Ухвала від 31.07.2015 по справі 607/13008/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2015 Справа №607/13008/15-а

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В. розглянувши адміністративний позов ТОВ «Компанія «Добробуд» до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів ,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Компанія «Добробуд» звернулася в суд з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів.

Як вбачається із змісту позовної заяви, свої вимоги позивач мотивує тим, що рішенням Тернопільської міської ради від 31.08.2007 року №5/12/33, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,46 га та надано в оренду названу земельну ділянку ТОВ «Компанія «Добробуд» для будівництва фізкультурно-оздоровчого комплексу.Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 29.04.2010 року №710 надано ТОВ «Компанія «Добробуд» містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за адресою вулиця М.Вербицького м.Тернопіль для будівництва багатоквартирного житлового будинку з фізкультурно-оздоровчим комплексом і дитячим кафе. Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 31 жовтня 2012 року №1804 погоджено акт обстеження зелених насаджень за адресою вул. М. Вербицького м. Тернопіль, які підлягали видаленню у зв'язку з будівництвом ТОВ «Компанія «Добробуд» багатоквартирного житлового будинку з фізкультурно-оздоровчим комплексом і дитячим кафе та зобов'язано ТОВ «Компанія «Добробуд» сплатити відновну вартість зелених насаджень в сумі 200595,7 грн.

Відповідно до ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на

вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 3 частини 1 статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори з приводу укладення та виконання адміністративних договорів.

Частиною 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам. Усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно статті 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України, земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю.

Статтею 1 ГПК України, передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно статті 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Як вбачається із пунктів 1.2.2, 1.2.5 постанови Пленуму Вищого господарського Суду України від 17 травня 2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб»єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин протиправного характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам. Спір, що виник внаслідок порушення права суб»єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в даному випадку між сторонами існує спір про право, що виник із земельних та цивільних правовідносин, що в свою чергу виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства, а тому, на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України, слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі та повернути позивачеві позовну заяву разом із всіма доданими до неї документами.

Керуючись ст.ст. 2, 104, 109 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ «Компанія «Добробуд» до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Повернути позивачеві позовну заяву разом із всіма доданими до неї документами.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.

СуддяОСОБА_1