Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
22 грудня 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в
складі:
Головуючого - судді Тітової Т.А
При секретарі Михайловській Т.П.
За участю представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля цивільнусправу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання дій неправомірними та зобов»язання виплатити щомісячну доплату до пенсії ,
Встановив:
Позивач ОСОБА_3.М. 9 листопада 2010 року звернулась в суд з даним позовом до відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання неправомірними дій у несплаті щомісячної державної соціальної допомоги та зобоов"язанні нарахувати та виплатити на її користь щомісячну доплату до пенсії відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за 2007 - 2010 роки .
В обґрунтування вимог позивач зазначила , що народилась у 1937 році, відноситься до категорії громадян « дитина війни» , і їй згідно зі ст. ст.. 1, 6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків імальної пенсії за віком . Але така допомога не виплачувалась.
Мінімальний розмір пенсії визначений у відповідності до ст.. 28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тому соціальна допомога має бути визначена від цієї величини.
В судовому засіданні позивач участі не приймала. Звернулась з письмовою заявою про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в містіДобропіллі ОСОБА_2 позов не визнала. Посилається на те, що у 2006 році 'рядом України не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст.. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст.. 6 вказаного Закону було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст.. 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6-рп 2007 щодо конституційності зупинення норм закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі ЗО відсотків мінімальпої пенсії за віком взаконодавчому порядку не було врегульоване . Тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « ст.. 18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року №530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 діт. пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної юї допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у встановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн. з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовт .80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009- 2010 році здійснена в розмірі 49,80 грн. щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.
Представник відповідача також просить застосувати строк позовної давності і відмовити у позові.
Вислухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_1 Пенсійного фонду в м. Добропілля , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.
Обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1 . є пенсіонером згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в м. Добропілля , має статус « дитина війни».
Правовий статус дітей війни , який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальнї підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада ііку « Про соціальний захист дітей війни» .
Зідповідно до ст.. 6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, пцується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" статтею 71 була зупинена вказана норма Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею цього Закону встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного їчного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , яка виплачується замість пенсії , відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами( крім тих, на яких поширюється дія Закону України " Статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2007 року положення ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ,щодо зупинення дії закону визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " були відновлені і чинними з 9 липня по 31 грудня .
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.6 ЗаконуУкраїни "Про соціальний захист дітей війни". Стаття названого Закону викладена в редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання. державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення виплачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ці зміни до Закону України " Про соціальний захист дітей війни " рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року визнани такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що дія ст.6 названого Закону є чинною в 2008 році у редакції, що внесення змін, з 22 травня по 31 грудня .
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги : |ійни у 2009 році та у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України "Про щй захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У 1 "Про Державний України на 2009 рік" в ст.54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних гаранті|й на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, я відповідними законами України, цим Законом та нормативно -правовими актами Кабінету Міністрів України. А статтею 71 цього Закону Кабінету Міністрів України було надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат , які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Але в 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось окремої постанови про встановлення розміру доплати до пенсії особам, віднесеним до категорії дитина війни .
Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання .іадіного захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з тановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8 дітя м війни (крім тих. на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни. гарантії їх соціальною захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48.10 гри., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений , і змін до постанови щодо розміру доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.
Суд приходить до висновку, що у 2009 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" , якою встановлена державна соціальна доплата дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2010 році відповідно до ст.. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" суд зазначає наступне.
Статгею 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік" визначено. що розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, у 2010 році з 1 січня по теперішній час є діючою стаття 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" в такій редакції: " дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком".
Суд задовольняє вимоги позивача щодо виплати доплати до пенсії дитині війни у 2007 році з 9 листопада по 31 грудня, у 2008 році з 22 травня по 31 грудня, у 2009 році з 1 січня по 31 грудня, у 2010 році з 1 січня по 22 грудня , враховуючи фактично отримані суми, виходячи з такого.
Відповідно до ст.. 257 ЦК України позовна встановлюється тривалістю у три роки.
А згідно ст.. 267 ч. З ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення,.
Тому до вимог позивача щодо виплати підвищення до пенсії у 2007 році, виходячи з того, що таке право на виплату настало 9 липня, і про порушення свого права цієї дати позивач могла дізнатися , але вона звернулась в суд з позовом 9 листопада 2010 року, пропустила строк звернення до суду і не навела поважної причини. Суд . застосувавши строк позовної давності , задовольняє позов щодо
нарахування підвищення до пенсії дитині війни у 2007 році в межах 3- річного строку позовної давності, тобто з 9 листопада 2007 року.
Відпрвідно до ст.. 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, боди та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Тому вирішуючи спір із соціальних правовідносин з виплати позивачу до пенсії , який носить публічно - правовий характер , дійшовши до висновку про незаконність дій ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля у відмові виплатити соціальну допомогу в розмірі, встановленому Законом України « Про соціальний захист дітей війни» , суд приймає рішення про зобов»язання ОСОБА_1 пенсійного фонду України м. Добропілля провести нарахування та виплату позивачу належних сум відповідно до закону .
На підставі Закону України « Про соціальний захист дітей війни»,керуючись ст.. ст.. 10, 57. 60, 209 ЦПК України, суд
Вирішив:
Визнати незаконною відмову ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля виплатити ОСОБА_3 щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни.
Покласти зобов'язання на ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Добропілля Донецької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної віком з 9 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 22 грудня 2010 року з урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позову ОСОБА_3 відмовити.
На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Донецької області Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.
Суддя Тітова Т.А.