Ухвала від 12.08.2015 по справі 808/1004/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" серпня 2015 р.справа № 808/1004/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. імені Газети «Правда», 29, апеляційну скаргу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Запорізької філії на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2015 р. в справі № 808/1004/15 за позовом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Запорізької філії до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,

ВСТАНОВИВ:

Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі - Концерн РРТ) в особі Запорізької філії звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, про визнання протиправним та скасування розрахунку № 172 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 р., в обґрунтування якого зазначив, що позивачем отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій № 172, відповідно до якого позивач повинен відшкодувати відповідачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 Позивач вважає, що розрахунок не підлягає сплаті з наступних підстав. 04.01.2011 р. позивачем видано ОСОБА_1 довідку № 3/10 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в якій зазначено, що ОСОБА_1 з 27.11.1978 р. по 31.12.1991 р. (13 років 01 місяць 05 днів) працював повний робочий день за професією електромеханіка УКВ Запоріжжя і виконував роботи з обслуговування УКВ ЧМ генераторів. Зазначена професія включена до Списку № 2. Виконання зазначених робіт дає право на призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач зазначає, що відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», законодавством не передбачено та передбачалось законодавством, яке діяло до набуття чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2015 р. в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову, ухвалити нове рішення про задоволення позову через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами позову. Також зазначив, що надаючи довідку ОСОБА_1, позивач визначив його право на пенсію за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», прямо зазначивши, що професія, за якою він працював, дає право на отримання пільгової пенсії за Списком № 2 (розділ XXXII «Загальній професії»), затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173, тому підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відсутні.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Запорізької філії відповідно до положень Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР) є платником збору на обов'язкове пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 172 з 2015 р., призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України, по пенсіонеру ОСОБА_1

В січні 2011 р. ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, надавши довідку № 3/10 від 04.01.2011 р. про підтвердження пільгового стажу за Списком № 2, видану Запорізькою філією Концерну РРТ.

Органом, що призначає пенсію, 09.03.2011 р. проведено зустрічну перевірку факту роботи на пільгових умовах за Списком № 2 ОСОБА_1 в Концерні РРТ, якою встановлено, що ОСОБА_1, дійсно, працював на посаді електромеханіка з 27.11.1978 р. по 31.12.1991 р. Первинні документи, починаючи з січня 1992 р., не надані спеціалістом відділу кадрів з невідомих причин, тому зазначено про неможливість підтвердження достовірності пільгової довідки. Позивачу рекомендовано надати пільгову довідку у відповідності п. 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 та у відповідності до первинних документів.

11.03.2011 р. рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій, УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя призначено ОСОБА_1 пенсію згідно з п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», виходячи із результатів зустрічної перевірки та даних трудової книжки.

За даними трудової книжки ОСОБА_1 працював на посаді електромеханіка з 27.11.1978 р. по 02.08.1998 р., відомості про переведення на іншу посаду 31.12.1991 р. в трудовій книжці відсутні.

Відтак, Концерном РРТ безпідставно обмежено пільговий період роботи за Списком № 2 ОСОБА_1 датою 31.12.1991 р.

Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, якщо атестація з 21.08.1992 р. взагалі не проведена чи за результатами атестації вперше проведеної після 31.07.1997 р., право не підтвердилося, до пільгового стажу зараховується лише період роботи до 21.08.1992 р., тобто до дати набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 щодо проведення атестації робочих місць.

Тому рішенням комісії зараховано до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком № 2 період з 27.11.1978 р. по 21.08.1992 р.

Судом першої інстанції встановлено аналогічні фактичні обставини.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 працював на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах після 01.01.1992 р., тому відсутні підстави для призначення йому пенсії відповідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також з того, що розрахунок фактичних витрат з 2015 р. щодо ОСОБА_1 сформований відповідачем на підставі протоколу № 77 від 14.03.2011 р. та розрахунку стажу з урахуванням рішення комісії № 27 від 11.03.2011 р., які є чинними, тому вважається, що спірний розрахунок фактичних витрат сформований відповідачем законно.

Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Разом з тим, абзацом четвертим статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що статтею 100 даного Закону визначається порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 р. № 1931-ХІІ, Закон України «Про пенсійне забезпечення» введений в дію з 1 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року - в повному обсязі.

Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими і важкими умовами праці згідно з довідками підприємств.

Розмір сум і порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Пункт 6.5 визначає, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Тобто, нормативно правовим актом на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок визначати розмір відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Пунктом 6.8 Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Згідно з пунктом 6.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

При цьому, виходячи зі змісту Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначений Закон регулює лише порядок виплати пенсій, а не змінює порядок відшкодування, та не звільняє підприємства, зазначені в статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.

Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що ОСОБА_1 працював на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах після 01.01.1992 р., тому відсутні підстави для призначення йому пенсії відповідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також з того, що розрахунок фактичних витрат з 2015 р. щодо ОСОБА_1 сформований відповідачем на підставі протоколу № 77 від 14.03.2011 р. та розрахунку стажу з урахуванням рішення комісії № 27 від 11.03.2011 р., які є чинними, тому вважається, що спірний розрахунок фактичних витрат сформований відповідачем законно.

Відповідно, відсутні правові підстави для визнання протиправним та скасування розрахунку № 172 фактичних витрат та виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1

Доводи апеляційної скарги спростовані приведеними вище висновками сууд апеляційної інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Запорізької філії на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2015 р. в справі № 808/1004/15 залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2015 р. в справі № 808/1004/15 за позовом Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в особі Запорізької філії до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко