Справа № 3-920/10
Провадження № 3/314/708/2015
19.05.2010 року м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Мануйлової Н.Ю.,
при секретарі: Жарковській Т.О.,
за участю прокурора: Бедненко К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, 12.09.1965 р. н., уродженки ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, працюючої Гнаровським сільським головою, має 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 4 категорії посад з 01.05.2008 року, мешкає за адресою: Вільнянський район, с. Гнаровське , вул. Північна, 3, паспорт серії СА №013553, виданий Вільнянським РВ УМВС України в Запорізькій області 28.07.1995 року,
за п. «г» ч.1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією”,
07.05.2010 до Вільнянського районного суду Запорізькогї області надійшов протокол №1 від 06.05.2010 року про адміністративне правопорушення, передбачене п. «г» ч. ст.5 Закону України « Про боротьбу з корупцією», складеного відносно ОСОБА_1, із якого вбачається наступне.
ОСОБА_1, займаючи посаду сільського голови Гнаровської сільської ради, порушила спеціальні обмеження, передбачені п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією». 20 квітня 2006 року за рішенням першої сесії п'ятого скликання Гнаровської сільської ради Вільнянського району Запорізької області ОСОБА_1 було обрано на посаду Гнаровського сільського голови. 29.11.2001 року вона прийняла присягу державного службовця та попереджена про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про боротьбу з корупцією» та «Про державну службу».
10.03.2010 року громадянин ОСОБА_2 звернувася до Гнаровської сільської ради із письмовою заявою про надання йому копії рішення 32 сесії п'ятого скликання Гнаровської сільської ради №19 від 28.01.10, яку того ж дня зареєстровано у книзі вхідної кореспонденції Гнаровської сільської ради за №41/02/21, відповідно до вхідного штампу. Згідно з письмовою заявою ОСОБА_2 вказане рішення ради він мав намір оскаржити у встановленому законом порядку, оскільки, вважає його незаконним.
17.03.10 Гнаровським сільським головою ОСОБА_1, за результатами розгляду письмової заяви ОСОБА_2, надано письмову відповідь за вихідним №42/02/22, якою йому відмовлено у наданні витребуваного документу, з посиланням на той факт, що вказане рішення Гнаровської сільської ради «особисто не стосується» ОСОБА_2
Стаття 5 Закону України «Про інформацію» визначає основними принципами інформаційних відносин, зокрема, гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації; законність одержання, використання, поширення та зберігання інформації.
Статтею 8 вказаного Закону визначено, що об'єктами інформаційних відносин є, зокрема, документована інформація про події та явища в галузі політики, економіки, культури, охорони здоров'я, а також у соціальній, екологічній, міжнародній та інших сферах.
Відповідно до ч.1 ст.9 того ж Закону, всі громадяни України мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів.
ОСОБА_2, будучи громадянином України, звертаючись до Гнаровської сільської ради з письмовою заявою про надання копії вказаного рішення ради, реалізовував своє вищевказане право на інформацію, що полягло у можливості вільного одержання та використання вказаної інформації з метою подальшої реалізації ним своїх прав на оскарження вказаного рішення у судовому порядку, передбачених ст.55 Конституції України, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексом Адміністративного Судочинства України.
Обов'язок Гнаровського сільського голови ОСОБА_1 надати вказану інформацію ОСОБА_2 передбачений наступними правовими актами.
Стаття 59 ч.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначає, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Пункт 11 вказаної статті прямо зазначає, що на вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Також, ст.10 Закону України «Про інформацію» встановлює, що право на інформацію забезпечується, зокрема, обов'язком органів місцевого самоврядування інформувати про свою діяльність та прийняті рішення.
Вказане вище рішення Гнаровської сільської ради, надання копії якого вимагав ОСОБА_2 є, згідно з положеннями ст.18 Закону України «Про інформацію», інформацією про діяльність органів місцевого самоврядування. Статтею 21 цього Закону врегульовано, що інформація органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності органів місцевого самоврядування. Основними джерелами цієї інформації є акти органів місцевого самоврядування.
Інформація органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб, зокрема, шляхом безпосереднього доведення її до заінтересованих осіб (усно, письмово чи іншими способами).
Джерела і порядок одержання, використання, поширення та зберігання офіційної інформації державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування визначаються законодавчими актами про ці органи.
У цьому випадку, як зазначалось вище, статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прямо встановлено порядок одержання такої інформації шляхом надання копії акту органу місцевого самоврядування за вимогою громадянина.
Таким чином, вказані норми Законів прямо вказують на право ОСОБА_2 отримати, та на обов'язок Гнаровського сільського голови надати вищевказану інформацію у формі копії рішення.
