79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
22.09.09 Справа№ 14/227
За позовом Львівського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах держави в особі:
Міністерства транспорту та зв'язку України, м.Київ,
Держаного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця”, м.Львів,
до відповідача-1 : Виконавчий комітет Львівської міської ради
до відповідача-2: Відділ приватизації державного житлового фонду Залізничної районної адміністрації
третя особа 1: ОКП “БТІ та ЕО”, м.Львів
третя особа2 : Львівська міська рада, м.Львів
третя особа 3: Державний заклад Клінічна лікарня ДТГО «Львівська залізниця», м.Львів
Про визнання права державної власності на нерухоме майно
Суддя Кітаєва С.Б.
При секретарі Хороз І.Б.
За участю представників:
від прокурора: Шебеко Н.С. -ст.пом. Львівського міжрайонного транспортного прокурора
від позивача 1 : не з»явився
від позивача2: не з»явився
від відповідача-1: Вовк І.В.-представник
від відповідача-2 : не з'явився
від третьої особи 1 :не з”явився
від третьої особи 2 : не з”явився
від третьої особи 3 : Коломійчук І.В. - представник
Представникам сторін, третім особам роз'яснено права та обов'язки , передбачені ст.ст.20,22 ГПК України.
Розглядається справа за позовом Львівського міжрайонного транспортного прокурора, поданого в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України та Держаного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця” до Виконавчого комітету Львівської міської ради та Відділу приватизації державного житлового фонду Залізничної районної адміністрації за участю третьої особи ОКП “БТІ та ЕО”, третьої особи :Львівської міської ради, третьої особи: Державного закладу Клінічна лікарня ДТГО «Львівська залізниця», м.Львів, про визнання права державної власності на нерухоме майно.
Хід розгляду справи висвітлено в ухвалах суду по даній справі.
В судове засідання забезпечили явку повноважних представників прокуратура , відповідачи 1 та третя особа 3.
Відповідач 2 у поясненні ( зареєстроване в канцелярії суду за №24727) підтвердив, що позивач 2 звертався щодо оформлення права власності на будівлі на Бр.Климових,3 у м.Львові і Відділом приватизації державного житла Залізничної районної адміністрації було підготовлено і подано на візування проект відповідного рішення виконавчого комітету Львівської міської ради. Однак, у зв»язку з відсутністю дозволу на будівництво будівлі під літерою «3-1»- гараж загальною площею 228,0 кв.м. проект рішення повернуто з зауваженнями юридичного управління Львівської міської ради. Просить виключити його з числа відповідачів, з тих мотивів, що відділ приватизації житла не є органом влади, який має право приймати рішення про оформлення права власності на об”єкти нерухомого майна, а є лише органом, який відповідно до Положення про порядок оформлення права власності на об”єкти нерухомого майна приймає документи, готує проекти відповідного рішення уповноваженого органу влади, готує свідоцтво про право власності у випадку прийняття позитивного рішення уповноваженого органу влади та видає його заявнику. В судове засідання 22.09.09 р відповідач не забезпечив явку повноважного представника.
В судовому засіданні 22.09.2009 року оголошено вступну та резолютивну частини прийнятого по справі рішення.
Суд заслухавши пояснення представників прокуратури, позивачів, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності , встановив наступне:
Перевіркою проведеною Львівською міжрайонною транспортною прокуратурою встановлено, що на балансі відокремленого підрозділу Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця” -«Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд»обліковуються об»єкти нерухомого майна, а саме : будівля «літ-Ж-1»котельні, м.Львів, вул..Бр.Климових,3, загальною площею 109,5 м.кв; будівля «літ З-1»гаражу, м.Львів, вул..Бр.Климових,3 загальною площею 228 м.кв.
Вказані об»єкти нерухомого майна побудовані (реконструйовані) Львівською залізницею, складають інфраструктуру залізничного транспорту і відображені на балансі відокремленого підрозділу «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд», згідно з інвентарними картками. Відокремлений підрозділ ДТГО «Львівської залізниці»- «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд»здійснює утримання, ремонт та сплату до бюджету всіх необхідних та обов»язкових платежів щодо утримання вказаних будівель.
