ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" лютого 2011 р. Справа № 2a-367/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1,
відповідача:не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справуза позовом Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій в сумі 804,40 грн,-
31 січня 2011 року Коломийська об'єднана державна податкова інспекція звернулася з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій. Позовні вимоги мотивувала тим, що за відповідачем рахується заборгованість, застосована за порушення п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових опреацій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006672320/0 від 26.11.2010 року. Дане рішення ґрунтується на висновках проведеної Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Івано-Франківській області перевірки, прийняте у відповідності до положень чинного законодавства. Пояснив, що відповідач здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та при проведенні відпуску товарів не здійснював облік товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат. Факт наявності залишків запасів на день перевірки підтверджено відомістю, яка засвідчена підписом бармена. 26.11.2010р. ОСОБА_2 із рішенням Коломийської ОДПІ про застосування штрафних санкцій ознайомлений, однак станом на день подання позову штрафні (фінансові) санкції не сплачено. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач повторно не з”явився в судове засідання з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Правом на подання заперечення проти позову не скористався, заяв чи клопотань про відкладення справи або слухання справи без його участі суду не подав.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що за результатами проведеної Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Івано-Франківській області позапланової перевірки бару в с.Пістинь Косівського району, що належить суб'єкту господарювання ОСОБА_2, за дотриманням вимог, встановлених законодавством України, що є обов”язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складено акт перевірки №189/32-03/НОМЕР_1 від 12.11.2010 року, в якому зафіксовані факти порушення відповідачем вимог ст.15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”та п.12 ст.3 Закону України “Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії (реалізація однієї пляшки вина “Сонце в бокалі”місткістю 0,7 л) та порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (не пред”явлено прихідні накладні на алкогольні напої та книгу обліку доходів і витрат). Сума вартості товарів, отриманих для їх реалізації становить згідно відомості -додатку до акту перевірки 402,20 грн.
За наслідками проведеної перевірки позивачем згідно п.11 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, на підставі ст.ст. 20-21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006672320/0 від 26.11.2010 року про застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 804,40 грн. Вказана сума фінансових санкцій відповідачем не сплачена.
Станом на день розгляду справи відповідачем вказане рішення в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.
Відповідно до статті 15 Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
У відповідності до ст.11 Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва” для суб'єктів малого підприємництва (зокрема позивача) в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, може застосовуватися спрощена форма бухгалтерського обліку та звітності.
Згідно п.1 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1269, книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності -фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий патент для продажу товарів (крім підакцизних), надання послуг відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством.
Форма книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 року № 12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 року № 64.
Порядок ведення книги обліку доходів і витрат громадян -суб'єктів підприємницької діяльності визначено у листі Державної податкової адміністрації України від 05.11.1997 року № 17-0117/10-8886.
Так, відповідно до вказаного Порядку суб'єкти підприємницької діяльності забезпечують облік руху товарів і готівки (записи здійснюються кульковою або чорнильною ручкою чітко, розбірливо, підтирання або виправлення не допускаються) по кожній графі книги.
При цьому графи 1, 2, 3 та 7 Книги заповнюються на момент виготовлення продукції, наданих послуг, а також придбання усієї групи товарів для подання декларації про отримані суми доходу. Громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня, при цьому в графі 2 зазначається товар, який призначено для продажу в цей день.
Книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.
Таким чином, ведення книги обліку доходів і витрат для суб'єктів малого підприємництва на місці проведення розрахунків є обов'язковим.
Як вбачається із акту проведеної перевірки від 12.11.2010 року відповідач здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а.с. 6) та не обліковував товарні запаси за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат (на момент перевірки не пред”явив прихідних накладних на алкогольні напої та книги обліку доходів і витрат). Дані факти, крім акту перевірки підтверджуються письмовим поясненням бармена ОСОБА_3 (а.с.7) та додатком до акту перевірки - відомістю про наявність товару, що знаходився на реалізації на загальну суму 402,20 грн.(а.с.8).
Відповідно до ст.20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідач здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та порушив встановлений законом порядок обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання, то суд приходить до висновку про правомірність застосування до останнього штрафних (фінансових) санкцій в подвійному розмірі не облікованих товарів за цінами реалізації згідно ст.20-21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в розмірі 804,40 грн. (402,20 грн.х 2 = 804,40).
Станом на день розгляду справи відповідачем вказане рішення в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС УКраїни у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, бульвар Л.Українки,27/2, м.Коломия, 78200) в дохід бюджету штрафні (фінансові) санкції в сумі 804,40 грн. (вісімсот чотири гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, визначені ст.254 КАС України.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 05.03.2011 року.