83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
26.08.09 р. Справа № 41/116
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь”, м. Маріуполь
про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 306902,11 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Маркевич К.А.- довіреність від 15.01.2009 №02-88
від відповідача: Майська А.В. - довіреність від 08.01.2009р. №301-13Д
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь”, про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 306902,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено, що станом на 16.10.2006 року підприємством порушуються вимоги Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, здійснюються викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря без наявності дозволів, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин зафіксовано в Протоколі № 14/07 від 17.07.2008р. вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел.
Позивачем зазначено, що розмір збитків державі, нанесених відповідачем був розрахований відповідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» та з урахуванням часу відпрацювання в режимі наднормативного викиду в розмірі 3726,64 год. склав 306902,11 грн.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що позивачем безпідставно враховано час відпрацювання в режимі наднормативного викиду в розмірі 3726,64 год., оскільки такі дані випливають виключно з листа № 301/11-75 від 23.03.2009р., який підписано заступником головного інженера з охорони праці і екології Князевим И.А., який не мав прав на складання та підписання подібних документів.
Відповідач стверджує, що дійсний час відпрацювання стаціонарних джерел забруднення в режимі наднормативного викиду відрізняється від зазначеного у листі, а тому безпідставний розрахунок розміру збитків згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки показник часу роботи джерела викидів є основним для такого розрахунку.
В ході провадження по справі позивачем заявою від 26.08.2009р. зменшений розмір позовних вимог і позивач просить стягнути з відповідача збитки в розмірі 154551,07 грн., мотивуючи такі вимоги новим розрахунком розміру збитків, проведеним з урахуванням інших, зазначених у листі відповідача № 301/5-1401 від 20.07.2009р. даних про час роботи джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 1876 год.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
01-21.07.2008 року інспекторами Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку виконання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ „Азовелектросталь”, результати якої оформлені відповідним актом перевірки від 01-21.07.2008 року. Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, факт викиду забруднюючих речовин в атмосферу та відсутність дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що визначено як порушення вимог ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю в присутності уповноваженого представника підприємства 10-11.07.2008 року виконано відбір проб організованих викидів стаціонарних джерел по ЗАТ „Азовелектросталь” (піч електросталеплавильна ДСП-25 № 22,23), про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 10-11.07.2008 року № 21.
Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 02.02.2007 року № 5 було проведено вимірювання параметрів газопилового потоку стаціонарних джерел викиду та вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел (піч електросталеплавильна ДСП-25 № 22,23), про що складені відповідні протоколи, а саме: протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 17.07.2008 року № 14/07.
В протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел № 5 від 06.02.2007 року зафіксовано факт наднормативного викиду забруднюючих речовин (азоту оксиди, вуглецю оксид, суспендованих речовин) в атмосферне повітря джерелом викиду - піч електросталеплавильна ДСП-25 № 22, №23.
Відповідно до листа від 20.07.2009 року № 30115-1401, підписаного головним інженером відповідача С.В. Поліщук, джерело викиду - електродугові сталеплавильні печі ДСП-25 в період з 10.07.2008 року по 31.12.2008 року пропрацювало 1876 годин. Наведене співпадає з наданими відповідачем та дослідженими у судовому засіданні протоколами плавки, зокрема з даними щодо часу початку та закінчення відповідних періодів плавки сталі.
Заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища донецької області згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. № 38 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за № 157/693, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі відповідачем в результаті наднормативних викидів (при відсутності дозволу) забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду.
Згідно наведеного розрахунку розмір компенсації збитків, заподіяних державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду (електродугові сталеплавильні печі ДСП-25) становить 154551,07 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Таким чином, суд вважає встановленими порушення відповідачем вимог ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується актом відбору проб викидів стаціонарних джерел, протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел та актом перевірки дотримання вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.95р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 157/693 від 29.05.1995 року), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 154551,07 грн.
Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 4.1. Методики).
Збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності (п. 4.2. Методики).
Стягнення платежів за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не звільняє підприємства від відшкодування збитків за наднормативні викиди (п. 4.3. Методики).
Доказів відшкодування збитків в сумі 154551,07 грн., заявлених прокурором до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок:
а) зборів за забруднення навколишнього природного середовища;
б) частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством;
в) цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
Законом України „Про Державний бюджет на 2009 рік встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають, зокрема, 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України до бюджетів місцевого самоврядування відносяться бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань.
З огляду на викладене, сума збитків в розмірі 154551,07 грн., заподіяних в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підлягає стягненню з відповідача на користь місцевого бюджету м. Маріуполя, тобто за місцем заподіяння відповідачем екологічної шкоди.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст. 59 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 2 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь”, про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 154551,07 грн. - задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь” (87535, м. Маріуполь, пл. Машинобудівників, 1, ЕДРПОУ 25605170) на користь спеціального фонду місцевого місцевого бюджету м. Маріуполя (УДК м. Маріуполь, п/р 31519921700051 ГУДКУ у Донецькій обл., МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, КБК 24062100) збитки у розмірі 154551,07 грн.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь” (87535, м. Маріуполь, пл. Машинобудівників, 1, ЕДРПОУ 25605170) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 1545,51 грн.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Азовелектросталь” (87535, м. Маріуполь, пл. Машинобудівників, 1, ЕДРПОУ 25605170) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Суддя