Постанова від 08.11.2011 по справі 2-а-2569/11

Справа № 2-а-2569/11 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

08.11.2011 року.

Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Тулик І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Рахів справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про нарахування та виплату недоплаченої підвищеної пенсії "Дітям війни"

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про нарахування та виплату недоплаченої підвищеної пенсії за віком «Дітям війни», який мотивувала тим, що вона, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонеркою і належить до соціальної групи «Діти війни». Згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(від 18 листопада 2004 року № 2195), який набрав законної чинності з 01.01.2006 року -дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем їй відмовлено у перерахунку пенсії через те, що обчислення та виплата підвищення за статус «дитини війни»проводиться в розмірах, передбачених постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року, і з 01.01.2008 року розмір надбавки становить 56,40 грн., з 01.04.2008 року 57,72 грн., з 01.07.2008 року 57,84 грн. 01.10.2008 року 49,80 грн. Згідно ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У зв?язку з чим, просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі здійснити їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 18 квітня 2011 року по 18 жовтня 2011 року та в подальшому здійснювати перерахунок та виплату згідно чинного законодавства.

В своїх письмових запереченнях на позов, поданих до суду 3 листопада 2011 року ( реєстрація по канцелярії суду) УПФУ позов не визнало з посиланням на відсутність у нього коштів на ці виплати та на законодавчу невизначеність механізму вирахування розміру мінімальної пенсії за віком з метою реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Крім того повідомили, що з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян КМУ виніс постанову № 530 від 28.05.2008 року, якою встановив, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Просять відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Оскільки предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п. 2 ч. 1 ст.183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин, є підставою для висновку про задоволення позову частково з таких підстав.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набув чинності з 01 січня 2006 року, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої Світової війни було менше 18 років.

Позивач, ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію по віку, що підтверджується даними її паспорта громадянина України, пенсійним посвідченням, тимчасовою довідкою № 1390 від 14.10.2011 року, тобто вона є дитиною війни і має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»на 2007 рік було зупинено. Однак, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»визнано неконституційними, а тому на підставі ч. 2 ст. 152 Конституції України, такий втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії у часі немає.

Згідно п. п. 2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 року визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року п. п. 2 п. 41 розділ ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року визнано неконституційним.

У відповідності до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", до числа основних державних соціальних гарантій включаються, в тому числі, мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії підвищують на 30% мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Отже, суд вважає заперечення відповідача щодо не визначення розміру мінімальної пенсії здійснення розрахунків необґрунтованими.

За законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становить з 1 січня по 31 березня 2011 року - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні для осіб, які втратили працездатність.

Між тим, під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосування для розв"язання спорів даної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.

У розглядуваному випадку пізніше прийнятий Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року № 3491-УІ, який набрав чинності 19 червня 2011 року, та яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". На виконання вимог цього Закону 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

За таких обставин, враховуючи, що Кабінетом Міністрів України встановлено новий порядок та розмір виплат даній категорії громадян, приходжу до висновку, що ОСОБА_1, має право на отримання соціальної надбавки дитині війни у розмірі 30 відсотків відповідно до вимог ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 18 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Поряд з цим, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача в подальшому, тобто після 22 липня 2011 року, здійснювати перерахунок та виплату пенсії, оскільки неможливо на майбутнє визначати протиправність рішень, дій чи бездіяльності відповідача. Судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин. Крім того, за змістом статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, у даному випадку у разі порушення права, свобод чи інтересів позивача в нього виникає право звернення до суду, а вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії на майбутнє, не можуть бути предметом розгляду в суді.

В силу ст. 256 КАС України слід допустити негайне виконання постанови суду.

Питання про стягнення судових витрат позивачкою не ставилося.

Керуючись 7-12, 69-71, 94, 158-160, 162, 183-2, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області провести перерахунок та виплату недоплаченої підвищеної пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці смт. Великий Бичків, вул. Зоряна, 1, Рахівського району Закарпатської області, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 18 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Тулик І.І.

З оригіналом вірно,

Суддя Рахівського районного суду: Тулик І.І.