Ухвала від 10.08.2015 по справі 700/93/15-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 700/93/15-ц

Провадження № 2/700/83/15

10 серпня 2015 року Лисянський районний суд Черкаської області,

в складі головуючого - судді: Пічкур С.Д.,

при секретарі: Сіденко Н.П.

за участю прокурора: Пархоменко Д.П.

представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2,

представника третьої особи без самостійних вимог: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Лисянського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Черкаській області до ОСОБА_1, ОСОБА_4, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Лисянська районна державна адміністрацію Черкаської області, Кам'янобрідська сільська рада Лисянського району Черкаської області, про витребування земельних ділянок,

встановив:

Прокурор Лисянського району Черкаської області звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Черкаській області до ОСОБА_1, ОСОБА_4, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Лисянська районна державна адміністрацію Черкаської області, Кам'янобрідська сільська рада Лисянського району Черкаської області, про витребування земельних ділянок.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що прокуратурою Лисянського району в ході проведення перевірки встановлено, що розпорядженням Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 «Про затвердження матеріалів по вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства по Кам'янобрідській сільській раді» надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у приватну власність громадянам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39 загальною площею 70 га. для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради за межами населеного пункту.

Розпорядженням № 437 від 31.12.2009 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради» затверджено проект із землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок загальною площею 69,9982 га вказаним громадянам у приватну власність для ведення особистого селянського господарстві за рахунок земель резервного фонду в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради за межами населеного пункту.

Вказаним громадянам видано державні акти на право приватної власності на земельні ділянки і в подальшому вказані громадяни продали всі земельні ділянки громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_4

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2010 року за адміністративним позовом Кам'янобрідської сільської ради до Лисянської районної державної адміністрації визнані протиправними та скасовані розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 та № 437 від 31.12.2009, що стали підставою для надання земельних ділянок вказаним громадянам.

Таким чином, надання вищевказаних земельних ділянок громадянам на підставі розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 437 від 31.12.2009 відбулося внаслідок введення посадових осіб Лисянської районної державної адміністрації в оману, а тому слід вважати, що належного волевиявлення держави на вилучення вказаних земельних ділянок та надання їх громадянам не відбулося.

Оскільки, вищевказані земельні ділянки загальною площею 69,9982 га. вибули з власності держави поза її волею та згодом були продані іншим фізичним особам, то згідно вимог пункту 3 частини 1 статті 388 ЦК України вони мають бути витребувані на користь належного власника.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Представник Лисянської районної державної адміністрації в судовому засіданні позов прокурора підтримала та пояснила, що дійсно дані земельні ділянки вибули з власності держави поза її волею, а тому підлягають витребуванню від відповідачів як добросовісних набувачів.

Представник Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району в судове засідання не з'явився, про час місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_4 на час розгляду справи під вартою не перебуває, але в судове засідання не з'явився, про час місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідач ОСОБА_1 надала суду письмові заперечення проти позовних вимог в яких проти задоволення позову заперечує повністю. Вважає, що позовну заяву подано прокурором з порушенням строків давності оскільки, Кам'янобрідська сільська рада, Лисянська районна державна адміністрація, та Головне управління Держземагенства в Черкаській області знали про скасування судом розпоряджень Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 року та № 437 від 31.12.2009 року. Початок перебігу строку позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів в особі Головного управління Держземагенства в Черкаській області, а враховуючи те, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2а-4457/10/2370 набрала чинності 07.11.2010 року, то строк позовної давності за вимогами позивача сплив 08.11.2013 року.

Відповідач ОСОБА_1 є добросовісним набувачем, договори купівлі-продажу та державні акти не скасовані і ніким недійсними не визнавались. Крім цього, за змістом ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини у справі «Стретч проти Сполученого Королівства» від 24 червня 2003 року, самі по собі допущені органами влади порушення при передачі майна у власність особи не можуть бути безумовною підставою для повернення цього майна державі, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки самого набувача майна.

Представник відповідачки ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила повністю, посилаючись на підстави вказані в запереченнях на позовну заяву та додаткових поясненнях.

Заслухавши прокурора, представників сторін, які з'явились в судове засідання, вивчивши матеріали справи суд, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини виходить з наступного.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до діючої на даний час редакції частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної власності у власність або у користування громадян надані центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним підрозділам.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: зокрема для для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

На час передачі земельних ділянок у власність громадянам, згідно пункту 12 перехідних положень ЗК України, розпорядження землями державної власності за межами населеного пункту здійснювали районні державні адміністрації.

Розпорядженням Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 «Про затвердження матеріалів по вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства по Кам'янобрідській сільській раді» надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у приватну власність громадянам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39 загальною площею 70 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради за межами населеного пункту.

Розпорядженням № 437 від 31.12.2009 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради» затверджено проект із землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок загальною площею 69,9982 га вказаним громадянам у приватну власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель резервного фонду в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради за межами населеного пункту.

Згідно договорів купівлі-продажу земельних ділянок №№ 26, 34, 40, 46, 52, 58, 64, 70, 76, 82, 88, 94, 130, 136, 142, 148, 154, 160, 166, 172, 176, 184, 190, 196, 257 від 08.01.2010, посвідчених приватним нотаріусом Миронівського нотаріального округу ОСОБА_40, укладених між ОСОБА_41 (представником за довіреністю вищевказаних громадян) та ОСОБА_1 продано на користь громадянки ОСОБА_1 земельні ділянки з кадастровими номерами: 7122884000:02:001:0217, 7122884000:02:001:0229, 7122884000:02:001:0218, 7122884000:02:001:0220, 7122884000:02:001:0221, 7122884000:02:001:0196, 7122884000:02:001:0204, 7122884000:02:001:0199, 7122884000:02:001:0202, 7122884000:02:001:0226, 7122884000:02:001:0206, 7122884000:02:001:0227, 7122884000:02:001:0203, 7122884000:02:001:0219, 7122884000:02:001:0207, 7122884000:02:001:0213, 7122884000:02:001:0223, 7122884000:02:001:0205, 7122884000:02:001:0198, 7122884000:02:001:0215, 7122884000:02:001:0201, 7122884000:02:001:0211, 7122884000:02:001:0212, 7122884000:02:001:0200, 7122884000:02:001:0214 загальною площею 49,9986 га. (згідно експертної грошової оцінки, зазначеної у вищевказаних договорах, їх загальна вартість становить 1 127 962,32 грн)

Згідно договорів купівлі-продажу земельних ділянок №№ 124, 203, 209, 215, 221, 227, 233, 239, 245, 251 від 08.01.2010 , посвідчених приватним нотаріусом Миронівського нотаріального округу ОСОБА_40, укладених між ОСОБА_41 (представником за довіреністю вищевказаних громадян) та ОСОБА_4 продано на користь громадянина ОСОБА_4 земельні ділянки з кадастровими номерами 7122884000:02:001:0222, 7122884000:02:001:0210, 7122884000:02:001:0208, 7122884000:02:001:0225, 7122884000:02:001:0224, 7122884000:02:001:0209, 7122884000:02:001:0216, 7122884000:02:001:0197, 7122884000:02:001:0228, 7122884000:02:001:0195 загальною площею 19,9996 га. (згідно експертної грошової оцінки, зазначеної у вищевказаних договорах, їх загальна вартість становить 478 391,84 грн)

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року у справі за адміністративним позовом Кам'янобрідської сільської ради до Лисянської районної державної адміністрації визнані протиправними та скасовані розпорядження Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 року та № 437 від 31.12.2009 року згідно яких спочатку були надані вказані земельні ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Постанова набрала законної сили 18 липня 2015 року, про що повідомив Черкаський окружний адміністративний суд.

З вказаної постанови суду вбачається, що згідно витягу матеріалів, що містяться в проекті із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність третім особам загальною площею 69,9982 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель резервного фонду в адміністративних межах Камянобрідської сільської ради Лисянського району Черкаської області, а також наданих у судовому засіданні представником позивача пояснень, відповідного погодження на передачу у власність земельних ділянок Камянобрідською сільською радою Лисянського району Черкаської області не надавалось.

