Справа № 457/880/15-а
провадження №2-а/457/42/15
про повернення позовної заяви
10 серпня 2015 року м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Львівської області Василюк Т.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до відділу РАЦС Трускавецького міського управління юстиції про визнання дій протиправними, зобов'язання внести зміни до актового запису та видачу нового свідоцтва про народження,-
ОСОБА_1 звернувся в Трускавецький міський суд Львівській області із заявою до відділу РАЦС Трускавецького міського управління юстиції про визнання дій протиправними, зобов'язання внести зміни до актового запису та видачу нового свідоцтва про народження.
Дослідивши зміст заяви, приходжу до висновку, що адміністративний позов не підсудний Трускавецькому міському суду Львівської області, як адміністративному.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої сужби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України, а також, виходячи із положень ч. 3 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача розглядаються і вирішуються справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади.
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції - районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст), підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління юстиції).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Таким чином, відділ реєстрації актів цивільного стану Трускавецького міського управління юстиції є структурним підрозділом територіального органу міністерства юстиції, отже позивач оскаржує рішення суб'єкта владних повноважень, який є органом державної влади.
Відповідно до ч. 2 ст.18 КАС України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган їх посадова чи службова особа, підсудні окружним адміністративним судам.
Виходячи з наведного, даний спір повинен розглядатись у Львівському окружному адміністративному суді, а тому позовну заяву, відповідно до п. 6 ч. 3 ст.108 КАС України, слід повернути позивачу та роз'яснити право звернення до адміністративного суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу РАЦС Трускавецького міського управління юстиції про визнання дій протиправними, зобов'язання внести зміни до актового запису видачу нового свідоцтва про народження - повернути разом з додатками позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до належного адміністративного суду в порядку встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасною подачею її копії до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_2