Рішення від 09.09.2010 по справі 2-935/2010

Справа № 2-935/2010

РІШЕННЯ

Іменем України

"09" вересня 2010 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

в складі: головуючої судді Карнасевич Г.І.

при секретарі Папіш Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Самборі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області про:

●визнання дій незаконними;

●зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії,

встановив:

ОСОБА_1І звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати дії відповідача по ненарахуванню та невиплаті їй державної соціальної підтримки як дитині війни за періоди з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. та з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. включно у заниженому розмірі незаконними; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни за вказаний період в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона відповідно до статті 1 Закону України №2195-ІV від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 цього ж Закону з 1 січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна грошова допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак така допомога протягом 2007-2009 років виплачувалась не в повній мірі.

В судове засідання позивач не з'явилась, однак надіслала заяву, в якій просить розглядати справу в її відсутності, позовні вимоги підтримує, а тому суд розглядає справу без позивача.

Представник відповідача - управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, в судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому позов не визнав та зазначив, що в ньому йде мова про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, а не підвищення до пенсії; пропущена позовна давність звернення до суду; фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни” здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. Крім того, відсутній механізм вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Вважає позов безпідставним і просить відмовити у його задоволенні.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася 02 червня 1941 року, тому є дитиною війни в розумінні ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що також підтверджується відміткою в її пенсійному посвідченні.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивач має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком (в редакції Закону від 18.11.2004 р. № 2195-1V, набрав чинності з 01.01.2006 р.).

П.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік.

При цьому ст.111 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» збільшення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 12 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

П.п.2 п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно яких, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України п.41 розділу П Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р., яким внесено зміни до ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо виплати дітям війни надбавки, встановленої для учасників війни, тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за №530 „Деякі питання соціального захисту громадян” встановлено, що дітям війни до пенсії підвищення проводиться у таких розмірах: з 22.05.2008 р. - 48,10 грн.; з 01.07.2008 р. - 48,20 грн.; з 01.10.2008 р. - 49,80 грн.

Згідно припису ч.1 ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що розмір підвищення пенсій має обраховуватися у відсотковому відношенні до мінімального розміру пенсії за віком.

Зі статті 6 Закону України «Про соціальний і правовий захист дітей війни» вбачається, що під час визначення розміру підвищення пенсії за основу її нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно - правового акту, який би визначав цей розмір, немає.

З огляду на викладене, суд вважає, що положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, розповсюджується також і на ці спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на підвищення пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч.4 ст.8 ЦПК України, у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком позивачеві в період з 22.05.2008 р. по 31.12.2009 р., застосуванню підлягає ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту громадян” від 28.05.2008 р. за №530, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Крім того, Кабінет Міністрів України, встановлюючи розміри підвищення пенсії дітям війни, не мав права допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом.

Так при розгляді справи «Кечко проти України» (заява №63134/00), суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_1 є Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області.

Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до переконання, що Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області, всупереч Рішень Конституційного Суду України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу підвищення до пенсії в періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року включно, не нараховувалося та не виплачувалося в повному розмірі, тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити позивачу за вказані періоди підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведених виплат.

При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача, викладене в його письмовому запереченні, що позов не підлягає задоволенню у зв'язку із пропуском позовної давності звернення до суду, оскільки, на переконання суду, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», термін позовної давності на дані правовідносини не поширюється.

У той же час, дії відповідача по ненарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року включно не ґрунтуються на законі, тому їх слід визнати незаконними, а позов в цій частині задовольнити.

На переконання суду, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», термін позовної давності на дані правовідносини не поширюється, а тому твердження відповідача, викладені в письмовому запереченні, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовом, є безпідставними і застосуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 3, 8, 10, 15, 60, 209, 210, 212 - 215 ЦПК України, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування", ст.ст. 1, 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ч.1 ст.17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини”, ст.ст. 8, 22, 152 Конституції України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області по не нарахуванню та не виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року включно незаконними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Самборі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року включно, з урахуванням проведених виплат.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення в Апеляційний суд Львівської області через Самбірський міськрайонний суд Львівської області.

Суддя