11 серпня 2015 року №810/2629/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Луценко К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Київського квартирно-експлуатаційного управління до Реєстраційної служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції , треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Калина Центр", Комунальне підприємство Київської обласної ради "Переялав-Хмельницьке бюро технічної інвентаризації", Військова частина НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю представників сторін:
позивача - Сажієнко І.О., довіреність б/н від 25.02.2015;
відповідача - не з'явився;
третьої особи Військова частина НОМЕР_1 - Погорільський І.В., довіреність б/н від 03.03.2015;
третьої особи КП КОР "Переяслав-Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" - не з'явився;
третьої особи ТОВ "Калина Центр" - не з'явився;
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське квартирно-експлуатаційне управління з позовом до Реєстраційної служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції в частині розгляду звернень Київського КЕУ щодо надання інформації про наявність державної реєстрації права власності за ТОВ "Калина Центр", скасування рішення Комунального підприємства Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" про державну реєстрацію права власності, внесення запису про скасування державної реєстрації речових прав та скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Калина Центр" на об'єкти нерухомого майна;
- скасувати рішення Комунального підприємства Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" від 14.11.2012 про державну реєстрацію права власності за Товариством з обмеженою відповідальністю "Калина Центр" на об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район с. Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, а саме: будинок - загальною площею 809,70 кв.м., хозблок - загальною площею 526,80 кв.м., будинок - загальною площею 289,90 кв.м., баню - загальною площею 181,10 кв.м.;
- зобов'язати Реєстраційну службу Переяслав-Хмельницького міськрайонного управління юстиції внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності від 14.11.2012 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Калина Центр" на об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район с. Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, а саме: будинок - загальною площею 809,70 кв.м., хозблок - загальною площею 526,80 кв.м., будинок - загальною площею 289,90 кв.м., баню - загальною площею 181,10 кв.м.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2015 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду та залучено до участі в якості третіх осіб, що не заявляють вимог на предмет спору Військову частину НОМЕР_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Калина Центр", Комунальне підприємство Київської обласної ради "Переялав-Хмельницьке бюро технічної інвентаризації"
09.07.2015 на адресу суду надійшла заява представника Міністерства оборони України про залучення Міністерства оборони України до участі у справі № 810/2629/15 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Відповідно до частини 2 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Вирішуючи питання про залучення Міністерства оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача суд звертає увагу на те, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) стосується прав та інтересів інших осіб.
За таких обставин та враховуючи, що рішення у справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Міністерства оборони України, суд вважає за необхідне залучити Міністерство оборони України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, оскільки об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район, село Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, а саме: будинок - загальною площею 809,70 кв.м., хозблок - загальною площею 526,80 кв.м., будинок - загальною площею 289,90 кв.м., баня - загальною площею 181,10 кв.м. перебувають на земельній ділянці, що належить до земель оборони, яка перебуває у користуванні Збройних Сил України, а Міноборони є органом військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
В судовому засіданні виникла необхідність витребування додаткових доказів по справі.
Згідно з частиною 4 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Частиною 4 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язкову суд витребує названі документи та матеріали.
Витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У статті 255 КАС України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання (ч. 2 ст. 257 КАС України).
При цьому, у разі відмови особи (підприємства, установи, організації, посадової особи, фізичної особи тощо) в наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку статті 71 КАС України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 КАС України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду). В свою чергу, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За таких обставин та приймаючи до уваги те, що вирішення спору по суті потребує дослідження доказів, необхідних для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, суд дійшов висновку щодо необхідності витребування доказів по справі від осіб, що беруть участь у справі.
Крім того в судовому засіданні 11.08.2015 представником позивача було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю витребування доказів по справі.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника позивача та зупинити провадження по справі, призначивши при цьому дату наступного судового засідання та зобов'язати позивача, відповідача та третіх осіб до цього строку надати докази по справі.
Керуючись статтями 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залучити Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
2. Витребувати докази по справі:
від військової частини НОМЕР_1 :
- докази змін у найменуванні військової частини, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
від позивача:
- докази того, що позивач є правонаступником Київського КЕЧ району, яке є користувачем земельної ділянки згідно Державного акту 1979 року;
- довідку про перебування земельної ділянки в оперативному управлінні в/ч НОМЕР_1 ;
від відповідача:
- витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район, село Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, право власності на яке зареєстроване 14.11.12 за ТОВ "Калина Центр" (код ЄДРПОУ 37024268), реєстраційний номер майна в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 38190149;
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район, село Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, право власності на яке зареєстроване 14.11.12 за ТОВ "Калина Центр" (код ЄДРПОУ 37024268), реєстраційний номер майна в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 38190149 із зазначенням підстав для проведення державної реєстрації права власності;
- копії всіх документів, які містяться в реєстраційній справі на вищевказані об'єкти нерухомого майна;
від Комунального підприємства Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьке Бюро технічної інвентаризації":
- копію витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: Київська область, Переяслав-Хмельницький район, село Стовп'яги, урочище "Чубуки"2, право власності на яке зареєстроване 14.11.12 за ТОВ "Калина Центр" (код ЄДРПОУ 37024268), реєстраційний номер майна в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 38190149;
- копії всіх документів, на підставі яких зареєстроване право власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна (судове рішення та інші);
3. Витребувані докази надати в строк до 15 вересня 2015 року.
4. В разі невиконання ухвали суду, попередити про можливість застосування наслідків, що передбачені статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Зупинити провадження у справі до 15.09.2015, призначити дату наступного судового засідання у справі на 15.09.2015 о 10:00 год.
6. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду в частині витребування доказів та залучення третьої особи набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кушнова А.О.