Рішення від 14.09.2009 по справі 17/142

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.09 Справа № 17/142

За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Луганського національного аграрного університету, м. Луганськ

про стягнення 2934 грн. 80 коп.

Суддя Фонова О.С.

Представники:

від позивача: Меженська О.О. -гол. спец. юридичного сектору Державної екологічної інспекції, довіреність № 5 від 08.06.2009;

від відповідача: Лядська А.В., довіреність № 01/1543 від 11.11.2008.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 2934 грн. 80 коп., заподіяної порушенням природоохоронного законодавства (згідно заяви позивача про уточнення позовних вимог від 27.08.2009).

Відповідач запереченнями на позовну заяву № 01/1223 від 25.08.2009 позовні вимоги не визнав та зазначив, що ним було направлено повідомлення про злочин до прокуратури Артемівського району м. Луганська у зв'язку з тим, що на теперішній час на земельній ділянці, що знаходиться у постійному користуванні у відповідача, знаходиться викопана землерийною технікою велика яма, яка є засміченою. Інформації стосовно осіб, які звалювали сміття у яму у відповідача немає, а викладене діяння, на думку відповідача, має ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст. 239 КК України.

04.09.2009 до канцелярії суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення розгляду справи та направлення матеріалів даної справи до правоохоронних органів у зв'язку з тим, що 31.08.2009 відповідачем було направлено до прокуратури повідомлення про злочин в порядку ст. 94, 97 КПК України.

Дане клопотання судом відхиляється з огляду на те, що суд не вбачає підстав для направлення даної справи до правоохоронних органів, так як з її матеріалів не вбачається факту порушення природоохоронного законодавства саме невідомими особами, на яких посилається відповідач. Тому підстав для зупинення провадження у справі також немає.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, суд

встановив:

Державною екологічною інспекцією в Луганській області 29.10.2008 при проведенні планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Луганським національним аграрним університетом було встановлено факт засмічення земельної ділянки площею 1595 м2 побутовими та будівельними відходами, яка розташована на території Лутугинського району (навпроти вул. Горького біля будинків №№ 1-7), що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи»та ст.ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель». Даний факт підтверджується актом перевірки від 29.10.2008.

Розмір шкоди, нанесеної державі Луганським національним аграрним університетом внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 2934,80 грн.

Позивачем була надіслана відповідачу претензія від 30.01.2009 № 7. Відповіді на зазначену претензію від відповідача не надходило.

У зв'язку з несплатою відповідачем завданої шкоди у сумі 2934,80 грн. позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.

Відповідачем позов не визнано з підстав, визначених вище.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про наступне.

Згідно зі статтею 35 Закону України «Про охорону земель»власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:

ь дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

ь проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

ь підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування еколого безпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

ь дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

ь надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

ь сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

ь своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

ь забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

ь забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

ь забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;

ь вживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

У відповідності до пункту «а»частини 1 статті 32 Закону України «Про відходи», з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність,пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Згідно зі статтею 35 Закону України «Про охорону земель», юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати збитки заподіяні ними внаслідок порушення водоохоронного законодавства.

Судом встановлено факт завдання відповідачем шкоди державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 2934,80 грн., а саме засмічення земельної ділянки площею 1595 м2 побутовими та будівельними відходами (об'єм відходів складає 1975 м2), яка розташована на території Лутугинського району (навпроти вул. Горького біля будинків №№ 1-7).

Розмір збитків, нанесених державі Луганським національним аграрним університетом внаслідок порушення природоохоронного законодавства, обчислений позивачем вірно згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, в редакції наказу Мін природи від 04.04.2007 № 149, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 25.04.2007 № 422/13689, складає 2934,80 грн.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення шкоди у сумі 2934,80 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача відповідно до статті 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Луганського національного аграрного університету, м. Луганськ-8, містечко ЛНАУ, ідентифікаційний код 00493669, шкоду в сумі 2934,80 грн., заподіяну порушенням природоохоронного законодавства на балансовий рахунок №31515921700171 спеціального фонду місцевого бюджету м. Лутугине Луганської області, ідентифікаційний код 23487074, ВДК м Лутугине Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.

3. Стягнути з Луганського національного аграрного університету, м. Луганськ-8, містечко ЛНАУ, ідентифікаційний код 00493669, на користь Державного бюджету України:

- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, держмито у розмірі 102 грн.

- на поточний рахунок 31211259700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050000 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн., видати наказ.

У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення: 18.09.2009.

Суддя О.С. Фонова