З огляду на вимоги ч. 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахуванням вищезазначених обставин справи, суд дійшов висновку, що видання Лисянською районною державною адміністрацією розпорядження без повідомлення сільської ради та заслуховування її пропозицій, унеможливило прийняття обґрунтованого рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття цього рішення та порушило право позивача на участь у процесі прийняття рішення.

За таких обставин, незаконність прийнятих розпоряджень про передачу земельних ділянок у власність вказаним громадянам та скасування цих розпоряджень свідчить про те, що вибуття земельних ділянок, які надавались на підставі скасованих розпоряджень, відбулося поза волею держави.

Не мали дійсного волевиявлення і самі громадяни скористатися своїм правом на приватизацію земельних ділянок, що встановлено вказаною постановою Черкаського окружного адміністративного суду.

Так, зокрема громадянин ОСОБА_42 пояснив, що жодного відношення до оформлення відповідної земельної ділянки не має, акт на право власності на земельну ділянку в межах Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району Черкаської області не отримував. Відсутні докази і отримання державних актів іншими громадянами, а також оплатність договору купівлі-продажу земельних ділянок, оскільки первинних документів про отримання коштів немає.

Крім цього, як видно з укладених договорів, громадяни ще за кілька місяців до прийняття рішення районною державною адміністрацією про передачу земельних ділянок, видали довіреність на повне розпорядження земельними ділянками громадянину ОСОБА_41, який відразу після видачі йому всіх державних актів, продав ці ділянки в один день, 08 січня 2010 року відповідачам.

Більше того, апеляційним судом Черкаської області здійснюється апеляційний розгляд кримінального провадження відносно ОСОБА_4, ОСОБА_41, ОСОБА_43, за ч. 4 ст. 190 КК України щодо незаконного заволодіння земельними ділянками шляхом шахрайства організованою групою в особливо великих розмірах, зокрема на території Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району, проте остаточного рішення у даній справі на даний час не прийнято.

Разом з тим, саме скасування розпоряджень районної державної адміністрації про надання земельних ділянок, як незаконних, суд вважає достатнім доказом вибуття земельних ділянок поза волею держави.

Крім цього, рішенням апеляційного суду Черкаської області від 31 жовтня 2014 року у справі за позовом прокурора Лисянського району в інтересах держави в особі Лисянської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_44, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та інших, про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, державних актів на право власності на земельні ділянки, витребування майна від набувачів встановлено, що на час розгляду цієї справи не було відомо про скасування двох розпоряджень Лисянської РДА про надання земельних ділянок від 31 грудня 2009 року по Кам'янобрідськй сільській раді Лисянського району Черкаської області.

Самі земельні ділянки вибули із володіння держави не за договорами купівлі-продажу, а за розпорядженням Лисянської районної державної адміністрації.

Суд не може погодитись з доводами представника відповідача ОСОБА_1 щодо застосування строку позовної давності, оскільки згідно належним чином засвідченої постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року у справі за адміністративним позовом Кам'янобрідської сільської ради до Лисянської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпоряджень Лисянської районної державної адміністрації № 408 від 17.12.2009 року та № 437 від 31.12.2009 року, вона набрала законної сили 18 липня 2015 року. Вказана обставина свідчить про не пропущення строку позовної давності як самим прокурором так і позивачем.

Витребування майна від добросовісного набувача залежить від обставин вибуття майна з володіння власника та оплатності (безоплатності) придбання цього майна набувачем.

Так, від добросовісного набувача, який оплатно придбав майно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно лише у разі, якщо майно було загублене власником або особою, якій майно було передане власником у володіння, або викрадене у того чи іншого, або вибуло з їхнього володіння іншим шляхом не з їхньої волі, що визначено частиною першої статті 388 ЦК України.

Така правова позиція відображена в постанові Верховного суду України від 17 грудня 2014 року у справі №6-99цс14.