Технічні паспорти на вказані об»єкти нерухомості виготовлені Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»за зверненням ДТГО «Львівська залізниця»та відповідно до довідок БТІ та ЕО №10/5074 від 05.02.2008 року та №10/4701 від 29.11.2007 року слідує, що вказані будівлі на праві власності не зареєстровані і свідоцтва про право власності не видавались.
Згідно довідки Управління земельних ресурсів у м.Львові №40/01-15/1956 від 19.12.2007 року слідує, що відповідно до земельно-кадастрових даних земельна ділянка за адресою м.Львів, вул..Бр.Климових 3, знаходиться у фактичному користуванні ДТГО «Львівська залізниця» за категорією -землі транспорту.
Із п.4 статуту Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця». Затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв»язку України №413 від 03.05.2006 року слідує, що майно залізниці становлять виробничі та невиробничі фонди, а також цінності, вартість яких відображається у балансі Залізниці. Майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання . Джерелами формування майна залізниці є в тому числі власні капітальні вкладення та майно відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниці.
Відповідно до ст.326 ЦК України до державної власності відноситься майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави право власності здійснюють органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб»єктами.
25 лютого 2008 року ДТГО «Львівська залізниця»листом №363 звернулась до міського голови м.Львова щодо реєстрації права державної власності на вищевказані об»єкти нерухомого майна. Згідно відповіді начальника відділу приватизації державного житлового фонду Залізничної районної адміністрації №214 від 10.04.2008 року вбачається, що звернення ДТГО «Львівська залізниця»щодо реєстрації права державної власності на вищевказані об»єкти нерухомого майна залишено без задоволення. У зв»язку із відсутністю документів, передбачених п.6 Положення про порядок оформлення права власності на об»єкти нерухомого майна, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.03.2006 року №394, а саме : дозволу на будівництво будівлі під «літЗ-1», відмовлено у вчиненні дії щодо оформлення права власності.
Оскільки рішення про надання дозволу на будівництво цих будівель не збереглись, а відсутність вказаних документів унеможливлює оформлення права державної власності на зазначені вище об»єкти нерухомості, прокурор звернувся з позовною заявою про визнання права власності в судовому порядку.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , третіх осіб в ході розгляду справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Положеннями ст.392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред»явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюєьться або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначені вище об»єкти нерухомого майна складають інфраструктуру залізничного транспорту та розташовані на території відокремленого підрозділу «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд»Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» і відображаються на його балансі, що підтверджується інвентарними картками.
За призначенням будівлі використовуються виключно для потреб залізничного транспорту: котельня, гараж для спеціалізованої техніки, що обумовлено завданнями та функціями «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд». Відокремлений підрозділ «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд»здійснює утримання, ремонт вищевказаних будівель.
Технічні паспорти на вказані об»єкти нерухомості виготовлені Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»за зверненням ДТГО «Львівська залізниця». Із довідок Обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»,наявних у справі ,вбачається, що вказані будівлі на праві власності не зареєстровані і свідоцтв про право власності не видавалось.
У довідці про правовий статус земельної ділянки від 19.12.2007 р №40/01-15/1956, виданій Управлінням земельних ресурсів у м.Львові зазначено, що згідно земельно-кадастрових даних земельна ділянка за адресою м.Львів, вул..Бр.Климових,3. Знаходиться у фактичному користуванні ДТГО «Львівська залізниця за категорією -землі транспорту.
Як вбачається із п.4 статуту Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв»язку України №413 від 03.05.2006 року, майно залізниці становлять виробничі та невиробничі фонди, а також цінності, вартість яких відображається у балансі залізниці. Майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Джерелами формування майна залізниці є в тому числі власні капітальні вкладення та майно відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниці.
Частиною 5 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»встановлено, що право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Згідно пункту 1.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за №7/5 обов»язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Відповідно до ст.326 ЦК України до державної власності відноситься майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави право власності здійснюють органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися
іншими суб»єктами.
Положеннями ст.1 Закону України «Про управління об»єктами державної власності», визначено, що управління об»єктами державної власності -здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб»єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об»єктів, пов»язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Стаття 9 Закону України «Про транспорт»визначає, що транспорті засоби, споруди, фінансові ресурси, устаткування транспорту, шляхи сполучення, закріплені за підприємствами, об»єднаннями, установами та організаціями Міністерства транспорту України, є загальнодержавною власністю і належить до єдиної транспортної системи.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про залізничний транспорт» майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю.
