Рішення від 29.07.2009 по справі 3528-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 309

РІШЕННЯ

Іменем України

29.07.2009

Справа №2-22/3528-2009

За позовом - ТОВ «Масандра - Сімеїз», м. Ялта, вул. Виноградна, 2

до відповідачів - 1. ДП «Лівадія», м. Ялта, вул. Виноградна, 2

2. Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, м. Севастополь, площа Повсталих, 6

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство аграрної політики України, м. Київ, вул. Хрещатик, 24

про спонукання до виконання певних дій та зобов'язання до укладення договору

Суддя Калініченко А.А.

представники:

від позивача - Молчанов П.І., представник, дов від 09.01.2009 року

від відповідачів - 1. Сергєєнко О.О., представник, дов від 14.07.2009 року; 2. не з'явився

від третьої особи - не з'явилась

Обставини справи:

Позивач - ТОВ «Масандра - Сімеїз» звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідачів - ДП «Лівадія», Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, просить суд визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» переважне право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія»; зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі протягом 5 календарних днів з моменту набрання даним рішенням законної сили надати згоду на укладення між Державним підприємством «Лівадія» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія»; зобов'язати Державне підприємство «Лівадія» протягом 5 календарних днів з моменту набрання даним рішенням законної сили укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія» в редакції, наданій позивачем суду.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 06.07.2009 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено міністерство агарної політики України.

Відповідач - ДП «Лівадія» заперечує проти позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Відповідач - Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі також заперечує проти позовних вимог.

В судовому засіданні, 24.07.2009 року, було оголошено перерву до 29.07.2009 року до 11 години 30 хвилин, про що сторони повідомлені під розпис в бланку перерви в судовому засіданні.

29.07.2009 року, після перерви, розгляд справи продовжено, за участю представників позивача та відповідача - ДП «Лівадія».

Відповідач - Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі в судове засідання не з'явився, про дату розгляду справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією.

Третя особа в судове засідання не з'явилась, явку своїх представників в судове засідання не забезпечила. Пояснень по суті спору під час розгляду справи суду не надала.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

встановив:

24.10.2008 року загальними зборами трудового колективу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія» з метою підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності структурного підрозділу, залучення інвестицій для вдосконалення технологічного процесу виробництва було прийнято рішення про створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз», засновниками якого виступають члени трудового колективу Державного підприємства «Лівадія», а також про ініціювання процедури отримання в довгострокову оренду цілісного майнового комплексу зазначеного підрозділу.

20.11.2008 р. загальними зборами засновників (учасників) ТОВ «Масандра-Сімеїз» на підставі раніше прийнятого рішення загальних зборів трудового колективу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія» від 24.10.2008 р.: прийнято рішення про заснування ТОВ «Масандра-Сімеїз»; затверджений склад учасників ТОВ «Масандра-Сімеїз», розмір статутного капіталу Товариства та розподіл часток у ньому між його учасниками; затверджений статут ТОВ «Масандра-Сімеїз»; призначено на посаду директора ТОВ «Масандра-Сімеїз» Кулєшова П. І.

04.02.2009 р. загальними зборами членів трудового колективу ДП «Лівадія» було прийнято рішення про надання згоди на передачу в оренду ТОВ «Масандра-Сімеїз» ЦМК структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія» (далі - ЦМК), а також про звернення до органу управління майном Державного підприємства «Лівадія» - Міністерства аграрної політики України - із заявою про надання згоди на укладення відповідного договору оренди.

Листом від 10.01.2009 р. Позивач звернувся до Державного підприємства «Лівадія» із заявою про надання в оренду вказаного ЦМК; до заяви також було додано проект договору оренди ЦМК, а також інші документи відповідно до Переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14 листопада 2005 року N 2975.

В свою чергу, Державне підприємство «Лівадія» звернулось до органу управління майном - Міністерства аграрної політики України - з заявою про надання згоди на укладення відповідного договору оренди ЦИК (вх. № 23825/17-11 від 17.11.2008 р., № 01-07/346 від 23.04.2009 р.).

30.04.2009 р. Державне підприємство «Лівадія» звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі з заявою про надання згоди на передачу в оренду зазначеного ЦМК.

