"12" серпня 2015 р. справа № 212/2758/15-а(2-а/212/97/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.,
суддів: Гімона М.М. Юрко І.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 9 червня 2015 року у справі № 212/2758/15-а (2-а/212/97/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати незаконним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 30% від посадового окладу, індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при надання щорічної відпустки; зобов'язати останнього здійснити перерахунок з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 30% від посадового окладу, індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при надання щорічної відпустки за період з 02.06.2011 року.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 9 червня 2015 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру пенсії, як державному службовцю, з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу та індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічної відпустки з 01.12.2014 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу та індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічної відпустки з 01.12.2014 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглянула справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, що позивач з 02.06.2011 отримує пенсію згідно до Закону України «Про державну службу».
12 червня 2014 року Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області видано довідки від 12.06.2014 № 11-160 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, винагорода за вислугу років), що подається для призначення пенсії з урахуванням 30 % винагороди за вислугу років, від 12.06.2014 року № 11-159 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з 01.06.2006 по 31.05.2011, яка підтверджує, що при проходженні державної служби позивач отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7-8).
26.11.2014 позивач звернулася з заявою до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням "інших виплат", на які нараховані страхові
внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом відповідача від 27.11.2014 року № 14464/07/18 «Про перерахунок пенсії» у розрахунку розміру пенсії з урахуванням наданих позивачем довідок відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, із зазначенням того, що заробітна плата держслужбовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, індексацію до інших надбавок не відносяться.
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час звернення позивача за призначенням пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислуга років при призначені пенсії відповідно до Закону № 3723-12 враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1141 затверджений
Порядок виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витрачанням бюджетних коштів.
Наявність у позивача права на отримання пенсії з урахуванням 30 % винагороди за вислугу років підтверджується витягом з протоколу № 4 від 05.05.2008 засідання комісії з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років працівникам контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, затвердженого наказом від 05.05.2008 № 289-0 «Про виплату винагороди та надбавки за вислугу років працівникам контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області»
З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначені висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правових позицій Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року); у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року та у справі № 21-350а13 (постанова від 06.11.2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.
Також колегія суддів звертає увагу, що відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії до відповідача 26.11.2014 року, а отже, здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено з 01.12.2014 року.
Крім того, з позовом до суду позивач звернулась 21 квітня 2015 року, у зв'язку з чим, враховуючи встановлений статтею 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, суд повинен розглянути її вимоги лише за період з 21 жовтня 2014 року, а вимоги до вказаної дати повинні бути залишені без розгляду. Таким чином, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 02.06.2011 року по 20.10.2014 року підлягають залишенню без розгляду.
У задоволенні позовних вимог за період з 21.10.2014 по 30.11.2014 колегія суддів вважає за необхідне відмовити, оскільки в цей період у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що довідку про складові заробітної плати позивач подала до УПФУ лише 26 листопада 2014 року.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 9 червня 2015 року у справі № 212/2758/15-а (2-а/212/97/15) скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому
районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру пенсії, як державному службовцю, з
урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу та індексації
матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при
наданні щорічної відпустки з 01.12.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу та індексації матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічної відпустки з 01.12.2014 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 02.06.2011 року по 20.10.2014 року залишити без розгляду.
У задоволенні позовних вимог за період з 21.10.2014 по 30.11.2014 відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.Ю. Чумак
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: І.В. Юрко