Постанова від 19.06.2015 по справі 688/1961/15-а

Копія

Справа 688/1961/15-а

№ 2-а/688/96/15

Постанова

Іменем України

19 червня 2015 року м. Шепетівка

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Козачук С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 22.05.2008 року перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 30.04.2015 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 60 % від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для призначення пенсії Управлінню була надана довідка про заробітну плату за період з 01.01.2008 року по 31.03.2015 року з врахуванням премій, доплат, «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, листом від 29.05.2015 року відповідач відмовив їй у врахуванні вказаних сум посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вважає вказані дії Управління протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 року та виплачувати її з розрахунку 60% від сум заробітної плати з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи, премій та інших виплат - сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати відповідно до довідки виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 30.04.2015 року за № 01-20/1301.

Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк подав заперечення на позов, в якому зазначив, що дія Закону України «Про державну службу» поширюється і на працівників місцевого самоврядування, так як вони прирівнюються до відповідних посад державних службовців. Позивачка звернулась до Управління 29.05.2015 року з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідки виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 30.04.2015 року № 01-20/1301 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація грошових доходів громадян, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.

Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на день призначення пенсії позивачці 30.04.2015 року) (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що з 22.01.2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 30.04.2015 року - згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно довідки виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області № 01-20/1301 від 30.04.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 року по 31.03.2015 року включені надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та «інші виплати»: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі № 5597/07 від 29.05.2015 року вбачається, що у врахуванні вищевказаних сум при призначенні пенсії позивачу було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.

Проте, з такими висновками відповідача суд не погоджується з огляду на таке.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6 ст.33 Закону № 3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.2 ст. 35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом,з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З наданої позивачкою довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку, в тому числі: на матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.

У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

А тому, у відповідача наявний обов'язок включити в перерахунок пенсії суми надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відмова у перерахунку пенсії позивачці є протиправною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року (чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням суми надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними, оскільки при відмові в перерахунку пенсії позивачки перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.

Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії та надав відповідачу довідку № 01-20/1301 від 30.04.2015 року про складові заробітної плати 29.05.2015 року, суд знаходить, що право позивачки підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 29.05.2015 року, разом з відповідною заявою.

Отже, перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних сум відповідно до вищезгаданої довідки має бути проведений з 29.05.2015 року, а не з 01.01.2008 року як просить позивачка.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивачки є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163, 183-2, 244-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації заробітної плати на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити розрахунок ОСОБА_1, призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з розрахунку 60 % від середнього заробітку, на підставі довідки № 01-20/1301 від 30.04.2015 рокуз врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 29 травня 2015 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В решті позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно.

Суддя Шепетівського міськрайонного суду С.В. Козачук