29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"01" жовтня 2009 р.
Справа № 11/1541
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Красилів Агро" м. Красилів
до Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Красилів
про визнання незаконної відмови Красилівської районної державної адміністрації у наданні в оренду земельних ділянок із земель резервного фонду, які перебувають на території сільських рад Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га.,
та зобов'язання Красилівську районну державну адміністрацію надати в оренду земельні ділянки із земель резервного фонду, які перебувають на території сільських рад Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га. стоком на 15 років.
Суддя
Представники сторін:
Від позивача : Кравчук В.М. за дорученням від 25.08.2009 року № 3,
Хмельницький Ю.А. директор ТОВ „Красилів-Агро”
Від відповідача : Процюк Ю.А. за довіреністю від 21.08.2009 року № 43/08-43-1889/2009р.
Суть спору:
( В судовому засіданні 23.09.2009 року оголошувалась перерва )
Позивач - ТОВ „Красилів-Агро” м. Красилів, Хмельницької області звернувся з позовом до Красилівської районної державної адміністрації м. Красилів, Хмельницької області про визнання незаконної відмови Красилівської районної державної адміністрації у наданні в оренду земельних ділянок із земель резервного фонду, які перебувають на території сільських рад Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га. та про зобов'язання Красилівську районну державну адміністрацію надати в оренду земельні ділянки із земель резервного фонду, які перебувають на території сільських рад Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168,403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га. строком на 15 років.
В судовому засіданні, яке відбулось 21 вересня 2009 року позивач відповідно до ст.22 ГПК України позивач подав письмову заяву, якою уточнив позовні і просить суд зобов'язати відповідача Красилівську районну державну адміністрацію прийняти рішення про надання дозволу ТОВ „Красилів-Агро” на розробку технічної документації із землеустрою на землі резерву і запасу, що перебувають у державній власності та розташовані за межами населених пунктів Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га.
Відповідно до ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по суті змінити підставу, або предмет позову.
Як вбачається зі змісту поданої заяви позивач змінює предмет даного позову.
Заява позивача про зміну предмету позову є обґрунтованою судом розглянута і приймається. Отже в подальшому предметом спору по даній справі є вимога про зобов'язаня відповідача Красилівську районну державну адміністрацію прийняти рішення про надання дозволу ТОВ „Красилів-Агро” на розробку технічної документації із землеустрою на землі резерву і запасу, що перебувають у державній власності та розташовані за межами населених пунктів Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га.
Відповідач у письмовому відзиві на позов з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог частково позов визнає, при цьому зазначає що немає можливості надати згоду на розробку проекту землеустрою щодо земельних ділянок на території Котюрженецької сільської ради, оскільки відповідно до розпорядження голови Красилівської районної державної адміністрації від 02.06.2008 року № 294/2008 -р землі передані на умовах оренди строком на 25 років для сільськогосподарського виробництва СТОВ „Мрія”, з яким укладені договори оренди земельних ділянок. Щодо решти земельних ділянок, на оренду яких претендує позивач, відповідач не заперечує проти надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою відповідно до ст. 22 Закону України „Про землеустрій” та ст. 123 Земельного кодексу України.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Позивач ТОВ „Красилів-Агро” звернувся з письмовою заявою від 31.03.2009 року № 01-27 до відповідача Красилівської районної державної адміністрації про надання згоди на розробку технічної документації на використання земель резерву-запасу по сільських радах за межами населених пунктів на території Красиліського району з зазначенням площ та найменування сільських рад.
Зазначена заява т.в.о. голови Красилівської райдержадміністрації відповідно до п.7 ст. 151 ЗК України була направлена на розгляд територіальному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів -управлінню держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області.
Управлінням держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області було відмовлено в наданні висновку про можливість відведення даних земельних ділянок з посиланням на частину другу ст. 124 ЗК України , п.1 ст. 134 ЗК України та п.5 ст. 137 ЗК України мотивуючи тим, що передача земель державної та комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) в тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державних та комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). Згідно п. 5 ст.137 ЗК України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом, який на час розгляду даної заяви не визначений, тому вирішення питання надання в оренду земель державної власності немає можливості.
Позивач вважає таку відмову незаконною і звернувся до суду з позовом за захистом порушеного права.
Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення повноважних представників сторін та третіх осіб, давши їм правову оцінку в сукупності суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 ЦК України).
Відповідно до ст.1, 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 цього Кодексу, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер. Ознаками підвідомчого господарському суду спору є зокрема, участь у спорі суб'єкта господарювання, наявність між сторонами господарських відносин та спору про право, що виникає з відповідних відносин, а також відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відтак, господарські суди вправі розглядати справи у спорах, пов'язаних із захистом цивільних прав і обов'язків на земельну ділянку, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності. ( Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 20.11.2008 року № 01-8/685 „Про практику застосування у вирішенні деяких норм чинного законодавства”.)
Враховуючи наведене, та правову позицію Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 04.11.2008 року № 2-15/1652.1-2007А(-2/1083-2005) даний спір підвідомчий господарському суду.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ТОВ „Красилів-Агро” звернувся до відповідача з письмовою заявою від 31.03.2009 року № 01-27 про надання згоди на розробку технічної документації на використання земель резерву-запасу по сільських радах за межами населених пунктів на території Красиліського району з зазначенням площ та найменування сільських рад.
Зазначена заява т.в.о. голови Красилівської райдержадміністрації відповідно до п.7 ст. 151 ЗК України була направлена на розгляд територіальному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів -управлінню держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області.
Управлінням держкомзему у Красилівському районі Хмельницької області правомірно було відмовлено в наданні висновку про можливість відведення даних земельних ділянок з посиланням на частину другу ст. 124 ЗК України , п.1 ст. 134 ЗК України та п.5 ст. 137 ЗК України мотивуючи тим, що передача земель державної та комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) в тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державних та комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). Згідно п. 5 ст. 137 ЗК України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом, який на час розгляду даної заяви не визначений, тому вирішення питання надання в оренду земель державної власності немає можливості.
Позивач вважає дану відмову незаконною і такою, що порушує його права на раціональне використання землі, охорону земель та пріоритету вимог екологічної безпеки.
Відповідно до ч.5 ст.54 ГПК України позовна заява має містити виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, законодавство на підставі якого заявлено позов.
Позивач при уточненні позовних вимог про спонукання відповідача про надання дозволу на розробку технічної документації, посилається на ст.123 Земельного кодексу України, відповідно до якої дозвіл надається на підставі відповідного рішення органу виконавчої влади.
Проте позиція позивача про спонукання відповідача про надання такого дозволу в силу ст.. 133 ЗК України є помилковою, з огляду на наступне.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду які перебувають у державній або комунальній власності визначений частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України. Саме на такі земельні ділянки претендує позивач.
Частина друга ст. 124 Земельного кодексу України передбачає передачу земельних ділянок які перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, передбачених частинами другою та третьою ст. 134 цього Кодексу.
Стаття 135 ЗК України встановлює порядок проведення земельних торгів, порядок підготовки яких визначений в ст. 136 Земельного кодексу України, зокрема п.7.
Відповідно до ч.3 цієї статті земельна ділянка виставляється на торги окремим лотом.
Технічний паспорт об'єкта продажу (лота) та документація із землеустрою необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, виготовляється на замовлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування чи державних органів приватизації. Відповідно до їх повноважень щодо продажу земель, та після укладення договору купівлі-продажу (лота) передаються безоплатно покупцю об'єкта продажу (лота).
Враховуючи наведене на позивача, який бажає отримати та умовах оренди земельні ділянки державної власності для сільськогосподарського виробництва не поширюється порядок виготовлення проекту землеустрою, передбачений ст.123 ЗК України, на яку він посилається як на підставу заявленого позову, тому в задоволені позову належить відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
В задоволені позову ТОВ „Красилів-Агро” с.Яворівці Красилівського району до Красилівської районної державної адміністрації м.Красилів про зобов'язання Красилівську державну районну адміністрацію прийняти рішення про надання дозволу ТОВ „Красилів-Агро” про розробку технічної документації із землеустрою на землі резерву і запасу, що перебувають у державній власності та розташовані за межами населених пунктів Красилівського району: Кульчинківської сільської ради в розмірі 165,47 га., Котюрженецької сільської ради в розмірі 168, 403 га., В.Орлинецької сільської ради в розмірі 163,24 га., Кременчуківської сільської ради в розмірі 283,72 га. відмовити.
Суддя