Проте, листом № 11-05-01670 від 20.05.2009 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі відмовив ДП «Лівадія» в наданні згоди на укладення вказаного договору оренди, посилаючись на те, що відповідно до ст. 287 Господарського кодексу України орендодавцем стосовно державного майна по ЦМК підприємств, їх структурних підрозділів є Фонд державного майна України та його регіональні відділення, завдяки чому, на думку Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, надання дозволу на укладення ДП «Лівадія» договору оренди ЦМК структурного підрозділу підприємства не передбачено діючим законодавством.

Листом від 22.05.2009 р. ДП «Лівадія» відмовив позивачу в передачі в оренду ЦМК вказаного структурного підрозділу, посилаючись на відмову у наданні відповідного дозволу Міністерства аграрної політики України, викладену в листі Міністерства аграрної політики України № 37-38-13/8010 від 14.05.2009 р.

Розглянувши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає за необхідне зауважити наступне.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів трудового колективу підприємства (рішення прийняте трудовим колективом одностайно відповідно до протоколу загальних зборів від 04.02.2009 р.)

Ініціативу щодо оренди структурного підрозділу повинна підтримати більш як половина складу трудового колективу цього підрозділу (рішення прийняте трудовим колективом одностайно відповідно до протоколу загальних зборів від 24.10.2008 р.).

Після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують відповідно до чинного законодавства господарське товариство (протокол загальних зборів засновників ТОВ «Масандра-Сімеїз» від 20.11.2008 р.).

Створене членами трудового колективу господарське товариство має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди майна того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.

Таким чином, в силу вимог положень п. 4 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» позивач як господарське товариство, створене членами трудового колективу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія», має переважне право на укладення договору оренди ЦМК даного структурного підрозділу.

Відповідно до абз. 4 ст. 5 вказаного Закону орендодавцями державного майна є, зокрема, підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м на одне підприємство, а з дозволу органів, зазначених в абзацах другому та третьому цієї статті, - також щодо структурних підрозділів підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м.; тобто в даному випадку орендодавцем ЦМК структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія», з дозволу Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі, є ДП «Лівадія».

Зазначені висновки цілком спростовують твердження Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі про наявність в нього виключних повноважень орендодавця вказаного майна, зазначених у ст. 287 Господарського кодексу України, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону предметом його регулювання є, зокрема, організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів.

Згідно з ч. 2 ст. 287 Господарського кодексу України організаційні та майнові відносини, пов'язані з передачею в оренду цілісних майнових комплексів державного сектора економіки, а також цілісних майнових комплексів, що є комунальною власністю, регулюються законодавством відповідно до цього Кодексу.

Крім того, суд звертає увагу на той факт, що відповідно до ч. 2 ст. 759 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Викладене цілком свідчить про те, що виходячи з контексту ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» даний Закон є спеціальним нормативним актом, що має пріоритет у застосуванні до відповідного кола правовідносин, пов'язаних з орендою державного та комунального майна, завдяки чому, внаслідок фактично колізійного визначення кола орендодавців у ч. 1 ст. 287 Господарського кодексу України, застосовується судом при вирішенні даного спору по суті.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України («Перелік документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності», затверджений наказом Фонду державного майна України від 14 листопада 2005 року N 2975) (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

Відповідно до ч. 2. ст. 9 даного Закону у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном (в даному випадку - Міністерство аграрної політики України).

Орган, уповноважений управляти державним майном (Міністерство аграрної політики України) розглядає подані йому матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві (ДП «Лівадія») висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.

Якщо орендодавець (ДП «Лівадія») не одержав у встановлений термін висновків органу, уповноваженого управляти державним майном (Міністерство аграрної політики України), дозволу, відмови чи пропозицій від органу, уповноваженого управляти відповідним майном, укласти договір оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією, висновків органу Антимонопольного комітету України, укладення договору оренди вважається з цими органами погодженим. (ч. 3 ст. 9 вказаного Закону).

Суд також звертає окрему увагу на той факт, що аналіз змісту листа Міністерства аграрної політики України № 37-38-13/8010 від 14.05.2009 р. дозволяє зробити висновків про відсутність у ньому відмови в укладенні зазначеного Договору, з зазначенням про «відсутність протиріч вимогам діючого законодавства, що було визначено керівництвом Міністерства при проведенні загальних зборів трудового колективу ДП «Лівадія» 4 лютого 2009 р.»

