Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
23 грудня 2010 року Добропільський міськрайонний суд
Донецької області в складі:
головуючого - судді Тітової Т.А.
при секретарі Михайловській Т.П.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.
Добропілля ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги,
Встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд 28 жовтня 2010 року з даним позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля про зобов'язання нарахувати виплатити на її користь недоплачену щомісячну державну допомогу відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 28 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що народилась у 1941 році, і їй згідно зі ст. ст. 1,6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Але така допомога не виплачувалась.
Мінімальний розмір пенсії визначений у відповідності до ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тому соціальна допомога має бути визначена від цієї величини.
Позивач посилається також на правову позицію Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про бюджет у частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позов на підставі доказів, зазначених в позовній заяві, і просить його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Добропіллі ОСОБА_3 позов не визнала. Посилається на те, що у 2006 році Урядом України не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 6 вказаного Закону було зупинено на 2007 рік, а підвищення до пенсії цій категорії громадян проводилось відповідно до ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Після прийняття Конституційним Судом України 9 липня 2007 року рішення № 6- рп2007 щодо конституційності зупинення норми закону питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване, тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Між тим, відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « ст.18 п. 5 страхові внески не можуть вилучатися з Пенсійного та Накопичувального фонду і використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового
утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії,' проводиться виплата підвищення у встановлених твердих розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Виплата допомоги дітям війни у 2009 році здійснена в розмірі 49,80 грн. щомісячно згідно зазначеної постанови, оскільки іншого нормативного акту не приймалось.
Представник відповідача також просить застосувати строк позовної давності і відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером згідно посвідчення №38699, перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля, має статус «дитина війни».
Правовий статус дітей війни, який має позивач, визначає основи їх соціального захисту та гарантії соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, які встановлені Законом України № 2195 - 1У від 18 листопада 204 року «Про соціальний захист дітей війни» .
Відповідно до ст.6 названого Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" статтею 71 була
зупинена вказана норма Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Статтею
111 цього Закону встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного
довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується
замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України
«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від
розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2009 г ; року положення ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік' щодо зупинення дії закону визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" були відновлені і чинними з 9 липня по 31 грудня.
Стосовно позовних вимог про виплату недоплаченої соціальної допомоги дитині війни у 2009 році відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд зазначає наступне.
Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У1 "Про Державний бюджет України на 2009 рік" в ст.54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України. А статтею 71 цього Закону Кабінету Міністрів України було надане право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, ь абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Але в 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось окремої постанови про встановлення розміру доплати до пенсії особам, віднесеним до категорії дитиш війни.
Згідно постанови КМУ від 22 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із змінами, внесеними згідно з постановою КМ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п.8, дітям війни (крш тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року даною постановою не визначений, і змін до постанови щодо розміру доплати цій категорії у 2009 році не вносилось.
Суд приходить до висновку, що у 2009 році з 1 січня є діючою стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", якою встановлена державна соціальна доплата дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, у позивача ОСОБА_1 є право на отримання доплати до пенсії як дитині війни у 2007 році у період з 9 липня по 31 грудня, у 2009 році з 1 січня по 31 грудня.
Відповідно до ст. 257 ЦК України позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
А згідно ст.267 ч. З ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення.
Тому до вимог ОСОБА_1 щодо виплати підвищення до пенсії у 2007 році, виходячи з того, що таке право на виплату настало з 9 липня, і про порушення свого права саме від цієї дати позивач мала довідатися, але позивач пропустила строк звернення до суду і не навела поважної причини, суд, застосувавши строк позовної давності, задовольняє позов щодо нарахування підвищення до пенсії дитині війни в межах 3-річного строку позовної давності, тобто з 28 жовтня 2007 року.
Виходячи з наведеного, суд задовольняє вимоги позивача ОСОБА_1 щодо виплати доплати до пенсії як дитині війни у 2007 році у період з 28 жовтня по 31 грудня, у 2009 році з 1 січня по 31 грудня, враховуючи фактично отримані суми.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Вирішуючи спір із соціальних правовідносин з виплати позивачу доплати до пенсії, який носить публічно - правовий характер, дійшовши до висновку про незаконність дій ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля у відмові виплати соціальну допомогу в розмірі, встановленому Законом України «Про соціальний захист дітей війни», суд приймає рішення про зобов»язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України м. Добропілля провести нарахування та виплату позивачу належних сум відповідно до закону.
На підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. ст. 10, 57, 60, 209 ЦПК України, суд
Вирішив:
Покласти зобов'язання на ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Добропілля нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 28 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.
Суддя Тітова Т.А.