Рішення від 02.07.2009 по справі 2623-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

02.07.2009

Справа №2-3/2623-2009

за позовом Прокурора м. Судака, м. Судак (м. Судак, вул. Яблунева,10) в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Кечкеметська,114)

до відповідача Веселівської сільської Ради, с. Веселівка Сакського району (м. Судак, с. Веселе, вул. Леніна,8)

про визнання недійсним рішення

Суддя Соколова І.О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - представник двічі не з'явився

Від відповідача -селищний голова Чєпіль Г.П.

За участю прокурора - не з'явився

Обставини справи: Прокурор м. Судака, м. Судак звернувся до Господарського суду в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь із позовом до відповідача - Веселівської сільської Ради, с. Веселівка Сакського району, в якому просив визнати недійсним рішення 19 сесії 5-го скликання Веселівської сільської Ради від 05.02.08р. №305 «Про затвердження акту вибору земельної ділянки для розміщення «Реабілітаційно - оздоровчого центру з станцією для човнів в бухті с. Веселе», площею 0,66га, що розташований у центральній частині бухти с. Веселе, Благодійному фонду «Центр реабілітації депортованих народів Криму».

До дня слухання справи від Прокурора м. Судака надійшов супровідний лист від 23.06.09р. з наступними документами: оригінал рішення Веселівської сільської Ради №305 від 05.02.08р., оригінал довідки Судакського міського управління земельних ресурсів від 19.02.09р. №195-21/10-22 про незаконність рішення Веселівської сільської Ради №305 від 05.02.08р., оригінал витягу з ЄДРПОУ - Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в АР Крим, оригінал витягу з ЄДРПОУ - Веселівська сільська Рада.

Суд, розглянувши вищенаведені документи, залучив їх до матеріалів справи.

Позивач двічі не забезпечив явку свого представника в судове засідання, незважаючи на те що, про день и місто слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою поштою за юридичною адресою.

Прокурор в судове засідання також не з'явився.

До дня слухання справи відповідач надав відзив від 01.07.09р., в якому визнав обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання недійсним рішення 19 сесії 5 скликання Веселівської сільської Ради, с. Веселівка Сакського району № 305 від 05.02.08р.

У судовому засіданні 02.07.09 р. селищний голова також визнав позовні вимоги прокурора.

Розглянувши матеріали справи, додатково представлені документи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд, -

встановив:

На органи прокуратури в силу ст. 121 Конституції України покладено здійснення представництва інтересів держави в судах у випадках, передбачених законом. Право на звернення прокурора чи його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст. 121 Конституції України, п.6 ст.20, ст.ст. 35, 36-1, 37 Закону України «Про прокуратур)" та ст. 2, 29 Господарсько - процесуального кодексу України.

Відповідно до резолютивної частини Рішення Конституційного суду України (опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" від 22.04.99), прокурори та їх заступники вправі звертатись до суду з позовними заявами винятково в інтересах держави у особі органів державної влади або органів місцевого самоврядування, яким законом надано повноваження органів виконавчої влади.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Таким органом на території АР Крим є Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, що діє відповідно до Положення.

Відповідно до положення до повноважень Держземінспекції АР Крим належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, забезпечення додержання, в тому числі, органами місцевого самоврядування земельного законодавства України.

Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що 19 сесією 5-го скликання Веселовською сільською радою 05.02.08 р. було ухвалено рішення № 305.

Цим рішенням був затверджений акт вибору земельної ділянки для розміщення «Реабілітаційно - оздоровчого центру з станцією для човнів в бухті с. Веселе, площею 0,66 га, що розташована у центральній частині бухти с. Веселе Благодійному фонду «Центр реабілітації депортованих народів Криму» та наданий дозвіл БФ «Центр реабілітації депортованих народів Криму» на виконання проекту землеустрою з відводу вказаної земельної ділянки, а також встановлений строк надання виконаного та узгодженого проекту землеустрою - 05.02.2010 р. ( а.с. 5).

