Постанова від 12.08.2015 по справі 711/6378/15-а

провадження 1-а/183/15

Справа № 711/6378/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 серпня 2015 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді: Кондрацької Н.М.

при секретарі Мелещенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітку на час звільнення та визнання дій протиправними. В позові зазначив, що з 1994 року до 23.10.2014 перебував у трудових відносинах з органами прокуратури України та одержав право на пенсію за вислугу років. 3 17.12.2010 йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати, що склала 10 270, 12 грн. Пенсія у вказаному розмірі призначена виходячи з розміру заробітної плати на час звернення за призначенням пенсії, яка складала 11 411, 24 грн. Наказом Генерального прокурора України від 23.10.2014 ОСОБА_1 звільнено з роботи в органах прокуратури, який на час звільнення перебував на посаді першого заступника прокурора області. Згідно з довідки прокуратури Черкаської області від 16.06.2015 №18- 282 вих. 15 станом на 23.10.2014 заробіток позивача для нарахування пенсії складав 14 743, 19 грн. Позивач 06.07.2015 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії виходячи з фактично отримуваних виплат на день звільнення, розмір яких підтвердив вказаною довідкою прокуратури Черкаської області від 16.06.2015 №18-282 вих. 15. Разом з тим, листом від 07.07.2015 №436/в-ю відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії. Вказане рішення мотивував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З цієї норми відповідач зробив висновок, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку належної пенсії виходячи з розміру заробітку на час звільнення - протиправними оскільки пенсія за вислугою років призначена 17.12.2010. Отже саме з вказаного часу між позивачем та Державою виникли відносини щодо пенсійного забезпечення. На час призначення пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано, зокрема, положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), частина перша якої в редакції станом на 17.12.2010 передбачала наступне: «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. З урахуванням викладеного ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 90 % від суми місячного заробітку на той час (а саме 11 411, 24 грн.), яка склала 10 270,12 грн. Проте, як на час призначення позивачу пенсії, так і на час звільнення з органів прокуратури дана стаття передбачала порядок здійснення перерахунку призначених пенсій. При цьому зміст вказаних правових норм не змінювався, а лише змінився порядок нумерації відповідних частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року). Так, станом на 17.12.2010 порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), а станом на 23.10.2014 - частинами 13, 17, 18 цієї ж статті, які у кожній з редакцій визначали наступне: «Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком». «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею». Отже положення Законодавства України, в редакції, що діяла як на час виникнення у права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії гарантували право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення. Одночасно відмовивши у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вказаного розміру доходів, Відповідач послався на положення Закону, який не був чинним на час виникнення у відповідного обсягу прав, тобто застосував його зворотну дію. Просив визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 % від розміру заробітку на час звільнення протиправними, зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області перерахувати з 01 листопада 2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 % від розміру заробітку на час звільнення, а саме 14 743, 19 грн., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 01 листопада 2014 року до моменту здійснення перерахунку, постанову суду щодо присуджених виплат у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання, судові витрати стягнути з відповідача.

В судове засідання позивач з»явився, повністю підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволеннні.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, за довіреністю ОСОБА_3, надала письмові заперечення та пояснила, що перерахунок пенсії проведений відповідно до чинного законодавства України, а тому просила відмовити в задоволенні позову. Звернула увагу суду на те, що позивач звернувся за заявою про перерахунок пенсії 06.07.2015. Таким чином цей момент необхідно вважати датою виникнення спірних правовідносин.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 являється 17.12.2010 року призначена пенсія за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Наказом Генерального прокурора України від 23.10.2014 ОСОБА_1 звільнено з роботи в органах прокуратури.

06.07.2015 позивач звернувся до відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми щомісячної заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату від 16.06.2015 з додатком до неї.

Листом від 07.07.2015 року, вих. № 436/в-10 відповідачем - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області було роз»яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

При відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач же у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не повинно було застосовувати цю норму.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції що діяла на час призначення пенсії позивачу прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_2 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Разом з тим, згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове песійне страхуваня» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону,провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи обставини справи та надані суду письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення в частині здійснення перерахунку з 1 листопада 2014 року. Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача 06.07.2015, тобто згідно з вказаною нормою відповідач повинен зробити йому перерахунок пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітку з 01.07.2015.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць

Окрім того, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

В частині зобов»язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітку на час звільнення з 01 листопада 2015 року по 1 липня 2015 року - відмовити.

Визнати відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітку на час звільнення з 01 липня 2015 року -протиправною.

Зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати з 01 липня 2015 року призначену ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення, з урахуванням довідки від 16.06.2015 №18-282 вих 15.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумами пенсії починаючи з 01 липня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 60 коп.

Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: ОСОБА_4