Ухвала від 21.08.2010 по справі 2а-2946/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

"21" серпня 2010 р. справа № 2a-2946/10/0970

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши матеріали подання відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про тимчасове обмеження особи у праві виїзду за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

відділ державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції звернувся в суд із поданням про обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України.

У поданні заявник в порядку статті 217 Цивільного процесуального кодексу України просить постановити ухвалу про тимчасове обмеження боржника - ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України до виконання ним зобов'язання -сплати боргу в сумі 43068, 72 грн. по виконавчих листах № 2-540 від 12.11.2007 року та № АО -48 від 18.04.2007 року, виданих Галицьким районним судом Івано-Франківської області, у справах про стягнення з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 аліментів.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок розв'язання спорів у цій сфері врегульовано Законом України "Про порядок виїзду з України та в'їзд в Україну громадян України".

Положеннями статті 6 цього Закону встановлено, що громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у випадках, якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання - до виконання зобов'язань або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, або він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань.

Пунктом 8 статті 19 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" встановлено, що на Державну прикордонну службу відповідно до визначених законом завдань покладається, зокрема, запобігання та недопущення в'їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів.

Крім покладених на органи Державної прикордонної служби України завдань вони також мають право не пропускати через державний кордон України осіб, яким за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України (пункт 4 статті 20 зазначеного Закону).

Отже, наявність в особи невиконаних зобов'язань, покладених на неї судовим рішенням є підставою для обмеження її у праві виїзду за межі України.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Примусове виконання рішень в Україні покладається на органи Державної виконавчої служби.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження". Так, державний виконавець зобов'язаний, зокрема, вживати заходів до примусового виконання рішень, установлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії (стаття 5 цього Закону).

Разом з цим, статтею 217 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

З матеріалів подання вбачається, що Галицьким районним судом Івано-Франківської області прийняті судові рішенні про стягнення з ОСОБА_1 в користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітнього сина. З довідки-розрахунку ВДВС Івано-Франківського міського управління юстиції від 16.08.2010 року вбачається, що заборгованість по аліментах станом на 01.08.2010 року складає 43068,72 грн.

Відповідно до ч.1 п.4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Норми, на які покликається ВДВС в обґрунтування своїх вимог (ст.5 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України»), не передбачають право ВДВС на звернення до суду з адміністративним позовом про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.

Виходячи з наведеного слід зробити висновок, що оформлення та направлення подання до суду державним виконавцем в даному випадку має здійснюватися в порядку, визначеному положеннями Цивільного процесуального кодексу України.

Таким чином подання, з яким звернувся Відділ державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції, підлягає розгляду місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за поданням відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України.

Роз'яснити відділу ДВС Івано-Франківського міського управління юстиції, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим поданням, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. З аналогічним поданням вправі звернутися до Галицького районного суду Івано-Франківської області.

Копію цієї ухвали, разом з поданням та усіма доданими до нього матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. ЇЇ копія одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Могила А.Б.