Оскільки земельні ділянки загальною площею 69,9982 га. в межах Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району Черкаської області вибули з володіння власника, держави, поза її волею, необхідно в порядку статті 388 ЦК України витребувати вказані земельні ділянки в добросовісного набувача. При цьому, не потребує скасування державних актів та визнання договорів купівлі-продажу недійсними, адже саме надання земельних ділянок продавцям було незаконне.

Не може взяти до уваги суд також посилання представника відповідача ОСОБА_1 на рішення Європейського суду з прав людини у справі «Стретч проти Сполученого Королівства» від 24 червня 2003 року. Згідно даного рішення дії місцевої влади Європейський суд з прав людини розцінив як порушення права заявника на законне очікування виконання певних умов і таким чином, вони утворювали акт втручання у реалізацію його права власності. В даній справі обставини є істотно відмінними, зокрема продавці земельних ділянок отримали їх у власність незаконно, а сам відповідач ОСОБА_4 внаслідок дій, які мають ознаки кримінального правопорушення. За таких обставин, витребування земельних ділянок на користь держави є виправданим, з дотриманням справедливого балансу між інтересами суспільства та приватного інтересу відповідачів у справі.

Фактично звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання про безоплатну передачу земельних ділянок з державної власності у приватну та повернення у власність держави земельних ділянок, які вибули з її власності незаконно і шляхом вчинення кримінально караних дій.

З огляду на викладене, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог.

Згідно ст. 88 ЦПК України, з відповідачів необхідно стягнути в дохід держави по 1827 грн. судового збору, а саме по п'ятдесят відсотків від максимальної суми судового збору, яка б підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 16, 330, 388, 658 ЦК України, ст.ст. 10, 57, 58, 59, 60, 157, 158, 159, 174, 179, 196, 208, 209, 213, 214, 215, ЦПК України, суд

вирішив:

Позов прокурора Лисянського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Черкаській області до ОСОБА_1, ОСОБА_4, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Лисянська районна державна адміністрація Черкаської області, Кам'янобрідська сільська рада Лисянського району Черкаської області, про витребування земельних ділянок задовольнити повністю.

Витребувати від ОСОБА_1 шляхом зобов'язання повернути на користь держави в особі Головного управління Держземагенства України в Черкаській області земельні ділянки з кадастровими номерами:

7122884000:02:001:0217, 7122884000:02:001:0229, 7122884000:02:001:0218,

7122884000:02:001:0220, 7122884000:02:001:0221, 7122884000:02:001:0196,

7122884000:02:001:0204, 7122884000:02:001:0199, 7122884000:02:001:0202,

7122884000:02:001:0226, 7122884000:02:001:0206, 7122884000:02:001:0227,

7122884000:02:001:0203, 7122884000:02:001:0219, 7122884000:02:001:0207,

7122884000:02:001:0213, 7122884000:02:001:0223, 7122884000:02:001:0205,

7122884000:02:001:0198, 7122884000:02:001:0215, 7122884000:02:001:0201,

7122884000:02:001:0211, 7122884000:02:001:0212, 7122884000:02:001:0200,

7122884000:02:001:0214, загальною площею 49,9986 га. вартістю 1 127 962 грн. 32 коп. в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району Черкаської області.

Витребувати від ОСОБА_4 шляхом зобов'язання повернути на користь держави в особі Головного управління Держземагенства України в Черкаській області земельні ділянки з кадастровими номерами:

7122884000:02:001:0222, 7122884000:02:001:0210, 7122884000:02:001:0208,

7122884000:02:001:0225, 7122884000:02:001:0224, 7122884000:02:001:0209,

7122884000:02:001:0216, 7122884000:02:001:0197, 7122884000:02:001:0228,

7122884000:02:001:0195, загальною площею 19,9996 га. вартістю 478 391 грн. 84 коп. в адміністративних межах Кам'янобрідської сільської ради Лисянського району Черкаської області.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 1827 грн. судового збору.

Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави 1827 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги через Лисянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Повний текст рішення виготовлений 12 серпня 2015 року.

Суддя підпис ОСОБА_45