Таким чином, виходячи з правил, встановлених ч. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», внаслідок несвоєчасної, тобто з пропуском 15-тиденного строку, відповіді Міністерства аграрної політики України, та відсутності висновку Міністерства аграрної політики України про незгоду з наданою ДП «Лівадія» пропозицією, укладення зазначеного Договору є погодженим з органом управління майном ДП «Лівадія» - Міністерством аграрної політики України.

Слід також зазначити, що відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» об'єктами оренди за цим Законом є, зокрема, цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць).

Згідно зі ст. 191 Цивільного кодексу України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Підприємство або його частина можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.

Конкретизацію поняття «єдиний (цілісний) майновий комплекс» зроблено в положеннях ч. 3 ст. 283 Господарського кодексу України, відповідно до умов якої об'єктом оренди можуть бути державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання.

З наданих Позивачем доказів, зокрема, зі змісту статуту ДП «Лівадія», Положення про структурний підрозділ «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія», протоколу про результати інвентаризації від 31.03.2009 р., експертного висновку про вартість майна від 31.03.2009 р., вбачається, що зазначений структурний підрозділ за своєю природою в понятті ст. 191 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 283 Господарського кодексу України, є цілісним майновим комплексом.

Суд також зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути об'єктами оренди об'єкти, включені до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», які випускають підакцизну продукцію.

Однак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 326 від 04.05.93 «Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики», Класифікації видів економічної діяльності (NACE, Rev. 1.1-2002), затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 26.12.2005 р., виробнича діяльність зазначеного ЦМК в рамках технологічної єдності виробничого процесу визначається як «01.13 Вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів 01.13.0».

Підклас «15.93 Виробництво вин 15.93.0» не включає перероблення фруктів, ягід і винограду на вино в межах господарства (01.13.0), тобто останній вид економічної діяльності не підпадає під поняття «випуск підакцизної продукції», який включає в себе виробництво дистильованих алкогольних напоїв, етилового спирту із зброджуваних матеріалів, вин, сидру, фруктових (плодових) вин або інших напоїв із зброджуваних продуктів.

Таким чином, структурний підрозділ «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія» в силу положень ст. 191 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 283 Господарського кодексу України є державним нерухомим майном - єдиним (цілісним) майновим комплексом, який відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» може бути об'єктом за відповідним договором оренди.

Суд також зазначає, що відповідно до ст. 284 Господарського кодексу України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Аналогічні положення містяться також у ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», згідно з якою істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

Укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України (типову форму договору оренди ЦМК структурного підрозділу державного підприємства затверджено наказом ФДМ України № 1774 від 23.08.2000 р.).

Зі змісту наданого Позивачем проекту договору оренди вказаного ЦМК вбачається, що він містить всі передбачені законом для даного типу договорів істотні умови, а саме: об'єкт оренди - п. 1.1 Договору, протокол про результати інвентаризації від 31.03.2009 р. (додаток до договору); термін, на який укладається договір оренди - п. 10.1 Договору; орендна плата з урахуванням її індексації - розділ 3, п. 11.1 Договору (розрахунок орендної плати); порядок використання амортизаційних відрахувань - розділ 4 Договору; відновлення орендованого майна та умови його повернення - п. 5.4, п. 5.6 Договору; виконання зобов'язань - розділи 5, 7 Договору; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо - п. 3.7 Договору; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди - п. 8.1 Договору; відповідальність сторін - розділ 9 Договору; страхування орендарем взятого ним в оренду майна - п. 5.7 Договору; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна - п. 5.3. Договору.

Викладене свідчить про те, що проект договору оренди зазначеного ЦМК в повній мірі відповідає вимогам, встановленим ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», наказом ФДМ України № 1774 від 23.08.2000 р.

Суд також звертає особливу увагу на той факт, що згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у передачі в оренду об'єктів може бути відмовлено, якщо: було прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів; об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи місцевих органів влади; орган Антимонопольного комітету України не дає згоди з підстав, перелічених у абзацах другому-четвертому частини другої цієї статті; орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства; з інших підстав, передбачених законами; орендодавець, зазначений в абзаці другому та третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією.

Проте, як вбачається зі змісту листа ДП «Лівадія» від 22.05.2009 р., він не містить посилань на жодну з встановлених законом підстав для відмови в передачу в оренду вказаного майна.

Таким чином, враховуючи наявність в Позивача переважного права на оренду вказаного ЦМК, узгодження зазначеного Договору з Міністерством аграрної політики України внаслідок її несвоєчасної відповіді та відсутності відмови Міністерства аграрної політики України в наданні даного узгодження, а також відповідність запропонованого до укладення Договору вимогам, встановленим діючим законодавством, правові підстави для відмови в укладенні даного Договору відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оренду державного так комунального майна» у разі передачі спору на розгляд суду договір оренди вважається укладеним з моменту набрання чинності рішенням суду про укладення договору оренди і на умовах, зазначених у ньому.

Згідно зі ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав, присудження до виконання обов'язку в натурі та установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про те, що переважне право ТОВ «Масандра-Сімеїз» на оренду зазначеного майна, завдяки його невизнання Відповідачами, підлягає визнанню в судовому порядку; внаслідок дотримання Позивачем встановленого Законом України «Про оренду державного та комунального майна» порядку отримання в оренду зазначеного ЦМК, та відсутності правових підстав для відмови в укладенні даного Договору з боку ДП «Лівадія», з метою захисту прав членів трудового колективу ДП «Лівадія», підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності структурного підрозділу, залучення інвестицій для вдосконалення технологічного процесу виробництва, даний Договір підлягає укладенню в редакції Позивача в судовому порядку.

Стосовно позовних вимог ТОВ «Масандра-Сімеїз» в частині зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі надати Позивачеві згоду на укладення вказаного Договору, суд зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» якщо на укладення договору оренди потрібен дозвіл Фонду державного майна України, його регіонального відділення чи представництва, державне підприємство у п'ятиденний термін після отримання висновків органу, уповноваженого управляти державним майном, органу Антимонопольного комітету України надсилає орендодавцям, зазначеним в абзаці другому статті 5 цього Закону, копії проекту договору та інших документів, висновки зазначених органів, розрахунок орендної плати.

Фонд державного майна України, його регіональне відділення чи представництво протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляє державне підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову). При розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій.

Державне підприємство протягом п'яти днів після отримання зазначеного рішення Фонду державного майна України, його регіонального відділення чи представництва дає згоду або відмовляє в укладенні договору оренди державного майна і повідомляє про це заявника.

Таким чином, оскільки абз. 4 ст. 5, абз. 2-3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено обов'язок Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі надавати орендодавцеві державного майна висновків щодо пропозиції до укладення договору оренди, а правові підстави для відмови в наданні дозволу на укладення даного Договору відсутні, з урахуванням відповідності спірного Договору вимогам діючого законодавства України, внаслідок неправомірної відмови Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі в наданні даного дозволу, його обов'язок щодо надання дозволу на укладення вказаного Договору підлягає присудженню до виконання в натурі в судовому порядку.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягає покладанню на відповідача.

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складений та підписаний у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 29 липня 2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» (код ЄДРПОУ 36220962, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) переважне право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія».

3. Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 20677058, 99008, Україна, м. Севастополь, площа Повсталих, 6) протягом 5 календарних днів з моменту набрання даним рішенням законної сили надати згоду на укладення між Державним підприємством «Лівадія» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія».

4. Зобов'язати Державного підприємства «Лівадія» (код ЄДРПОУ 00412760, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) протягом 5 календарних днів з моменту набрання даним рішенням законної сили укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» (код ЄДРПОУ 36220962, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» ДП «Лівадія» в наступній редакції:

«ДОГОВІР ОРЕНДИ

цілісного майнового комплексу структурного підрозділу державного підприємства «Лівадія»

м. Ялта «___» ______ 2009 р.

