Постанова від 09.11.2010 по справі 2а-3938/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" листопада 2010 р. справа № 2a-3938/10/0970

м. Івано-Франківськ

Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Могили А.Б.,

суддів: Боброва Ю.О., Кишинського М.І.,

з участю секретаря Надраги Л.Я.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача -Снятинської міської виборчої комісії Івано-Франківської області -ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом кандидата на посаду депутата Снятинської міської ради ОСОБА_1 до Снятинської міської виборчої комісії Івано-Франківської області, голови Снятинської міської виборчої комісії Івано-Франківської області ОСОБА_3 про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування протоколу № 2 від 05.11.2010 року,-

ВСТАНОВИЛА:

08.11.2010 року о 14 год. 30 хв. суб'єкт виборчого процесу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року - кандидат на посаду депутата Снятинської міської ради ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Снятинської міської виборчої комісії, голови Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання протиправними дій голови Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3 щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 2, визнання незаконним та скасування протоколу Снятинської міської виборчої комісії № 2 від 05.11.2010 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем - головою Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3 порушено вимоги статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме одноосібно прийнято рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 12001 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2. Крім того, Снятинською міською виборчою комісією повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 проведено за відсутності членів дільничної виборчої комісії. З цього приводу він звертався зі скаргою до голови Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3, яка залишена без будь-якого реагування. Вважає, що такі дії відповідачів порушують його виборчі права та вчинені з перевищенням повноважень наданих законом.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові. Просив визнати протиправними дії голови Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3 щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 2, а також визнати незаконним та скасувати протокол Снятинської міської виборчої комісії № 2 від 05.11.2010 року. Суду пояснив, що під час проведення голосування перебував на виборчій дільниці № 12001, де жодних порушень виборчого законодавства в день голосування та при підрахунку голосів виборців зафіксовано не було. У його присутності складений протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 12001, відповідно до якого він набрав найбільшу кількість голосів виборців - 27. Протокол підписаний всіма членами дільничної виборчої комісії без зауважень. При цьому, в протоколі було зазначено 4 визнаних недійсними бюлетенів. Представник Снятинської районної організації Конгресу українських націоналістів ОСОБА_4, який оскаржив результати голосування на виборчій дільниці, під час голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці присутній не був. Вважає, що Снятинською міською виборчою комісією незаконно прийнято рішення про повторний підрахунок голосів на дільниці, неправильно встановлено результати виборів депутатів до міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача - Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_5 проти позову заперечила. Суду пояснила, що рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради прийнято законно, на підставі скарги представника Снятинської районної організації Конгресу українських націоналістів ОСОБА_4 та у зв'язку з тим, що результати виборів з виборчої дільниці № 12001 надійшли з запізненням -лише 2 листопада 2010 року. Просила в задоволенні позову відмовити.

Відповідач - голова Снятинської міської виборчої комісії ОСОБА_3 в судовому засіданні вимоги адміністративного позову не визнав та пояснив, що рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради прийнято законно, на підставі скарги представника Снятинської районної організації Конгресу українських націоналістів ОСОБА_4, у зв'язку з порушеннями виборчого законодавства, вказаними у скарзі. Після повторного підрахунку голосів виявилося, що на вказаній виборчій дільниці визнані недійсними 9 бюлетенів виборців проти 4, зазначених у протоколі дільничної виборчої комісії № 12001 від 01.11.2010 року. Внаслідок повторного підрахунку голосів перемогу отримала ОСОБА_6 ОСОБА_7 про порушення виборчого законодавства під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці № 12001 до Снятинської міської виборчої комісії не надходили. В задоволенні позову просив відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та відповідача, дослідивши подані докази по справі, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом в депутати Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2, що підтверджується посвідченням за № 090 від 19.10.2010 року і не заперечується відповідачем та представником відповідача. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі -Закону) є суб'єктом виборчого процесу.

01.11.2010 року дільнична виборча комісія завершила підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2, про що 08 год. 35 хв. складений та підписаний усіма членами комісії протокол.

Згідно даних протоколу дільничної виборчої комісії найбільшу кількість голосів виборців на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 отримав позивач - у кількості 27 голосів.

03.11.2010 року о 10.00 год. до Снятинської міської виборчої комісії надійшла скарга від голови Снятинської районної організації Конгресу українських націоналістів ОСОБА_4 про те, що результати голосування на виборчій дільниці № 12001 по мажоритарному виборчому окрузі №2 здані 2 листопада 2010 року, у зв'язку з чим він просив здійснити повторний підрахунок голосів у цьому окрузі.

Інших порушень Закону та обставин, що могли слугувати підставами для прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців у скарзі не навів.

Акти про порушення виборчого законодавства під час голосування та підрахунку голосів виборців до дільничної виборчої комісії № 12001 та Снятинської міської виборчої комісії не надходили.

03.11.2010 року за наслідками розгляду скарги голови Снятинської районної організації Конгресу українських націоналістів ОСОБА_4В відповідачем на підставі частини 9 статті 75 Закону прийнято рішення № 55 про проведення повторного підрахунку голосів на зазначеній виборчій дільниці з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі за № 2.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а також прийнятими відповідно до них іншими нормативними актами.

Відповідно до статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Статтею 75 Закону врегульовано порядок встановлення підсумків голосування, згідно частини 6 якої за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами -суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів.

Виходячи з аналізу вказаної норми Закону, суд дійшов переконання, що єдиною підставою для проведення повторного підрахунку голосів є наявність відповідно оформлених актів, складених суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. А тому, скарга ОСОБА_4 від 03.11.2010 року не могла слугувати підставою для проведення повторного підрахунку голосів.

З урахуванням вказаних вище обставин та норм Закону рішення Снятинської міської виборчої комісії від 03.11.2010 року № 55 про проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 прийняте безпідставно.

В частині 5 статті 25 Закону визначені повноваження міської територіальної виборчої комісії, серед яких встановлення підсумків голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результатів виборів депутатів міської ради, здійснення офіційного опублікування результатів таких виборів та інших повноважень, передбачених цим та іншими законами України.

У відповідності до частини 9 статті 75 Закону, повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноваженні особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Відповідно до частин 11 та 12 статті 77 Закону міська виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою «Уточнений») в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування протоколу Снятинської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги, що повторний підрахунок голосів та складений за його результатами протокол прийнятий на підставі рішення Снятинської міської виборчої комісії № 55 від 03.11.2010 року колегія суддів на підставі частини 2 статті 11 та частини 1 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати вказане рішення відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Колегія суддів зазначає, що правом оскарження рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій та членів цих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року наділені суб'єкти даного виборчого процесу, визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Оскільки рішення про проведення повторного підрахунку голосів приймалися колегіально -на засіданні Снятинської міської виборчої комісії, що підтверджується протоколами її засідань, твердження позивача про протиправність дій голови комісії ОСОБА_3 в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про визнання рішення № 55 від 03.11.2010 року про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 та протоколу про результати виборів депутатів міської ради в цьому окрузі протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 172, 177, 179, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Снятинської міської виборчої комісії за № 55 від 03.11.2010 року про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 12001 з виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2.

Визнати протиправним та скасувати протокол Снятинської міської виборчої комісії від 05.11.2010 року про результати виборів депутатів Снятинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_7

Суддя /підпис/ ОСОБА_8

Суддя /підпис/ ОСОБА_9

Постанова складена в повному обсязі в 14 годині 55 хвилин.