управління не надійшли. Просять відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю та розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволені позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка має доньку - Єлизавету ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8), перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сумської міської ради та отримує допомогу відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Позивачка відноситься до категорії застрахованих осіб у системі загальнодержавного соціального страхування, що підтверджується розпорядженням відповідача про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною.

Згідно зі ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон України „Про державне соціальне страхування”), яка діяла станом на 31.12.2006 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст.50 Закону „Про державне соціальне страхування” соціальні послуги за державним соціальним страхуванням, зумовлені народженням, призначаються і надаються за основним місцем роботи за рахунок страхових внесків.

Станом на 01.01.2007 року згідно з пунктом 7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст.43 Закону України «Про державне соціальне страхування» була зупинена.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМ України. Згідно з постановою КМУ від 16.01.2007 року №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 1 січня 2007 року призначається органами праці та соціального захисту населення і виплачується у І кварталі 2007 року - страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, у ІІ-ІУ кварталах - виплачується органами праці та соціального захисту населення.

Отже, з 01.06.2007 року до 09.07.2007 року Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради діяло правомірно, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 129грн.03коп.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.7 ст.71, яким зупинено дію ст.43 Закону України «Про державне соціальне страхування» на 2007 рік, пункт 3 розділу УІІІ Прикінцевих положень цього Закону та визнано неконституційним абзац третій частини другої ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З дати ухвалення рішення Конституційним Судом України від 09.07.2007 року була поновлена дія ст. 43 Закону України «Про державне соціальне страхування». Відповідно до ст.50 Закону України «Про державне соціальне страхування», в редакції, яка діяла в 2007 році, соціальні послуги за державним соціальним страхуванням, зумовлені народженням, призначаються і надаються за основним місцем роботи за рахунок страхових внесків.

Враховуючи викладене, після ухвалення рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягненню трирічного віку повинна була проводитись за місцем її роботи за рахунок страхових внесків. З поновленням дії ст.43 Закону України „Про державне соціальне страхування” та визнанням неконституційним абзацу 3 ч.2 ст.56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” Управління праці та соціального захисту населення не мали повноважень щодо виплати позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною.

Враховуючи викладене, в задоволенні позовних вимог позивача щодо визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною за 2007 рік необхідно відмовити за необгрунтованістю.

Суд вважає ,що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахування та виплати на її користь допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2008 року по грудень 2008 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років не підлягають задоволенню, оскільки нарахування і виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які проведені з січня 2008 року, відповідають нормі ст. 15 Закону України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми”( в зміненій редакції Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року) і є законними. З 2008 року дія Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” поширюється на осіб, як застрахованих, так і незастрахованих в системі загальнобов'язкового державного соціального страхування.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року не було визнано неконституційним положення п. 23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким вносились зміни в ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і де було вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. ; згідно з п.3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року -50 відсотками ,з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно з ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України - постанова КМУ від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” із змінами та доповненнями. Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» є чинними і неконституційними не визнавалися.

У відповідності з вказаними вимогами закону позивачці відповідачем виплачувалась належна їй допомога до догляду за дитиною в 2008 році та в 2009 році.

Позовні вимоги позивача в частині зобов'язань відповідача на майбутнє виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму не відповідають змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.

Враховуючи викладене, в задоволенні позову необхідно відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 64, 152 Конституції України, ст.ст. 41, 43, 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року, ст.ст. ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності відповідача, зобов'язання до вчинення дій, стягнення недоплаченої допомоги за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя О.М. Катрич