Державне підприємство «Лівадія» (надалі - Орендодавець) в особі директора Назарова Віктора Георгійовича, що діє на підставі статуту ДП «Лівадія», з одного боку,

та Товариство з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз», створене відповідно до рішення трудового колективу ДП «Лівадія» від 24.10.2008 р. (надалі - Орендар) в особі директора Кулєшова Петра Івановича, що діє на підставі статуту ТОВ «Масандра-Сімеїз»,

з іншого боку, уклали цей Договір про наступне:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс структурного підрозділу «Виноградарсько - виробниче відділення» Державного підприємства «Лівадія» (надалі - ЦМК), склад і вартість якого визначено відповідно до висновку про вартість майна від 31.03.2009 р.,

ринкова вартість якого становить 16930500 (шістнадцять мільйонів дев'ятсот тридцять тисяч п'ятсот) грн. без ПДВ.

1.2. Цей Договір є підставою для виникнення пріоритетних прав Орендаря на довгострокову оренду земельної ділянки, на якій розміщений ЦМК, з наступним викупом цієї ділянки відповідно до вимог діючого законодавства України.

1.3. Майно ЦМК враховується окремо від іншого майна Орендаря, на окремому балансі з зазначенням того, що це майно є орендованим.

2. Умови передачі та повернення орендованого майна ЦМК

2.1. Орендар вступає у строкове платне користування ЦМК у термін, зазначений у цьому Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі ЦМК.

2.2. Передача ЦМК в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно.

Власником ЦМК залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

2.3. Передача ЦМК в оренду здійснюється за вартістю, визначеною в акті оцінки, складеному за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

2.4. Вартість майна ЦМК, яке Орендар повертає Орендодавцеві, визначається на підставі висновку експертної оцінки та протоколу про результати інвентаризації, складеному за даними інвентаризації на момент припинення дії цього Договору, звіреного з актом приймання-передачі ЦМК в оренду.

Орендар повертає ЦМК Орендодавцю у порядку, визначеному чинним законодавством України та цим Договором.

ЦМК вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами відповідного акта приймання-передачі.

3. Орендна плата

3.1. Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за перший місяць оренди 126978,75 грн.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

3.2. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

3.3. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 30 % до 70 % щомісяця не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.

3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

3.5. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Орендодавцю у визначеному пунктом 3.3 співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

3.6. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до бюджету та/або Орендодавцю, підлягає в установленому порядку поверненню Орендарю або заліку в рахунок наступних платежів.

3.7. Зобов'язання Орендаря щодо сплати орендної плати забезпечуються у вигляді авансової оплати в розмірі не менше ніж орендна плата за 2 (два) місяці.

4. Використання амортизаційних відрахувань

4.1. Амортизаційні відрахування на орендоване майно ЦМК залишаються в розпорядженні Орендаря і використовуються для відновлення основних фондів.

4.2. Поліпшення орендованого майна ЦМК, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю держави.

5. Обов'язки Орендаря

Орендар зобов'язується:

5.1. Використовувати орендоване майно ЦМК відповідно до його призначення та умов цього Договору.

5.2. Своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету (30 %) та Орендодавцю (70 %).

5.3. Забезпечити збереження орендованого майна ЦМК, запобігати його пошкодженню і псуванню, здійснювати заходи протипожежної безпеки.

5.4. Своєчасно здійснювати капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого майна ЦМК.

5.5. Щомісяця, до 15 числа, надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою банку, що обслуговує Орендаря).

5.6. У разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві або підприємству, вказаному Орендодавцем, орендоване майно ЦМК, у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або його частини) орендованого майна ЦМК з вини Орендаря.

5.7. Протягом трьох місяців зі дня укладання даного Договору здійснити страхування Об'єкту оренди в порядку, визначеному діючим законодавством.

6. Права Орендаря

Орендар має право:

6.1. Самостійно визначати і здійснювати напрями господарської діяльності ЦМК в межах, визначених установчим документом (статутом та/або установчим договором/положенням) Орендаря та/або юридичної особи чи відокремленого структурного підрозділу, створених на базі переданого в оренду ЦМК.

6.2. За згодою Орендодавця продавати, обмінювати, позичати, іншим чином розпоряджатися матеріальними цінностями, які входять до складу орендованого майна ЦМК, здавати їх у суборенду і передавати свої права та обов'язки за цим Договором щодо цих цінностей іншій особі за умови, що це не спричинить зміни вартості ЦМК і не порушує інших положень цього Договору.

Матеріальні цінності і кошти, отримані від цих операцій, є власністю Орендодавця і направляються на відтворення основних фондів ЦМК або використовуються за іншим призначенням відповідно до вимог чинного законодавства України.

6.3. З дозволу Орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна ЦМК, здійснювати його реконструкцію, технічне переозброєння та інші поліпшення, що зумовлюють підвищення його вартості та сприяють ефективному використанню ЦМК.

6.4. У встановленому порядку з дозволу Орендодавця списувати орендоване майно ЦМК.

6.5. Самостійно розподіляти доходи, створювати спеціальні фонди (розвитку виробництва, соціально-культурних заходів тощо).

6.6. Орендар має право розпоряджатися або іншим чином передавати третім особам належні йому право оренди та інші права (повністю чи в певній частині), які випливають з цього Договору, тільки за попередньою згодою Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором або чинним законодавством України.

7. Обов'язки Орендодавця

Орендодавець зобов'язується:

7.1. Передати Орендарю в оренду ЦМК згідно з цим Договором за актом приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим Договором.

7.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим майном ЦМК на умовах цього Договору.

7.3. У випадку реорганізації Орендаря до припинення чинності цього Договору, переукласти цей Договір на таких самих умовах з одним із правонаступників, якщо останній згоден стати Орендарем.

7.4. Якщо в результаті поліпшення, зробленого Орендарем за згодою Орендодавця, створена нова річ, Орендар стає її власником у частині необхідних витрат на поліпшення.

7.5. Орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди.

Якщо Орендар за рахунок власних коштів здійснив за згодою орендодавця поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, Орендодавець зобов'язаний компенсувати йому зазначені кошти в межах збільшення в результаті цих поліпшень вартості Орендованого майна, визначеної в установленому законодавством порядку, яке відбулося в результаті таких поліпшень.

8. Права Орендодавця

Орендодавець має право:

8.1. Контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання державного майна, переданого в оренду за Договором.

8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна ЦМК внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього Договору.

9. Відповідальність і вирішення спорів за Договором

9.1. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором.

9.2. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

9.3. Спори і суперечки, які виникають з цього Договору або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

10. Строк чинності, умови зміни та припинення Договору

10.1. Цей Договір укладено строком на 49 (сорок дев'ять) років, що діє з "___" ___________ 2009 р. до 31.12.2058 р. включно.

10.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом всього терміну цього Договору, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

10.3. Зміни і доповнення або розірвання цього Договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншій стороні.

10.4. За ініціативою однієї із сторін цей Договір може бути розірвано за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.

10.5. У разі припинення або розірвання Договору поліпшення орендованого майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невідокремлювані поліпшення - власністю Орендодавця. Питання компенсації Орендодавцем збільшення вартості орендованого майна в результаті зазначених невідокремлюваних поліпшень вирішується відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства.

10.6. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього Договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір підлягає продовженню на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження цього Договору.

10.7. Чинність цього Договору припиняється внаслідок:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- приватизації Підприємства за участю Орендаря;

- загибелі Підприємства;

- достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням господарського суду;

- банкрутства Орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.

10.8. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

10.9. Цей Договір укладено в 4-х (чотирьох) примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по два для Орендодавця і Орендаря.

11. Додатки

Додатки до цього Договору є його невід'ємною і складовою частиною. До Договору додаються:

11.1. Розрахунок орендної плати;

11.2. Висновок про вартість майна від 31.03.2009 р.;

11.3. Протокол про результати інвентаризації від 31.03.2009 р.

11.4. Акт приймання-передачі ЦМК.

12. Платіжні та поштові реквізити сторін:

5. Стягнути з Державного підприємства «Лівадія» (код ЄДРПОУ 00412760, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» (код ЄДРПОУ 36220962, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) держмито в розмірі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в розмірі 59 грн.;

6. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 20677058, 99008, Україна, м. Севастополь, площа Повсталих, 6) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Масандра-Сімеїз» (код ЄДРПОУ 36220962, 98655, Україна, м. Ялта, вул. Виноградна, 2) держмито в розмірі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в розмірі 59 грн.;

7. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.