Постанова від 14.08.2015 по справі 683/1705/15-а

Справа № 683/1705/15-а

2-а/683/87/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 року

Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області

в складі:

головуючого - судді Цимбалюка О.В.

при секретарі Поважнюк О.Б.

розглянувши у скороченому проваджені в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Старокостянтинівському районі, про визнання розпорядження незаконним та зобов'язання до перерахунку розміру пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Старокостянтинівському районі про визнання дій протиправними, визнання розпорядження незаконним та його скасування, зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивував тим, що він одержував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % від заробітку. Відповідно постанови Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 10.11.2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного суду Управління Пенсійного Фонду України у Старокостянтинівському районі здійснило перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним із встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати. Але такий перерахунок здійснено у розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця.

Представник позивача, адвокат ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує, просить його задовольнити.

Представник відповідача до суду не з'явилась, надіславши письмові пояснення та клопотання про розгляд справи у її відсутності, проти позову заперечує.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення вимог позову виходячи з наступного.

З 08 червня 2010 року ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності, розраховану у відповідності до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від заробітку.

В листопаді 2014 року він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, та зі встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати.

Постановою Старокостянтинівського районного суду від 10 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Старокостянтинівському районі в Старокостянтинівському районі Хмельницької області здійснити з 27 квітня 2014 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним із встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати.

На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1, однак в розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця.

Згідно з частинами другою і п'ятою статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, текст статті 37 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, якою, зокрема, встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати незалежно від стажу роботи та не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

В пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI зазначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.

Отже, з 01 жовтня 2011 р. змінились умови призначення пенсії державним службовцям.

Водночас, цим Законом не передбачено проведення після вказаної дати перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям виходячи з нового проценту заробітку.

Крім того, судовим рішенням, на виконання якого ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії, на Управління Пенсійного Фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області був покладений обов'язок здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, пов'язаним із встановленням нового розміру мінімальної заробітної плати, а не змінювати процент заробітку призначеної пенсії.

За наведених обставин слідує, що у відповідача відсутні правові підстави проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27 квітня 2014 р. в розмірі 80% заробітної плати за відповідною посадою, а перерахунок вже призначеної йому пенсії повинен обчислюватись, виходячи з 90 % заробітної плати працюючого державного службовця, тобто того показника, який брався для призначенні пенсії.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

При вирішенні даної конкретної справи, суд також керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд прийшов до висновку, що відповідач, в даному випадку, не діяв у відповідності до Конституції України та законів України, а тому позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоотриманої пенсії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», ст.ст. 2, 4, 6-12, 86, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Старокостянтинівському районі Хмельницької області щодо визначення ОСОБА_1 загального проценту розрахунку пенсії державного службовця від заробітку у розмірі 80%.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівскому районі Хмельницької області в частині визначення ОСОБА_1 загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 80%.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Старокостянтинівському районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням 90% від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 27 квітня 2014 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин рішення, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя