Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 215
Іменем України
08.09.2009
Справа №2-19/2636-2009
За позовом - Суб'єкта підприємницької діяльності Петрова Олексія Михайловича, м.Сімферополь АР Крим
За позовом - Суб'єкта підприємницької діяльності Петрова Юрія Михайловича, м.Сімферополь АР Крим
До відповідача - Керченської міської ради, м.Керч АР Крим
Про спонукання до виконання певних дій
Суддя Мокрушин В.І.
Від позивача - Гурепка М.В., представник, нотар. довіреність № 1280 від 21.04.2008 р.; довіреність № 1281 від 21.04.2008 р.
Від відповідача - Савик І.М., пров. спец ю/к, довіреність № 02-23/687 від 21.04.2009 р.
Суть спору:
Позивачі - Субєкт підприємницької діяльності - фізична особа Петров О.М., Субєкт підприємницької діяльності - фізична особа Петров Ю.М. звернулись з позовною заявою до господарського суду АР Крим та просять зобов'язати Керченську міську раду винести на засідання сесії міської ради та розглянути заяву суб'єктів підприємницької діяльності Петрова О.М. та Петрова Ю.М. від 29.04.2008 р. про надання у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,2059 га, яка розташована по вул.Марата, 9А в м.Керчь для обслуговування нежитлових приміщень. Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача не відповідають вимогам діючого законодавства.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до ст.9, 10 Конституції України, ст.9 Європейської хартії регіональних мов (ратифікована Законом України від 15.05.2003 року № 802), ст.3 Декларації прав національностей України (від 01.11.1991 року № 1771), ст.10 Закону України «Про судоустрій» (від 07.02.2002 року № 3018), ст.18 Закону України «Про мови» (від 28.10.1989 року № 8312), ст.10, 12 Конституції Автономної Республіки Крим (Закон України від 23.12.1998 року № 350) та клопотанням представників сторін вони давали пояснення на російський мові.
Сторони не заявляли клопотання щодо фіксації судового процесу технічними засобами у порядку ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII).
Справа розглядалась відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII) за наявними матеріалами.
Розглянув матеріали справи, суд -
20 вересня 2007 р. між ТОВ «Діо-Крим» та Петровим О.М., Петровим Ю.М. був укладений договір купівлі-продажу адміністративної будівлі літ.«А», загальною площею 1003,0 мІ, що знаходиться за адресою: м.Керч, вул.Марата, 9а (а.с.6).
Відповідно до ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
При укладенні договору між позивачем та відповідачем була досягнута домовленість по усім істотним умовам договору купівлі-продажу.
Право власності позивачів на придбаний об'єкт нерухомості було зареєстровано в Державному реєстрі, що підтверджується відповідним витягом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
29 квітня 2008 р. позивач звернувся до Керченської міської ради з проханням закріпити земельну ділянку на підставі договору оренди від 18.09.2007 р., укладеного між ТОВ «Діо-Крим» та Керченською міською радою (а.с.13)
Згідно із ст.33 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Позивачі - СПД Петров О.М., СПД Петров Ю.М. звернулись з позовною заявою до відповідача та просять зобов'язати Керченську міську раду винести на засідання сесії міської ради та розглянути заяву суб'єктів підприємницької діяльності Петрова О.М. та Петрова Ю.М. від 29.04.2008 р. про надання у довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 0,2059 га розташованої по вул. Марта 9а в м. Керчі для обслуговування нежитлових приміщень та прийняти відповідне рішення.
Позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного:
Так, згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності (стаття 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про оренду землі").
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України).
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що орендодавцями земельних ділянок, комунальної власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з приписами статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальній громаді міста Керчі належить право комунальної власності на землю.
Органи місцевого самоврядування, в даному випадку Керченська міська рада, від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання, фінансування об'єктів, що приватизуються і передаються у користування та оренду. При цьому, доцільність, порядок, строк та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях місцевої ради.
Відповідно до приписів статті 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Разом з тим, судом встановлено, що питання щодо спірної земельної ділянки площею 0,2059 га і надання її в оренду позивачам на сесії ради не приймалось.
З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.33, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями), -
· Позов задовольнити.
· Зобов'язати Керченську міську раду винести на засідання сесії міської ради та розглянути заяву суб'єктів підприємницької діяльності Петрова О.М. та Петрова Ю.М. від 29.04.2008 р. про надання у довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 0,2059 га розташованої по вул.Марата 9а в м.Керчі для обслуговування нежитлових приміщень та прийняти відповідне рішення.
Рішення оформлено
відповідно до ст.84, 85 ГПК України
14.09.2009 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Мокрушин В.І.