Справа № 392/769/15-к
провадження 1-кс/392/74/15
13 травня 2015 року м. Мала Виска
Слідчий суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заступника начальника СВ Маловисківського РВ УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_3 , прокурора прокуратури Маловисківського району Кіровоградської області ОСОБА_4 , голови Плетеноташлицької сільської ради Кіровоградської області ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мала Виска клопотання заступника начальника СВ Маловисківського РВ УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_3 про отримання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії в межах досудового розслідування по кримінальному провадженню № 42013120190000005 від 28 березня 2015 року за ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України, -
12 травня 2015 року до суду надійшло клопотання заступника начальника СВ Маловисківського РВ УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором прокуратури Маловисківського району Кіровоградської області ОСОБА_4 про отримання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії в межах досудового розслідування кримінального провадження № 42013120190000005 від 28 березня 2015 року за ч. 2 ст. 191 КК України в порядку ст. 40 КПК України, в якому слідчий просить винести ухвалу про призначення та проведення позапланової виїзної ревізії Плетеноташлицької сільської ради Маловисківського району, що знаходиться за адресою: вул. Радянська, 32, с. Плетений Ташлик, Маловисківського району Кіровоградської області, з питань законності використання бюджетних коштів Плетеноташлицькою сільською радою на продукти харчування та правильність їх списання, проведення якої доручити ревізорам Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області і на вирішення ревізії поставити наступне питання:
- чи було порушено законність використання бюджетних коштів Плетеноташлицькою сільською радою Маловисківського району Кіровоградської області, на продукти харчування та правильність їх списання за період з 01 січня 2005 року по 12 травня 2015року;
- визначити строк проведення ревізії з 18.05.2015 року по 1.06.2015 року включно.
Клопотання мотивоване тим, що в провадженні слідчого відділення Маловисківського РВ УМВС України в Кіровоградській області знаходиться кримінальне провадження № 42013120190000005 від 28 березня 2015 року за ч. 2 ст. 191 КК України, за зверненням гр. ОСОБА_6 , який повідомив, що Плетеноташлицький сілький голова ОСОБА_5 перевищуючи свої службові повноваження здійснює розтрату державного бюджету, шляхом закупівлі продуктів харчування для місцевого дитячого дошкільного закладу «Берізка» в магазині «Ласуня», який належить його сім'ї.
В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання після наданих уточнень і доповнень підтримали, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні, оскільки його задоволення необхідне для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні, зокрема для встановлення законності використання бюджетних коштів Плетеноташлицькою сільською радою Маловисківського району Кіровоградської області, на продукти харчування та правильність їх списання.
Голова Плетеноташлицької сільської ради Кіровоградської області ОСОБА_5 не заперечував проти задоволення клопотання.
В ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» вказано про те, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
- у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
- у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
- у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю , та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
В даному випадку суб'єкт клопотання просить надати дозвіл та призначити позапланову виїзну ревізію для перевірки обставин кримінального провадження та відомостей, які отримані досудовим розслідуванням в ході проведення ряду слідчих (розшукових) дій.
Судом встановлено, що 06 травня 2015 року заступником начальника СВ Маловисківського РВ УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_3 була винесена Постанова про призначення позапланової виїзної ревізії, якою було призначено проведення позапланової виїзної ревізії, в клопотанні ж яке розглядається судом ставиться питання про надання дозволу на проведення такої позапланової виїзної ревізії.
Частина 2 ст. 93 КПК України встановлює, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, слідчий уповноважений - призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Тобто, проведення ревізії в кримінальному провадженні є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України.
Згідно п. 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20.04.2006 року № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
В пункті 16 вказаного Порядку зазначено, що документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», у підконтрольних установах за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік проводиться планова виїзна ревізія за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності.
Пунктом 2.12 порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 року N 346/1025/685/53, визначено, що у разі, якщо зазначені у зверненні правоохоронного органу питання за вказаний період були перевірені раніше проведеною органом державної контрольно-ревізійної служби ревізією - повторна ревізія з тих самих питань не проводиться. Ініціатору ревізії надається копія акта раніше проведеної ревізії.
В Листі Добровеличківської міжрайонної державної фінансової інспекції від 13 травня 2015 року зазначається, що за період з 01.01.2005 року по 01.05.2015 рік планових та позапланових контрольних заходів з приводу закупівель продуктів харчування та їх списання в Плетеноташлицькій сільській раді не проводились.
Заслухавши пояснення слідчого, прокурора, голови Плетеноташлицької сільської ради Кіровоградської області ОСОБА_5 , вивчивши зміст клопотання і надані суду письмові докази, оцінивши потреби досудового розслідування, з метою збирання доказів та встановлення наявності чи відсутності порушення законності використання бюджетних коштів Плетеноташлицькою сільською радою Маловисківського району Кіровоградської області, на продукти харчування та правильність їх списання, яке виправдовує такий ступінь втручання у права та свободи Плетеноташлицької сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, про які йдеться в клопотанні слідчого та приймаючи до уваги, що отримання дозволу, про який йдеться в клопотанні, є виправданим, оскільки має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому клопотання суд визнає обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу України», суд вважає за необхідне проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції України в Кіровоградській області.
Керуючись ст. 40, ч. 2 ст. 93, ст.ст. 309, 369, 372 КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», -
Клопотання задовольнити.
В межах досудового розслідування кримінального провадження № 42013120190000005 від 28 березня 2015 року за ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії Плетеноташлицької сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області, що знаходиться за адресою: Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, с. Плетений Ташлик, вул. Радянська, 32 і на вирішення ревізії поставити наступне питання:
- чи було порушено законність використання бюджетних коштів Плетеноташлицькою сільською радою Маловисківського району Кіровоградської області, на продукти харчування та правильність їх списання за період з 01 січня 2005 року по 12 травня 2015 року.
Проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції в Кіровоградській області.
Терміни проведення позапланової ревізії встановити з 18 травня 2015 року по 01 червня 2015 року включно.
Зобов'язати посадових осіб Плетеноташлицької сільської ради Кіровоградської області забезпечити допуск ревізорів державної фінансової інспекції в Кіровоградській області до перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної ревізії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1