243/1505/13-п
справа № 3/243/371/2013
06 березня 2013 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Мірошниченко Л.Є., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Слов'янської ОДПІ Донецької області, відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, громадянина України, працює директором ТОВ “Науково-виробнича фірма ТРМ”, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ст.163-1 ч.1 КУпАП, -
В провадження Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч.1 КУпАП.
Зазначений адміністративний матеріал не підлягає розгляду з наступних підстав.
Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 86 Податкового Кодексу України, результати перевірки оформлюються у формі акту або довідки, які підписуються посадовими особами органу ДПС та платниками податків.
У разі встановлення під час перевірки порушень, складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Як вбачається з п.1.3 “Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства” затвердженого наказом ДПС №327 від 10.08.2005 року, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Довідка - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про не встановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 163-1 ч.1 КУпАП, додано витяг до довідки №44/22-1-20394277 від 14.12.2012 року, з зазначенням виявлених порушень.
Крім того, з наданого протоколу вбачається про встановлення та викладення факту правопорушення саме в акті №44/22-1-20394277 від 14.12.2012 року, а ні в довідки, витяг з якої фактично додано до протоколу.
Відповідно до вимог п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 року, суди вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 278 КУпАП України, -
Повернути справу про адміністративне правопорушення № 3/243/371/2013 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст.163-1 ч.1 КУпАП до Слов'янської ОДПІ в Донецькій області - для належного оформлення.
Копію постанови направити до Слов'янської ОДПІ в Донецькій області.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_2