24 січня 2012 р. < Текст >Справа № 142301/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Яворського І.О.
за участю секретаря судового засідання Саламаха О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
У березні 2011 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області, в якому просить визнати незаконними дії відповідача; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.03.2010 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії; стягнути з відповідача заборгованість пенсійних витрат, а також виплатити заборгованість, що буде накопичуватись з дня подання адміністративного позову.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що з 16.06.2001 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Одночасно з призначеною йому пенсією він продовжував працювати. 12.03.2010 року йому було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2010 року. Позивач вважаючи, що при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2010 року призначена пенсія за віком дорівнює 2447,52 грн. є меншою ніж належить при застосуванні порядку розрахунку зазначеному в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2010 року відповідач допустив порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки застосував показник середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп., замість показника середньої заробітної плати в розмірі 1650 грн. 43 коп. за 2009 рік.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19 травня 2011 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2010 року відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про
Головуючий у 1-й інст. суддя Микитчин І.М. ряд. ст. зв. № 10.3 суддя-доповідач ОСОБА_2 справа № 2а-436/11/1323 справа № 142301/11/9104.doс
загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 березня 2010 року з врахуванням змін у страховому стажі та заробітній платі відповідно до ст. 40 ч.1,2, ст. 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні в середньому на одну застраховану особу за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. та провести відповідні виплати з урахуванням попередніх виплат з 1 березня 2010 року.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2010 року з урахуванням змін у страховому стажі відповідач повинен був діяти відповідно до ст. 40 ч. 1, ст. 42 ч. 4 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла до 01.01.2007 року, тобто з 01.03.2010 року відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп.
Суд першої інстанції вказу на те, що відповідачем не надано належних доказів на підтвердження правомірності перерахування пенсії ОСОБА_1 з 0.03.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки України в розмірі 1197,91 грн. за 2007 рік.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її такою, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, відповідач оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19 травня 2011 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що ч.1 ст. 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку стаття 42 Закону не посилається. Крім того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Аналіз норм Закону (статей 42 - 45) свідчить про те, що поняття «призначення» та «перерахунок» пенсії не є тотожними, оскільки, умови і порядок реалізації права на них розмежовуються Законом. За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
Отже відповідач вважає, що пенсія позивачу перерахована і виплачується на підставі поданих документів згідно чинного законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням, серії АА №851089 від 26.09.2001 року. Позивач у 2001 році оформився на пенсію та отримує її в управлінні Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області та продовжував працювати.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.
Так, частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
У редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий-шостий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону (у редакції від 9 липня 2003 року) визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Таким чином, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було викладено в новій редакції: «Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".
Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».
Тобто, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За таких умов, з 22 травня 2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції від 09 липня 2003 року).
В результаті, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, в даному випадку застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до переконання про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.03.2010 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії та стягнення з відповідача заборгованість пенсійних витрат, а також виплати заборгованості, що буде накопичуватись з дня подання адміністративного позову.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області задовольнити.
Постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19 травня 2011 року у справі № 2а-436/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
ОСОБА_3
Повний текст постанови виготовлено та підписано 25.01.2012 року.