Відповідно до ч.2 ст.73 Господарського кодексу України орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання.
У відповідності до ч.ч.1,3 ст.136 ГК України, право господарського відання є речовим правом суб»єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном закріпленим за ним власником, з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у встановлених випадках. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Не заслуговують на увагу суду доводи відповідачів про те, що відсутність дозволів на проведення будівельних робіт є підставою відмови у оформленні права власності на спірні об»єкти.
Листом від 23.03.1999 р №12/5-126 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України роз»яснено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1992 року №449. По об»єктках, що збудовані до 05.08.1992 року ,тобто до прийняття урядом України документу, яким встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності наявність акту прийняття в експлуатацію не вимагається. Належних доказів завершення будівництва спірних будівель після 05.08.1992 року відповідачами суду не надано.
З матеріалів справи, зокрема технічних паспортів, інвентаризаційних справ, довідок про приналежність, технічний стан об»єктів нерухомого майна та площу земельної ділянки вбачається, що за адресою м.Львів, вул..Бр.Климових,3 розташовані, зокрема, об»єкти нерухомого майна «літ Ж-1»- будівля котельні ; «літЗ-1»- будівля гаражу.
Як випливає з довідок, виданих Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, реєстрація права власності на вказані будівлі не проводилась. Зазначені будівлі перебувають на балансі структурного підрозділу ДТГО «Львівська залізниця», що підтверджується наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи спір, суд враховує те, що знаходження майна на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою права власності. Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов»язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння державним майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.
З матеріалів справи вбачається, що спірні об»єкти утримуються і обслуговуються Державним підприємством Міністерства транспорту та зв»язку України «Львівська залізниця». Жодних доказів які б заперечували вказаний висновок, чи підтверджували належність спірних будівель іншим суб»єктам, суду не надано.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема листа відповідача 2 та пояснень сторін, що єдиною причиною відмови в оформленні права державної власності на вказані будівлі є недостатність, на думку відповідачів, документів. У відповідності до ст.392 ЦК України, власник майна може пред»явити позов про визнання його права власності не тільки якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, але й у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Виходячи з приписів ст.ст.26,30,52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.6 Тимчасовго положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 р №7/5, оформлення свідоцтва про право власності на об»єкти нерухомого майна належить до повноважень органів місцевого самоврядування , зокрема виконавчих органів ради. Таким чином прокурором позов правомірно заявлено до виконавчого комітету Львівської міської ради, до повноважень якого належить вирішення питань про оформлення права власності, в тому числі і держави. До повноважень Відділу приватизації державного житлового фонду Залізничної районної адміністрації входить підготовка відповідних рішень виконавчого комітету.
Позовні вимоги заявлені про визнання права власності, що тягне за собою подальше оформлення цього права. При цьому, у відповідності до п.16 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №394 від 23.03.2006 р «Про порядок оформлення права власності на об»єкти нерухомого майна і затвердження вартості цих послуг», в оформленні права власності на об»єкт нерухомого майна може бути відмовлено, якщо заявником не подано документів, які достатньо підтверджують право власності на об»єкт нерухомого майна. Але при відсутності документів, які достатньо підтверджують право власності на об»єкт нерухомого майна, таке право встановлюється на підставі рішення суду.
З пояснень сторін та поданих ними доказів суд встановив, що звернення прокурора до суду викликане необхідністю підтвердити наявність у держави в особі Міністерства транспорту та зв»язку України права власності на відповідне майно, оскільки відсутність документа, що засвідчує право власності на майно перешкоджатиме власнику володіти, користуватися, розпоряджатися своїм майном на власний розсуд.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.1,2,29,32,33,34,36,43,49,82,84,85 ГПК України, суд,-
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Визнати за державою в особі Міністерства транспорту та зв»язку України, як органу управління майном, право державної власності на об»єкти нерухомого майна, закріплені за відокремленим підрозділом «Управління будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд»Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця»на праві повного господарського відання та обліковані на його балансі, що знаходяться за адресою : м.Львів, вул..Бр.Климових,3, а саме : будівлю «літЖ-1»котельні загальною площею 109,5 кв.м; будівлю «літ.З-1»гаражу, загальною площею 228 кв.м.
3. Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
Суддя