На думку прокурора, який звернувся з відповідним позовом в інтересах Держінспекції з контролю за використанням та охороною з земель АРК, вказане рішення було прийнято відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, а тому підлягає визнанню недійсним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків; встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не передбачено виключення при наданні земельної ділянки в оренду під розміщення рекреаційно -оздоровчого комплексу, таким чином у даному випадку є необхідним проведення земельних торгів.

Згідно з ч. 1 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16.09.08 р., на законодавчому рівні врегульовані питання, що пов'язані з оформленням права оренди земельних ділянок земель державної або комунальної форми власності без проведення аукціону громадянам та юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про надання в оренду земельної ділянки державної чи комунальної форми власності, якщо станом на 01.01.08 р. відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування ухвалено рішення про погодження місця розташування вказаного об'єкту чи про надання дозволу на розробку проекту його відведення.

Відповідно до абз.3 пп. 17 п. 2 розділу 1 вищевказаного закону у випадку якщо відповідним органом ухвалено рішення про погодження місця розташування об'єкту чи про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки до 01.01.08 р., надання в оренду таких земельних ділянок з земель державної чи комунальної форми власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Але, відповідачем - Віселовською сільською радою до 01.01.08 р. не ухвалювались відповідні рішення про погодження місця розташування чи про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,66600 га Благодійному фонду «Центр реабілітації депортованих народів Криму» .

Матеріали справи свідчать про те, що відповідне клопотання про погодження місця розташування та відведення земельної ділянки площею 0,066 га від БФ «Центр депортованих народів Криму» надійшло до виконкому Веселівської сільради та зареєстровано під № 29/02-17 від 01.02.09 р., тобто після врегулювання на законодавчому рівні питань відведення земельних ділянок Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-VІ від 16.09.08 р.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що спірне рішення відповідача № 305 від 05.02.2008 р. було прийнято всупереч чинному законодавству без проведення аукціону, що є підставою для визнання його недійсним.

Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує нормативно - правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно з роз'ясненнями Президії Вищого Арбітражного суду України від 26.01.00 р. № 02-5/35 зі змінами та доповненнями «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з недійсними актів державних та інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

При таких обставинах, суд вважає, що вимоги прокурора м. Судака в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь до відповідача - Веселівської сільської Ради, с. Веселівка Сакського району підлягають задоволенню, так як вони підтверджуються матеріалами справи та відповідають нормам чинного законодавства.

При цьому, суд також приймає до уваги, що відповідач у відзиві на позов та в судовому засіданні позовні вимоги визнав обґрунтованими.

Витрати по оплаті держмита та судові витрати, пов'язані зі сплатою інформаційно-технічних послуг із забезпечення судового процесу, підлягають віднесенню на відповідача згідно з ст. 49 ГПК України.

Рішення оформлене згідно зі ст.84 ГПК України та підписане 03.07.2009 року.

З обліком викладеного, керуючись, ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРIШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення 19 сесії 5-го скликання Веселівської сільської Ради від 05.02.08р. №305 «Про затвердження акту вибору земельної ділянки для розміщення «Реабілітаційно - оздоровчого центру з станцією для човнів в бухті с. Веселе», площею 0,66га, що розташований у центральній частині бухти с. Веселе Благодійному фонду «Центр реабілітації депортованих народів Криму».

Стягнути з Веселівської сільської ради (98031, м. Судак, с. Веселе, вул. Леніна, 8) в дохід Державного бюджету ( р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405 код платежу 22090200 в банку отримувача: ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач Держбюджет м. Сімферополя) 85 грн. державного мита

Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.

Стягнути з Веселівської сільської ради (98031, м. Судак, с. Веселе, вул. Леніна, 8) в дохід Державного бюджету ( отримувач: 22050000 Держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405 код платежу 22090200 в банку отримувача: ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, призначення платежу за інформаційне - технічне забезпечення судового процесу в Господарському суді АРК) 118 грн. витрат на інформаційне - технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Соколова І.А.