Рішення від 15.09.2009 по справі 14/131-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 вересня 2009 р. Справа 14/131-09

Господарський суд Вінницької області у складі: судді Залімського І.Г. при секретарі судового засідання Кучер Р.П., розглянув матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кристал", вул. Заводська, 7, смт. Браїлів, Жмеринський район, Вінницька область, 23130

до: Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100

про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегіїВінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32 РШ від 23.06.2009 р.

За участю представників сторін:

позивача : Браганець В.С., представник за дорученням

відповідача : Орленко О.І., представник за дорученням

Слободянюк М.В., заступник голови Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

ВСТАНОВИВ :

Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал" подано позов про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32 РШ від 23.06.2009 р.

Ухвалою суду від 17.08.2009 р. було порушено провадження у даній справі та призначено судове засідання на 15.09.2009 р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та представники відповідача в судовому засідання проти позову заперечували, мотивуючи свою відмову тим, що рішення № 32 РШ від 23.06.2009 р., прийняте за результатами розгляду справи № 25-26.20.9/17-09, є законним та обґрунтованим, оскільки в ході розгляду даної справи визнано факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Кристал" законодавства про захист економічної конкуренції передбачене п. 13 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - не подання інформації територіальному відділенню на вимогу про надання інформації від 18.03.2003 р. № 05-29.3/940 у встановлені виконуючим обов"язки голови територіального відділення строки.

Представниками позивача та представником відповідача подано клопотання про незастосування технічної фіксації судового процесу, яке підлягає задоволенню як таке, що не суперечить вимогам ч.7 ст.81-1 ГПК України.

Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, надавши юридичну оцінку наданим доказам, в судовому засіданні встановлено наступне.

У зв'язку з виконанням доручення Антимонопольного комітету України від 29.10.2007 р. № 3.2/1235 щодо здійснення постійного моніторингу забезпечення внутрішнього ринку цукром та цін на нього, з метою здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, на підставі статей 17, 22 та 22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", пунктів 3, 8, 9 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету відповідачем було надіслано на адресу позивача вимогу від 18.03.09 № 05-29.3/940 про надання певної інформації в десятиденний строк після одержання цієї вимоги.

У відповідності до повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 650319 вказана вимога була отримана ТОВ "Кристал" 20.03.2009 р., внаслідок чого інформацію необхідно було б надати Вінницькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України не пізніше 30.03.2009 р.

В свою чергу, матеріали справи не містять доказів вчасного виконання позивачем вказаної вимоги. Натомість, листом від 02.04.2009 р. ТОВ "Кристал", зобов'язується надати всю необхідну інформацію за умови надання Вінницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України обґрунтованого запиту, оскільки останнім не надано жодного документа, який підтверджував би обґрунтоване порушення щодо позивача справи про захист економічної конкуренції, проведення розслідування за заявкою про порушення або містив би інформацію про те, у вчиненні якого саме порушення та за результатом здійснення яких дій чи правочинів підозрюється ТОВ "Кристал". Також позивач у даному листі вказує і на факт ненадання відповідачем доручення Антимонопольного комітету України, що і було, на разі, підставою для надіслання вищевказаного запиту.

17.04.2009 р. Вінницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було надіслано лист № 05-26.20/1393 на адресу ТОВ "Кристал", яким відповідач повідомляв позивача про початок розгляду справи № 05-26.20.9/17-09 стосовно порушення ТОВ "Кристал" законодавства про захист економічної конкуренції та зобов'язував його надати інформацію про розмір доходу (виручки) від реалізації товарів, робіт, послуг за 2008 та фінансове становище (розмір прибутку (збитку)), дебіторської і кредиторської заборгованості станом на 01.04.09, найменування та номери рахунків в банківських установах з їх повними реквізитами, а також нагадав про необхідність надання відповіді на вимогу Вінницького обласного територіального відділенням Антимонопольного комітету України щодо надання інформації від 18.03.09 № 05-29.3/940.

Виконуючи вказані вимоги, ТОВ "Кристал" листом від 27.04.2009 р. за № 602 надало номери рахунків в банківських установах, баланс на 31.03.2009 (форма № 1) та звіт про фінансові результати за 1 квартал 2009 року (форма № 2). Інформації ж про розмір доходу (виручки) від реалізації товарів, робіт, послуг ТОВ "Кристал" за 2008 р. та відповіді на вимогу від 18.03.09 № 05-29.3/940 надано не було.

Разом з тим, в листі № 761 від 22.06.2009 р. у відповідь, на надіслане Вінницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України подання № 05-225 від 11.06.2009 р. з попередніми висновками у справі № 05-26.20.9/17-09, позивач знову вказує на відсутність у відповідача підстав для отримання інформації, а саме відсутності заяви або справи про порушення ТОВ "Кристал" законодавства про захист економічної конкуренції. Окрім того, ТОВ "Кристал" посилаючись на факт надання всіх документів, що вимагалися листом від 17.04.2009 р. № 05-26.20/1393, зазначає, що документи витребувані вимогою від 18.03.2009 р. не надавалися, з огляду на відсутність згадування про них в листі від 17.04.2009 р.

Відповідно ч. 4 ст. 4 до Закону України "Про захист економічної конкуренції" державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Пунктами 4, 5 ст. 7 цього ж Закону визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має право перевіряти суб'єктів господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно - господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Також Антимонопольний комітет України має право при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Разом з тим, Положенням про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, передбачено, що територіальне відділення Антимонопольного комітету України є органом у системі органів Антимонопольного комітету України, утвореним для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України Законом України "Про Антимонопольний комітет України", іншими актами законодавства про захист економічної конкуренції та Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти". Пунктом 3 вказаного Положення визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції та захисту конкуренції у сфері державних закупівель відділення уповноважене на перевірку суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органи місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Окрім того, згідно з п. 5 ст. 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та п. 8 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України голова територіального відділення Антимонопольного комітету України уповноважений при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

До того ж, п. 8 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, визначає, що особа, яка виконує обов'язки голови відділення, має повноваження, установлені для голови відділення.

В силу ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України Основним завданням Антимонопольного комітету України" є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:

1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;

2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;

3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції;

4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції;

В свою чергу, відповідно до ст. 22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції. Документи, статистична та інша інформація, необхідні для виконання завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, надаються на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення безкоштовно. Вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України можуть передбачати як одноразове, так і періодичне надання інформації.

Пунктами 13, 14, 15 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки; подання інформації в неповному обсязі Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки та подання недостовірної інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що позивач не довів правомірність визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32 РШ від 23.06.2009 р. та беручи до уваги, що вимога позивача щодо скасування вказаного рішення не узгоджується з положеннями ГПК України, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115, 116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Копію рішення направити сторонам.

Суддя

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 21 вересня 2009 р.

віддрук. 3 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу - вул. Заводська, 7, смт. Браїлів, Жмеринський район, Вінницька область, 23130

3 - відповідачу - Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100