Окрім того, статтею 28 Закону України «Про інформацію» визначено режим доступу до інформації, який є передбаченим правовими нормами порядком одержання, використання, поширення і зберігання інформації. Зокрема, за режимом доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Відповідно до ст.29 вказаного Закону, доступ до відкритої інформації забезпечується, зокрема, шляхом безпосереднього її надання заінтересованим громадянам.
Обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом.
Законами України «Про інформацію», «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування віднесені до відкритої інформації. Зокрема, п.11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлює, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Окрім того, виходячи з положень ст.30 Закону України «Про інформацію», вказане рішення Гнаровської сільської ради не відноситься до конфіденційної інформації, оскільки воно не є відомостями, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюється за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов, а також не є власністю держави і, знаходячись в користуванні органу місцевого самоврядування, з метою її збереження йому не встановлено обмежений доступ - надано статус конфіденційної. Окрім того, воно також не відноситься до таємної інформації, оскільки воно не є інформацією, що містить відомості, які становлять державну та іншу передбачену законом таємницю, розголошення якої завдає шкоди особі, суспільству і державі, та відсутнє у переліку інформації, що є державною таємницею, відповідно до ст.8 Закону України «Про державну таємницю».
Статтею 37 Закону України «Про інформацію» також встановлений перелік документів та інформації, що не підлягають наданню для ознайомлення за запитами. Вказаний перелік не містить посилання на акти органів місцевого самоврядування, як на інформацію з обмеженим доступом.
Також ст.32 Закону України «Про інформацію» встановлений порядок доступу до офіційних документів, який передбачає необхідність інформаційного запиту - звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Він подається у письмовій формі.
ОСОБА_2 додержано порядок та письмову форму надання такого інформаційного запиту до Гнаровської сільської ради.
Частина 2 вищевказаної статті Закону прямо зазначає, що громадянин має право звернутись до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документа, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні.
Таким чином, відмова у наданні копії рішення Гнаровської сільської ради Гнаровським сільським головою ОСОБА_1 ОСОБА_2 з тих мотивів, що вказане рішення не стосується його особисто, є необґрунтованою та незаконною, що прямо підтверджено вищевказаною нормою законодавства.
Прокурор, який приймав участь у розгляді справи, вважає, що діяння ОСОБА_1 містить склад порушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією».
У судовому засіданні ОСОБА_1 було підтверджено факт відмови громадянину ОСОБА_2 у наданні копії рішення 32 сесії п'ятого скликання Гнаровської сільської ради №19 від 28.01.10 за обставин, вказаних у протоколі № 1 від 06.05.2010 про вчинення адміністративного правопорушення. Свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України « Про боротьбу з корупцією», визнала повністю, вказавши при цьому, що знаходиться з ОСОБА_2 в особистих неприязнених стосунках і навмисно не надала йому вказаний документ з метою позбавити його можливості в подальшому оскаржити рішення сільської ради. Але щиро розкаюється у скоєному, і зобов'язується не допускати подібних порушень, додержуватися правил поведінки державного службовця.
Вивчивши надані суду матеріали, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1, яка займає посаду Гнаровського сільського голови, є суб'єктом корупційних діянь, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», доведена та підтверджується матеріалами справи.
Суть корупційного правопорушення, передбаченого п. «г» ч.1 ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією» полягає в тому, що особа, уповноважена на виконання функції держави, протиправно використовуючи надані їй повноваження, відмовляє фізичній чи юридичній особі в інформації, надання якої передбачено правовими актами, умисно затримує її, надає недостовірну чи неповну інформацію, керуючись при цьому власними корисливими чи іншими інтересами, або діє в такий спосіб у інтересах третіх осіб.
ОСОБА_1, діяючи умисно, відмовила гр. ОСОБА_2 у наданні інформації, надання якої передбачено Законом України «Про інформацію» та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою позбавити ОСОБА_2 оскаржити у подальшому відповідне рішення.
При визначенні виду і розміру адміністративного стягнення, суд враховує характер і обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, зокрема, що вона вперше вчинила адміністративне правопорушення, передбачене Законом України «Про боротьбу з корупцією», та щиро розкаюється у вчиненому.
Керуючись ст. ст. 5,8 Закону України «Про боротьбу з корупцією», ст.ст. 283-284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого п. «г» ч.1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень у дохід держави.
Постанову може бути оскаржено або на неї може бути внесено протест прокурора до апеляційного суду Запорізької області через Вільнянський районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги або протесту прокурору.
Суддя : Н.Ю.Мануйлова
19.05.2010